Կարևոր է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում բանակցային լիարժեք գործընթացը վերականգնվի. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ:
Իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Արցախի Հանրապետության մեծարգո նախագահ,
Ողջունում եմ Ձեզ և ուրախ եմ տեսնել Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաքում:
44-օրյա պատերազմի ավարտի առաջին տարելիցն է լրանում: Իհարկե, այս ընթացքում էլ այդ աշխատանքը երբեք չի դադարել, բայց տարելիցի կապակցությամբ նաև այս ընթացքում մեր կատարած աշխատանքը վերլուծելը և իրադրությունը գնահատելը, կարծում եմ, կարևոր է: Եվ այսօր մեր հանդիպման ընթացքում մենք այդ հարցերը կքննարկենք:
Կարևոր է արձանագրել, որ այս ընթացքում Արցախի կառավարությանը՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հետ, հաջողվել է Արցախում բնականոն կյանքի վերականգնման ուղղությամբ շատ կոնկրետ աշխատանքներ իրականացնել: Իհարկե, մենք չենք համարում, թե այն, ինչ արված է, գոհացուցիչ է, և մենք, բնականաբար, պետք է շարունակենք աշխատանքն այդ ուղղությամբ՝ զուտ աջակցության ծրագրերը, ինչպես բազմիցս խոսել ենք, փոխարինելով զարգացման ծրագրերով:
Իհարկե, կարևոր է նաև, որպեսզի մենք, և դա անում ենք նաև աշխատանքային մակարդակում, քննարկումներ ունենանք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման մեր հետագա տեսլականի վերաբերյալ: Մենք կարևոր ենք համարում, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում բանակցային լիարժեք գործընթացը վերականգնվի, որտեղ, ինչպես նաև համանախագահներն են ընդգծել մի քանի անգամ, հայտնի սկզբունքների հիման վրա, այդ թվում՝ ազգերի ինքնորոշման իրավունքի տեղի ունենա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը՝ վերջնական և համապարփակ և Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի ճշգրտումը:
Այս բոլոր հարցերը մշտապես մեր աշխատանքային միացյալ օրակարգում են, և այսօր նույնպես մենք այդ թեմաներով առավել մանրամասն քննարկումներ կունենանք: Կրկին ողջունում եմ և ուրախ եմ Ձեզ տեսնել»:
Արայիկ Հարությունյանն իր հերթին ասել է.
Նախ շնորհակալություն հանդիպման կապակցությամբ: Իրականում արդեն մեկ տարի է անցել, և ի՞նչ է հաջողվել մեզ անել, ի՞նչ արձանագրել: Նախ այն, որ Արցախի քաղաքական լուծման ճանապարհից չենք շեղվել, և Արցախի ինքնորոշման իրավունքը՝ որպես գլխավոր քաղաքական լուծման ուղղություն մենք շարունակում ենք պահպանել, և միջազգային խաղացողները, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը շարունակում է որպես միջնորդ լինել, և օրակարգում Ղարաբաղյան խնդրի լուծման առումով հիմքում դրված է նաև ազգերի ինքնորոշման իրավունքը:
Երկրորդը՝ ուզում եմ նշել, որ արդեն լայնածավալ աշխատանքների արդյունքում առաջին պտուղներն ենք քաղում, և ընդամենը օրերի ընթացքում՝ մինչև տարեվերջ, առնվազն 300 բնակարան միայն Ստեփանակերտ քաղաքում կհանձնենք շահագործման: Նորակառույց բնակարանների մասին է խոսքը: Իհարկե, մի մասը մինչ պատերազմը սկսված շինարարությունն է, բայց մեզ հաջողվել է, դրանից բացի, հազարավոր բնակարանների հիմքեր դնել այսօր, և մինչև եկող տարվա վերջ առնվազն 2500-3000 բնակարան ավարտած կլինենք: Առաջին հերթին՝ Հայաստանի կառավարության կողմից Արցախին տրամադրվող գումարների շրջանակում, իհարկե, գումարները ոչ միայն շինարարության համար են տրվում, այլև Արցախի բնականոն կյանքը, սոցիալական ծրագրերն իրականացնելու համար, և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից հանգանակած գումարներով՝ տարբեր ծրագրերի, բնակարանաշինության և ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ: Այսինքն՝ առաջին 300 ընտանիքը մինչև այս տարեվերջ՝ մինչև Նոր տարի, կունենա իր օջախը, և դա ամենակարևորն է Արցախի ժողովրդագրական խնդիրը լուծելու առումով:
Ուզում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել, որ Հայաստանի՝ 2022 թվականի պետական բյուջեում արտացոլվել է բավական մեծ գումար, որը թույլ է տալու Արցախի կողմից վերականգնվող տնտեսության հաշվին մուտքագրված գումարներով ևս միասին լուծել բոլոր խնդիրները: Կարճ ժամանակահատվածում՝ 2-3 տարվա ընթացքում, համոզված եմ, ամբողջությամբ կլուծենք բնակարանային և անհրաժեշտ մնացած ենթակառուցվածքային և սոցիալական խնդիրները:
Ուզում եմ նշել, որ բավական ակտիվ համագործակցում են Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության տարբեր կառույցները, օպերատիվ արձագանքում են մեր բոլոր հարցերին: Բարձրացված ցանկացած խնդիր՝ սոցիալական, ենթակառուցվածքային, թե այլ, լուծում է ստանում, և այսօր այն բնական կյանքը, որ Արցախում կա, հիմնականում պայմանավորված է Հայաստանի կառավարության կողմից գումարների հատկացմամբ և այն ուշադրությամբ, ամենօրյա աշխատանքով, որը տեղի է ունենում»:

Важно полноценное возобновление переговорного процесса в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ: премьер-министр провел встречу с президентом Арцаха
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня провел встречу с президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном.
“Многоуважаемый президент Республики Арцах,
Приветствую и рад видеть Вас в столице Республики Армения.
Приближается первая годовщина окончания 44-дневной войны. Конечно, в этот период работа никогда не прекращалась, но по случаю годовщины, думаю, важно также проанализировать работу, которую мы проделали за этот период, и оценить ситуацию. И сегодня во время нашей встречи мы обсудим эти вопросы.
Важно констатировать, что за этот период правительству Арцаха совместно с правительством Республики Армения удалось провести очень конкретную работу по восстановлению нормальной жизни в Арцахе. Конечно, мы не считаем сделанное удовлетворительным, и мы, конечно, должны продолжать работать в этом направлении, реализуя программы поддержки, а также, как мы уже многократно говорили, заменяя их программами развития.
Конечно, важно также, чтобы мы проводили обсуждения - и мы делаем это также на рабочем уровне - относительно нашего видения урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Считаем важным полноценное возобновление переговорного процесса в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, в рамках которого, как неоднократно подчеркивали сопредседатели, на основе общеизвестных принципов, в том числе права народов на самоопределение, должно происходить окончательное и всеобъемлющее урегулирование нагорно-карабахского конфликта и уточнение статуса Нагорного Карабаха.
Все эти вопросы всегда находятся в нашей совместной повестке дня, и сегодня мы проведем более детальное обсуждение на эти темы. Еще раз приветствую и рад видеть Вас”.
В свою очередь, Араик Арутюнян отметил:
“Многоуважаемый господин премьер-министр,
Прежде всего, спасибо за встречу. По сути, прошел год, и что нам удалось сделать, что мы можем констатировать? Во-первых, то, что мы не отклонились от пути политического решения конфликта, и мы продолжаем отстаивать право Арцаха на самоопределение в качестве ключевого пункта политического решения, а международные игроки, в том числе Минская группа ОБСЕ, продолжают действовать в качестве посредников, и повестка урегулирования карабахского конфликта основана также на праве народов на самоопределение.
Во-вторых, хочу отметить, что мы уже пожинаем первые плоды проделанной масштабной работы, и всего через несколько дней, до конца года, только в Степанакерте мы сдадим в эксплуатацию минимум 300 квартир. Речь идет о новостройках. Конечно, строительство части этих домов началось еще до войны, но, кроме этого, нам удалось заложить фундамент тысяч квартир и к концу следующего года мы сдадим не менее 2,5–3 тыс квартир. В первую очередь строительство осуществляется на средства, которые правительство Армении предоставило Арцаху - конечно, деньги даются не только на строительство, но и на обеспечение нормальной жизни Арцаха и реализацию социальных программ, - и на средства Всеармянского фонда “Айастан” для различных программ, жилищных и инфраструктурных проектов. Т.е. первые 300 семей будут иметь свои дома до конца текущего года, до Нового года, что является самым важным с точки зрения решения демографической проблемы в Арцахе.
Также хочу поблагодарить за то, что госбюджетом Армении на 2022 год Арцаху выделена большая сумма, которая вместе со средствами, полученными от восстанавливающейся экономики Арцаха, позволит решить все проблемы. В короткие сроки, за 2-3 года, уверен, мы полностью решим жилищные, инфраструктурные и социальные проблемы.
Хочу отметить, что различные структуры Республики Армения и Республики Арцах довольно активно взаимодействуют, оперативно реагируют на все наши вопросы. Любая поднятая проблема - социальная, инфраструктурная или иная, решается, и нормальная жизнь в Арцахе сегодня в основном обусловлена выделением денег правительством Армении, ежедневной работой и тем вниманием, которое нам уделяется”.