Ջոն Գալագերի հետ հանդիպման ժամանակ Էդուարդ Աղաջանյանն անդրադարձել է Էդուարդ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող սադրանքներին
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը նոյեմբերի 8-ին հանդիպել է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ազգային ժողովից:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ օրենսդիրն ու գործադիրը չափազանց կարեւորում են Մեծ Բրիտանիայի հետ հարաբերությունների ընդլայնումն ու խորացումը: Լինելով Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի ղեկավար՝ Էդուարդ Աղաջանյանն ընդգծել է երկու երկրների խորհրդարանների հանձնաժողովների միջեւ համագործակցության անհրաժեշտությունը:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել հանձնաժողովի նախագահին ջերմ ընդունելության համար՝ շնորհավորելով բարեկամական խմբի ղեկավար ընտրվելու կապակցությամբ: Նա եւս կարեւորել է փոխգործակցությունը երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ:
Անդրադառնալով Հայաստանում իրականացվող մի շարք միջազգային ծրագրերին՝ հանձնաժողովի նախագահը գոհունակությամբ է նշել դրանցում Մեծ Բրիտանիայի ներգրավվածության փաստը:
Կողմերն անդրադարձել են մասնավորապես ՄԱԶԾ-ի «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրին եւ Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ 2019-2022թթ. Գործողությունների ծրագրի լիարժեք կատարմանը:
Խոսելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ պայմանավորվածությունների իրականացման, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման մասին՝ Էդուարդ Աղաջանյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից իրականացվող սադրանքներին եւ եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված դրույթների խախտումներին: Նա մասնավորապես նշել է, որ օրակարգային կարեւորագույն հարցը շարունակում է մնալ հայ ռազմագերիների եւ գերեվարված անձանց վերադարձը հայրենիք

Агаджанян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении
Председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении Джоном Галагером.
Приветствуя посла в парламенте, председатель комиссии отметил, что законодательная и исполнительная власти придают большое значение расширению и углублению отношений с Великобританией. Как руководитель группы дружбы Армения-Великобритания Э.Агаджанян подчеркнул необходимость сотрудничества между комиссиями парламентов двух стран.
Посол, поблагодарив председателя комиссии за теплый прием, поздравил его с избранием на пост руководителя группы дружбы. Он также подчеркнул важность взаимодействия между парламентами обоих государств.
Касаясь ряда реализуемых в Армении международных программ, Э.Агаджанян с удовлетворением отметил факт участия в них Великобритании.
Стороны, в частности, обратились к полноценному выполнению плана действий ПРООН «Новая Армения – современный парламент» и программы Армения-СЕ на 2019-2022 гг.
Э.Агаджанян, говоря о реализации трехстороннего Заявления от 9 ноября 2020 г., а также установлении долгосрочного мира в регионе, коснулся провокаций и нарушений положений указанного документа со стороны Азербайджана. В частности, он отметил, что важнейшим повесточным вопросом остается возвращение армянских военнопленных и удерживаемых лиц на родину.