Իսրայելը վաղեմի հարաբերություններ ունի Ադրբեջանի հետ, եւ դրանք ուղղված չեն որեւէ կողմի դեմ. Մանրամասներ Իսրայելի և Հայաստանի նախագահի հեռախոսազրույցից
Իսրաելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը իր հայաստանցի պաշտոնակից Արմեն Սարգսյանի հետ զրույցում հույս է հայտնել, որ Իսրայելում ՀՀ դեսպանը շուտով կվերադառնա Նա նաև ափսոսանք է հայտնել տարածաշրջանում բռնության բռնկման եւ երկու կողմերից զոհերի կապակցությամբ, գրում է JERUSALEM POST-ը:
Ըստ պարբերականի զրույցը տեղի է ունեցել ՀՀ նախագահի «խնդրանքով»։ Զանգի նպատակը, ըստ պարբերականի, խթանել երկու երկրների միջև երկխոսությանը այն բանից հետո, երբ Հայաստանը հետ կանչեց Իսրայելում իր դեսպանին` Իսրայելի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու պատճառով: Հեռախոսազրույցը, համաձայն հաղորդագրության, միտված էր նաև երկու երկրների միջեւ երկխոսությունը եւ Իսրայելի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների զարգացումը խթանելուն:
Միևնույն ժամանակ Իսրաելի նախագահը շեշտել է, որ Իսրայելը վաղեմի հարաբերություններ ունի Ադրբեջանի հետ, եւ որ երկու երկրների միջեւ համագործակցությունն ուղղված չէ որեւէ կողմի դեմ: Նա նաեւ ընդգծել է, որ Իսրայելը նախկինի պես շահագրգռված է Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացմամբ եւ պատրաստ է հումանիտար մակարդակով օգնություն ցուցաբերել: Ռիվլինն այնուհետեւ ասել է, որ երկիրը ողջունում է Իսրայելում Հայաստանի դեսպանատան բացումը եւ հույս ունի, որ Հայաստանի դեսպանը շուտով կվերադառնա:
Նշենք, որ օրերս Հայաստանը ետ կանչեց իր նորանշանակ դեսպան Արմեն Սմբատյանին Իսրայելից այն պատճառով, որ այդ երկիրը շարունակում է զենք մատակարարել Ադրբեջանին: Նկատենք սակայն, որ հայկական ԶՈՒ-ն հաջողությամբ և մասսայական ոչնչացնում է իսրայելական արտադրության զինտեխնիկան, թեև այն համարվում է աշխարհում լավագույյներից: Այս առումով Իսրայելի, որպես ռազմաարդյունաբերական առաջատար երկրի համբավը արցախյան վերջին պատերազմում նկատելիորեն տուժեց:

У Израиля давние отношения с Азербайджаном, и они не направлены против какой-либо стороны: Подробности телефонного разговора президента Израиля и Армении
Президент Израиля Реувен Ривлин в беседе с армянским коллегой Арменом Саркисяном выразил надежду на то, что посол РА в Израиле скоро вернется. Он также выразил сожаление в связи со вспышкой насилия в регионе и наличием жертв с обеих сторон, пишет JERUSALEM POST.
Согласно изданию, беседа состоялась по «просьбе» президента Армении. Цель звонка, согласно изданию, стимулировать диалог между двумя странами после того, как Армения отозвала своего посла в Израиле из-за продажи оружия Азербайджану. Телефонный разговор, согласно сообщению, был направлен также на стимулирование диалога между двумя странами и развитие отношений между Израилем и Арменией.
В то же время президент Ривилин подчеркнул, что Израиль имеет давние отношения с Азербайджаном, и сотрудничество между ними не направлено против какой-либо стороны. Он также подчеркнул, что Израиль по-прежнему заинтересован в развитии отношений с Арменией и готов оказать гуманитарную помощь. Ривлин затем сказал, что страна приветствует открытие посольства Армении в Израиле и надеется, что посол РА скоро вернется.
Отметим, что на днях Армения отозвала своего новоназначенного посла Армена Смбатяна из Израиля по причине того, что эта страна продолжает поставлять оружие Азербайджану. Заметим однако, что армянские ВС успешно и массово уничтожают военную технику израильского производства, хотя она считается одной из лучших в мире. В этом плане имидж Израиля как ведущей военно-промышленной страны в последней арцахской войне заметно пострадал.