ՀՀ-ում ռուսական ռազմաբազան գեղեցկության համար չէ` եթե պաշտոնական Երևանը դիմի ՀԱՊԿ-ին, կգործարկվեն նախատեսված մեխանիզմները. Զատուլին
ՀՀ սահմաններին Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ռազմական գործողությունների հարցով Հայաստանը պաշտոնապես չի դիմել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը: Եթե դիմի, ապա կգործարկվեն ՀԱՊԿ-ով նախատեսված մեխանիզմները։
Այս մասին ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՌԴ Պետական դումայի պատգամավոր, ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը՝ անդրադառնալով Տավուշի ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժի պարբերական ակտիվացումներին:
Զատուլինը պարզաբանեց. «Եթե Հայաստանը որպես ՀԱՊԿ անդամ կարիք է տեսնում այդ հարցը դնել ՀԱՊԿ անդամ այլ երկրների առաջ, ապա նա իրավունք ունի դա անել, բայց ես չեմ լսել, որ Հայաստանն այդ հարցը բարձրացնի: Դուք հիմա այն բարձրաձայնում եք, բայց պաշտոնական Երևանն այդ հարցով ՀԱՊԿ չի դիմել»:
Կոնստանտին Զատուլինը նշեց. «Հայաստանի վրա հարձակման ժամանակ կգործարկվեն ՀԱՊԿ-ով նախատեսված մեխանիզմները: ՀՀ տարածքում մեր 102-րդ ռազմաբազան է գտնվում, որը գեղեցկության համար չէ այստեղ տեղակայված»:
Անդրադառնալով Արցախյան հակամարտությանը՝ Կոնստանտին  Զատուլինը կարիծիք հայտնեց, որ կողմերը տարբեր կերպ են ըւնկալում իրականությունը. «Ես լսում եմ, որ ՀՀ վարչապետը հայտարարում է՝ Արցախը Հայաստանն է և վերջ, Ադրբեջանի  նախագահն էլ իմ և այլոց ներկայությամբ  հայտարարում է՝ Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջան է և բացականչական նշան»:

Российская военная база в Армении не для красоты: Затулин о перестрелках на армяно-азербайджанской границе
Российская военная база в Армении не для красоты, если официальный Ереван обратится к ОДКБ, будут задействованы предусмотренные механизмы. Об этом в беседе с журналистами по итогам ереванского заседания Парламентской ассамблеи ОДКБ заявил заместитель председателя Комитета Государственной Думы РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин.
Он подчеркнул, что Армения официально не обращалась к ОДКБ  относительно перестрелки на границе с Азербайджаном в Тавушском направлении. «Если Армения, как член ОДКБ, видит необходимость поднять этот вопрос в ОДКБ, то она имеет право на это, но я не слышал, чтобы Армения поднимала этот вопрос», - пояснил он, подчеркнув, что на территории Армении находится 102-я российская военная база. «И она тут не для красоты»,- заметил российский депутат.
Касаясь карабахского конфликта, Константин Затулин выразил сожаление, что стороны по-разному воспринимают действительность. «Я слышу, что премьер-министр РА заявление о том, что Арцах – это Армения и все, президент Азербайджана, в свою очередь, заявляет, что Нагорный Карабах -  это Азербайджан и восклицательный знак».
Затулин не пожелал комментировать внутриполитические процессы в Армении. "Мы не вмешиваемся во внутренние вопросы ни одного из государств-членов, как Армении, так и других государств, поэтому не хочу касаться внутренних проблем РА, комментировать внутриполитические вопросы", - отметил Затулин. Вместе с тем он заявил, что следит за событиями в Армении.