ՀՀ ԱԳ փոխնախարարն ու Միրոսլավ Յենչան քննարկել են տարածաշրջանում երկարաժամկետ կայունության և խաղաղության հաստատման հեռանկարները
Նոյեմբերի 17-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի Քաղաքական և խաղաղաշինության հարցերով դեպարտամենտի Եվրոպայի, Կենտրոնական Ասիայի և Ամերիկաների հարցերով գլխավոր քարտուղարի փոխտեղակալ Միրոսլավ Յենչայի հետ: Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ-ից:
ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված էթնիկ զտման քաղաքականության, ուժի շարունակական կիրառման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով ԼՂ-ից 100 հազարից ավելի բռնի տեղահանված հայ փախստականների անվտանգային, հումանիտար և սոցիալ-տնտեսական խնդիրների հասցեագրման կարևորությունը:
Այս համատեքստում ԱԳ նախարարի տեղակալը շեշտել է միջազգային հանրության, հատկապես՝ ՄԱԿ-ի համապատասխան կառույցների ներգրավման հրամայականը՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված փախստականների առաջնային և երկարաժամկետ կարիքների բավարարման, նրանց հիմնարար իրավունքների վերականգնման և իրենց հայրենիք արժանապատիվ և անվտանգ վերադարձի իրավունքի ապահովման նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներըն անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանում երկարաժամկետ կայունության և խաղաղության հաստատման հեռանկարներին:

Замглавы МИД РА обсудил с помощником генсека ООН вопрос обеспечения прав беженцев из Нагорного Карабаха
17 ноября заместитель министра иностранных дел Армении Ваге Геворгян провел встречу с заместителем помощника генерального секретаря по вопросам Европы, Центральной Азии и Америки департамента по политическим вопросам и миростроительству ООН Мирославом Йенчей.
Как сообщает пресс-служба МИД, заместитель министра иностранных дел представил ситуацию, создавшуюся в результате политики этнической чистки, осуществленной Азербайджаном в Нагорном Карабахе, подчеркнув важность решения вопросов безопасности, гуманитарных и социально-экономических проблем более 100 тысяч вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха. В этом контексте замминистра подчеркнул необходимость вовлечения международного сообщества, особенно соответствующих структур ООН, с целью удовлетворения приоритетных и долгосрочных потребностей вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, восстановления их основных прав и обеспечения права на достойное и безопасное возвращение на родину. В ходе встречи собеседники коснулись также перспектив установления долгосрочной стабильности и мира в регионе.