Հայկական իրավական կենտրոնն Ադրբեջանի կողմից սպանված հայ ռազմագերիների գործով ՄԻԵԴ-ում իրավական գործընթաց է սկսել
Վաշինգտոնում գրանցված Արդարության և մարդու իրավունքների հայկական իրավական կենտրոնը (ALC), համագործակցաբար ՀՀ-ում գրանցված Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի հետ, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում նոր գործեր է ներկայացրել, որոնցով Ադրբեջանը մեղադրվում է հայ ռազմագերիների և պատանդառության մեջ գտնվող անձանց մահվան համար։ Այս մասին տեղեկացնում են ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակից:
Կենտրոնի տարածած հաղորդագրության մեջ նշված է.
«ՄԻԵԴ ներկայացված փաթեթում նշվում է, որ թվով 19 անձինք, ինչպես իրենց հայրենի բնակավայրերում մնացած քաղաքացիական մարդիկ, այնպես էլ զինվորականներ, միմյանցից տարբեր 10 միջադեպերի արդյունքում սպանվել են, երբ գերության մեջ են գտնվել ադրբեջանական ուժերի կողմից կամ եղել են ձերբակալված։ Դիմումները ներկայացվել են ականատեսների ցուցմունքների, համացանցում տարածված տեսաձայնագրությունների, դատաբժշկական փորձաքննությունների անհերքելի ապացույցներով և փորձագիտական եզրակացություններով։
Երկու իրավապաշտպան կազմակերպությունները հավաքված նյութերով փորձում են պատասխանատվության ենթարկել Ադրբեջանին` ինչպես Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի, այնպես էլ միջազգային հումանիտար իրավունքի համաձայն գերության մեջ գտնվող անձանց կյանքը չպաշտպանելու համար:
«Չկարողանալով պաշտպանել գերության մեջ գտնվողների կյանքը և չկարողանալով հետաքննել սպանված գերիների հարցերը, Ադրբեջանը խայտառակ կերպով խախտում է մարդու իրավունքներն ու չի կատարում Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով ստանձնած իր պարտավորությունները։ ՄԻԵԴ-ի և եվրոպական բոլոր հարակից կառույցների պարտականությունն է միանշանակ կարմիր գիծ քաշել և ստիպել Ադրբեջանի բռնապետությանը պատասխանատվություն ստանձնել», - ընդգծում է Հայկական իրավական կենտրոնի նախագահ Քեն Խաչիկյանը:
Հայկական իրավական կենտրոնը հանձնառու է սպանված 19 անձանց դեպքերով հետապնդել արդարություն, ինչպես նաև ապահովել, որ բոլոր հայ ռազմագերիներն ազատ արձակվեն և առանց վնասների հայրենադարձվեն: Այս նպատակով Վաշինգտոնում տեղակայված հայկական իրավական կենտրոնը համագործակցում է Երևանում գտնվող Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի հետ առավել, քան 100 հայ ռազմագերիների անունից ՄԻԵԴ-ում գործեր հարուցելու համար։ Այս գործընկերությունը թույլ է տալիս անհատական մակարդակով պաշտպանելու Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների կեսից ավելիին։ Համագործակցող կազմակերպությունների ջանքերով վերջերս նորից լրացուցիչ գործեր ներկայացվեց ՄԻԵԴ՝ պահանջելով Ադրբեջանի հանդեպ կիրառել միջանկյալ միջոց։ Մշտական աշխատանք է տարվում Ադրբեջանի կողմից պահվող այլ ռազմագերիների վերաբերյալ հետաքննություն անցկացնելու և բացահայտումներ անելու ուղղություններով, հետամուտ լինելու ինչպես նրանց ազատությանը, այնպես էլ կյանքի իրավունքին։
Հայկական իրավական կենտրոնը հրապարակել է այն անձանց անուն-ազգանուններն ու սպանության դեպքերը, որոնց առնչությամբ սկսվել է իրավական գործընթաց։ Հաշվի առնելով սպանության դեպքերի առանձնակի դաժան բնույթը՝ դրանց վերաբերյալ տեղեկատվությունը թարգմանաբար չենք հրապարակում։
Ադրբեջանական վայրագությունների արդյունքում գերության մեջ սպանված մեր հայրենակիցներն են Վահրամ Լալայանը, Վոլոդյա Աղաբեկյանը, Արսեն Ղարախանյանը, Յուրի Ադամյանը, Բենիկ Հակոբյանը, Մուշեղ Մելքումյանը, Նարեկ Բաբայանը, Գենադի Պետրոսյանը, Յուրիկ Ասրիյանը, Սարգիս Մանուկյանը, Լյուդվիգ Ավդալյանը, Սենիկ Խուրշուդյանը, Հուսիկ Հովակիմյանը, Կարեն Ներսիսյանը, Հայկ Հարությունյանը, Ալբերտ Ստեփանյանը, Գրիշա Գրիգորյանը, Սասուն Պետրոսյանը, Սամվել Սմբատովը»:

Армянский правовой центр начал процесс в Европейском суде по правам человека по делу армянских военнопленных, убитых в Азербайджане
Зарегистрированный в Вашингтоне Армянский правовой центр справедливости и прав человека (ALC) в сотрудничестве с зарегистрированным в Армении Центром международного и сравнительного права представил в Европейском суде по правам человека новые дела, по которым Азербайджан обвиняется в убийстве армянских военнопленных и заложников. В представленном в ЕСПЧ иске отмечается, что 19 человек, как гражданских лиц, так и военных были убиты в азербайджанском плену.
Заявления были представлены на основе показаний очевидцев этих зверств, распространенных в интернете видеозаписей, неопровержимых доказательств судебно-медицинской экспертизы и экспертных заключений. Две правозащитные организации на основе собранных материалов пытаются привлечь к ответственности Азербайджан как по Европейской конвенции по правам человека, так и по Международному гуманитарному праву. «Не сумев защитить жизнь пленных и не сумев расследовать случаи их убийства, Азербайджан позорно нарушает права человека и не выполняет взятые на себя обязательства по Европейской конвенции по правам человека.
Обязанность ЕСПЧ и всех смежных европейских структур добиться ответственности азербайджанского диктата за содеянные преступления», - подчеркивает председатель армянского правового центра Кен Хачикян. «Армянский правовой центр обязуется достичь справедливости по случаям убийств 19 армян в азербайджанском плену, а также обеспечить возвращение всех армянских военнопленных на родину. С этой целью действующий в Вашингтоне Армянский правовой центр сотрудничает с находящимся в Ереване Центром международного и сравнительного права для возбуждения дел в ЕСПЧ от имени более 100 армянских военнопленных.
Таким образом, это партнерство позволяет на индивидуальном уровне защитить права более половины армянских военнопленных, находящихся в Азербайджане. Усилиями сотрудничающих организаций недавно вновь были представлены дополнительные дела в ЕСПЧ, требуя применить в отношении Азербайджана промежуточную меру. Ведется постоянная работа по проведению расследования и раскрытию личностей других военнопленных, содержащихся в Азербайджане и по защите их права на жизнь и возвращения на родину.
Армянский правовой центр обнародовал имена и фамилии тех пленных, по вопросу которых были представлены иски в ЕСПЧ. Центр воздерживается от обнародования деталей их убийств, учитывая их особый жестокий характер. Иски, в частности, представлены по фактам жестоких убийств Ваграма Лалаяна, Володи Агабекяна, Арсена Караханяна, Юрия Адамяна, Беника Акопяна, Мушега Мелкумяна, Нарека Бабаяна, Геннадия Петросяна, Юрика Асрияна, Саркиса Манукяна, Людвига Авдаляна, Сеника Хуршудяна, Усика Овакимяна, Карена Нерсисяна, Айка Арутюняна, Альберта Степаняна, Гриши Григоряна, Сасуна Петросяна, Самвела Смбатова»,- говорится в заявлении Центра.