Հայաստանում կորոնավիրուսի բուժումը չպատվաստվածների համար կարող է դառնալ վճարովի
Առողջապահության նախարարությունում քննարկվում է փետրվարի 1-ից կորոնավիրուսային հիվանդության բուժումը չպատվաստվածների համար վճարովի դարձնելու հարցը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Առողջապահության փոխնախարար Գևորգ Սիմոնյանը:
Քննարկվող հարցի վերաբերյալ այլ մանրամասներ առողջապահության փոխնախարարը չի ներկայացրել, սակայն թեման Հայաստանում նոր չէի քննարկվում:
Մասնավորապես կառավարության հոկտեմբերի 10-ի նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ չպատվաստված քաղաքացիների համար կորոնավիրուսի բուժումը վճարովի դարձնելու մասին քննարկումներին:
«Մարդիկ կան, որոնք շարժում են սկսել կորոնավիրուսի բուժումը վճարովի դարձնելու համար։ Ասում են՝ ինչի պետք է մենք վճարենք հարկեր, որ մարդիկ չպատվաստվեն և գնան անվճար բուժվեն։ Եվ ես կանխատեսում եմ, որ այդ մարդկանց ձայնն ավելի բարձր է հնչելու»,- կառավարության նիստում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նշենք, որ Հայաստանում մեկ պացիենտի ստացիոնար բուժումը կորոնավիրուսային հիվանդության բարդացումներից, ըստ բաց աղբյուրում ներկայացրած հաշվարկների, կազմում է նվազագույնը 700․000 ՀՀ դրամ։
Դեկտեմբերի 14-ի ժամը 11:00-ի դրությամբ` հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 342 765 դեպք, որոնցից 326 304-ը` առողջացած: Ընդհանուր առմամբ, կատարվել է 2 456 948 թեստավորում: Փաստացի բուժում է ստանում 7 136 պացիենտ:
Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսի հետևանքով 7 845 մահվան դեպք է արձանագրվել: Այլ հիվանդության պատճառով մահվան դեպքերի ընդհանուր թիվը 1 477 է:

Лечение коронавируса в Армении может стать платным для непривитых граждан
Лечение коронавируса в Армении с 1 февраля может стать платным для непривитых граждан. Как на своей странице в Facebook написал замминистра здравоохранения Геворг Симонян, данный проект в настоящее время обсуждается В Минздраве.
Другие подробности по обсуждаемому вопросу замминистра здравоохранения не представил.
Ранее, на заседании правительства 10 октября премьер-министр Никол Пашинян коснулся обсуждений о платном лечении коронавируса для непривитанных граждан: «Есть люди, которые считают, что лечение коронавируса для непривитых граждан должно быть платным. Они протестуют против лечения непривитых граждан за счет выплачиваемых ими налогов. И таких людей становится все больше», - заявил на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
Отметим, что стационарное лечение одного коронавирусного пациента в Армении составляет порядка 700 000 драмов.
По состоянию на 11:00 14 декабря было подтверждено 342 765 случаев коронавирусной болезни, 326 304 из которых выздоровели. В общей сложности было сделано 2 456 948 тестов. Фактическое лечение получает 7 136 пациентов.