Հայաստանն ու Ղրղզստանը կակտիվացնեն տնտեսական կապերը. վարչապետը հանդիպում է ունեցել Ղրղզստանի նախագահի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը օգոստոսի 19-ին աշխատանքային այցով ժամանել է Ղրղզստանի Հանրապետություն՝ Իսիկ Կուլի շրջանի Չոլպոն-Ատա քաղաք, որտեղ մասնակցելու է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին։
Հայաստանի վարչապետի այցը մեկնարկել է Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովի հետ հանդիպմամբ։
«Չոլպոն-Ատա» պետական համալիրում դիմավորումից և արարողակարգային տեսալուսանկարահանումից հետո կայացել է Հայաստանի վարչապետի և Ղրղզստանի նախագահի հանդիպումը, որի ընթացքում նրանք հանդես են եկել ողջույնի խոսքերով։
Ղրղզստանի նախագահն իր խոսքում նշել է.
Բարի գալուստ Ղրղզստան։ Ուրախ եմ ողջունել Ձեզ մեր հյուրընկալ հողում։
Օգտվելով առիթից՝ թույլ տվեք անկեղծ շնորհավորանքներ հայտնել Հայաստանի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հաղթանակի կապակցությամբ։
Ընթացիկ տարում Հայաստանը, ինչպես և Ղրղզստանը, նշում են անկախության 30-ամյա հոբելյանը։ Ուրախ եմ այս հնարավորության համար՝ շնորհավորելու Ձեզ և ի դեմս Ձեզ ողջ հայ ժողովրդին այդ կարևոր տոնի առիթով»։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության և շնորհավորանքի համար՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Հարգելի Սադիր Նուրգոժոևի,
Շատ ուրախ եմ անձամբ հանդիպել Ձեզ։ Սա մեր առաջին դեմ առ դեմ հանդիպումն է Ղրղզստանի նախագահի պաշտոնում Ձեր ընտրվելուց հետո։ Ցանկանում եմ սրտանց շնորհավորել Ձեզ այդ առիթով և մաղթել հաջողություններ ի բարօրություն բարեկամ Ղրղզստանի և ղրղզ ժողովրդի։
Այո, Դուք ճիշտ նշեցիք, այս տարի մեր երկրները նշում են անկախության 30-ամյակը, և ես նույնպես շնորհավորում եմ Ձեզ այդ հոբելյանի առիթով։ Պետք է մտածենք և աշխատենք մեր երկրների հետագա զարգացման ուղղությամբ։ Հատկապես որ մենք Եվրասիական տնտեսական միության անդամ ենք, որը նոր հնարավորություններ է բացում առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար։
Իհարկե, ցավոք, մեր երկրների միջև փոխադարձ ապրանքաշրջանառության ծավալը մեծ չէ։ Մենք պետք է աշխատենք այդ ուղղությամբ։ Վստահ եմ՝ Դուք նույնպես տրամադրված եք այդ աշխատանքին, և շատ ուրախ եմ այսօրվա հնարավորության համար, որպեսզի քննարկենք մեր երկկողմ օրակարգի բոլոր հարցերը»։
Հայաստանի վարչապետը և Ղրղզստանի նախագահը գոհունակություն են հայտնել քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակից և վերահաստատել փոխգործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամությունը։ Երկուստեք կարևորվել են բարձրաստիճան պաշտոնական փոխայցերը, միջխորհրդարանական գործընկերության ակտիվացումը։ Կողմերը համակարծիք են եղել, որ երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության չիրացված ներուժ կա, և պետք է նոր ազդակ հաղորդել տնտեսական կապերին։ Այս համատեքստում կարևորվել է Հայ-ղրղզական միջկառավարական հանձնաժողովի՝ այս տարի աշնանը նախատեսված նիստի անցկացումը։
ՀՀ վարչապետը և Ղրղզստանի նախագահը երկու կողմերի համապատասխան գերատեսչությունների ղեկավարներին հանձնարարել են՝ ակտիվ աշխատել նիստի շրջանակում հայ-ղրղզական բիզնես համաժողով կազմակերպելու և էներգետիկայի, ջրային ռեսուրսների, թվայնացման, բիզնեսի, զբոսաշրջության ոլորտներում հեռանկարային ծրագրերի փաթեթ մշակելու ուղղությամբ։
Նիկոլ Փաշինյանը և Սադիր Ժապարովը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի և մարտահրավերների շուրջ։ Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ հակամարտությունները, առկա խնդիրները պետք է կարգավորվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով։

Армения и Кыргызстан активизируют экономические связи: Пашинян встретился с президентом Киргизстана
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 19 августа с рабочим визитом прибыл в Кыргызстан. В городе Чолпон-Ата на Иссык-Куле он примет участие в очередном заседании Евразийского межправительственного совета. Как сообщает пресс-служба правительства, визит премьер-министра Армении стартовал встречей с президентом Киргизии Садиром Жапаровым в комплексе «Чолпон-Ата».
До встречи главы двух государств выступили с приветственными речами. Президент Киргизии в своей речи поздравил Пашиняна с победой на внеочередных выборах. «В текущем году Армения, как и Киргизия, отмечает 30-летний юбилей независимости. Я рад возможности поздравить Вас и весь армянский народ в вашем лице с этим важным юбилеем»,- отметил президент.
В свою очередь, Пашинян, поблагодарив за теплый прием и поздравления, отметил, что рад лично встретиться с новоизбранным президентом Киргизии: «Это наша первая встреча тет-а-тет после Вашего избрания на посту президента Киргизии. Хочу от всего сердца поздравить Вас по этому поводу и пожелать успехов на благо дружественного Кыргызстана и киргизского народа».
При этом Пашинян выразил сожаление в связи с низким объемом взаимного товарооборота между странами: «Мы должны работать в этом направлении. Уверен, что вы также настроены на это, и я очень рад сегодняшней возможности, чтобы обсудить все вопросы нашей двусторонней повестки». Премьер-министр Армении и президент Киргизии выразили удовлетворение высоким уровнем политического диалога и подтвердили готовность развивать взаимодействие.
Стороны отметили важность взаимных визитов на высоком уровне, активизации межпарламентского партнерства. Главы государств сошлись во мнении, что между двумя странами есть нереализованный потенциал торгово-экономического сотрудничества, и нужно придать новый импульс экономическим связям. В этом контексте была отмечена важность проведения намеченного на осень текущего года заседания армяно-кыргызской межправительственной комиссии.
Премьер-министр РА и президент Кыргызстана поручили руководителям соответствующих ведомств двух сторон активно работать в направлении организации армяно-кыргызского бизнес-форума и разработки пакета перспективных программ в сферах энергетики, водных ресурсов, бизнеса и туризма. Никол Пашинян и Садир Жапаров также обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности. Собеседники сошлись во мнении, что конфликты и существующие проблемы должны быть урегулированы исключительно мирным путем.