Հայաստանն անվտանգության մասով երկարաժամկետ լուծումների ժամանակ չունի. Ալեն Սիմոնյանը՝ Վյաչեսլավ Վոլոդինին
Եռօրյա պաշտոնական այցով Մոսկվայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 10-ին հյուրընկալվել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինին: Սիմոնյան-Վոլոդին մոտ մեկ ժամ տևած առանձնազրույցին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Ալեն Սիմոնյանը, ողջունելով ռուս գործընկերներին, շնորհակալություն է հայտնել Վյաչեսլավ Վոլոդինին հրավերի համար՝ նշելով, որ հայ-ռուսական դաշնակցային փոխգործակցությունը հիմնված է մեր երկրների ժողովուրդների միջև պատմականորեն ձևավորված բարեկամության վրա:
Հանդիպմանը երկուստեք արձանագրվել է, որ երկկողմ կապերի շարունակական զարգացման երաշխիքը քաղաքական ակտիվ երկխոսությունն է բոլոր մակարդակներում, մասնավորապես, մեր երկրների ղեկավարների միջև, որոնք նախանշում են համագործակցության դինամիկան բոլոր ոլորտներում: Ընդգծվել է երկկողմ հարաբերությունների ամբողջ սպեկտրում խորհրդարանական փոխգործակցության առանցքային դերը՝ կարևորելով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի և Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությունը: Կողմերն այս համատեքստում շոշափել են առաջիկա նախագծերին առնչվող թեմաներ՝ փաստելով, որ աշխատանքները պետք է շարունակել համակարգային հիմքի վրա՝ ունենալով զարգացման հստակ՝ կոլեգիալության և ռազմավարական գործընկերության պահպանման սկզբունքներով նախանշված վեկտոր:
Ռուս գործընկերների հետ հանդիպման առանցքային հարցերից է եղել Հայաստանի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի զինված ագրեսիան:
«Մեր այցը Մոսկվա տեղի է ունենում Հայաստանի համար բարդ շրջանում: Ինչպես արդեն հայտնի է, սեպտեմբերի 13-ից Ադրբեջանը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ագրեսիայի նոր փուլ է սկսել: Ադրբեջանի զինված ուժերը Հայաստանի տարածքի խորքում, մի քանի ուղղություններով ինտենսիվ գնդակոծել են ոչ միայն ՀՀ ԶՈւ դիրքերը, այլև քաղաքացիական ենթակառուցվածքների օբյեկտները: Ցավալի փաստ է. 207 զոհ ու վիրավորներ ունենք»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը՝ Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակումն անվանելով ԱՊՀ տարածքում Ադրբեջանի կողմից զավթողական նպատակներ ունեցող վտանգավոր միտում: Այս համատեքստում անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ի գործունեությանը՝ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ այն չի կարողացել իր անդամներից մեկի դեմ ագրեսիային արձագանքել օպերատիվ և արդյունավետ: «Հայաստանն անվտանգության մասով երկարաժամկետ լուծումների ժամանակ չունի»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Ալեն Սիմոնյանը միևնույն ժամանակ հույս է հայտնել, որ ՀԱՊԿ աշխատանքների ընթացքում մշակված առաջարկություններն իրենց լուման կներդնեն իրավիճակի ապաէսկալացման և մեր տարածաշրջանում կայունության հաստատման գործում: Անդրադարձ է եղել Ռուսաստանի Դաշնությունում հայկական սփյուռքին և Հայաստանում բնակություն հաստատած ՌԴ բազմահազար քաղաքացիներին առնչվող հարցերին:

У Армении нет времени на долгосрочные решения по части безопасности: Симонян - Володину
Находящаяся с трехдневным официальным визитом в Москве делегация во главе с председателем НС РА Аленом Симоняном 10 октября провела встречу с председателем Государственной Думы Федерального Собрания РФ Вячеславом Володиным. После встречи Симонян-Володи с глазу на глаз, длившейся около часа, последовала встреча в расширенном составе.
Ален Симонян, поблагодарил Володина за приглашение, отметив, что армяно-российское союзническое взаимодействие основано на исторически сложившейся дружбе между народами наших стран. На встрече стороны констатировали, что гарантией непрерывного развития двусторонних связей является активный политический диалог на всех уровнях, в частности, между руководителями стран, которые обозначают динамику сотрудничества во всех сферах.
Участники встречи подчеркнули ключевую роль парламентского взаимодействия во всем спектре двусторонних отношений, важность деятельности Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Национального Собрания Республики Армения и Федерального Собрания Российской Федерации. Стороны в этом контексте затронули темы, связанные с предстоящими проектами, констатировав, что работы необходимо продолжать на системной основе, на основе обозначенного принципами коллегиальности и сохранения стратегического партнерства вектора развития.
Одним из ключевых вопросов встречи с российскими коллегами была вооруженная агрессия Азербайджана против Республики Армения. «Наш визит в Москву проходит в сложный для Армении период. Как уже известно, с 13 сентября Азербайджан начал новый этап агрессии в отношении суверенной территории Республики Армения. Вооруженные силы Азербайджана по нескольким направлениям интенсивно обстреливали не только позиции ВС РА, но и объекты гражданской инфраструктуры. С армянской стороны есть 207 погибших», - отметил Ален Симонян, назвав широкомасштабное нападение Азербайджана на международнопризнанную суверенную территорию Республики Армения опасной тенденцией, имеющей оккупационные цели в отношении территории СНГ со стороны Азербайджана.
В этом контексте, касаясь деятельности ОДКБ, Ален Симонян отметил, что она не смогла оперативно и эффективно отреагировать на агрессию против одного из государств-членов. «У Армении нет времени на долгосрочные решения по части безопасности», - подчеркнул председатель НС РА. В то же время Ален Симонян выразил надежду на то, что разработанные в ходе работы ОДКБ предложения внесут свой вклад в деэскалацию ситуации и установление стабильности в регионе. Были затронуты вопросы, касающиеся армянской общины в РФ и тысяч российских граждан, переселившихся в Армению.