Հայ ռազմագերիներին կտտանքների ենթարկելը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է. Շիֆ
Հայ ռազմագերիներին կտտանքների ենթարկելը միջազգային իրավունքի եվ Ժնեվյան կոնվեցիայի կոպտագույն խախտում է։ Այս մասին հայտարարել է կոնգրեսական Ադամ Շիֆը, հաղորդում է "Ամերիկայի ձայնը":
«Մարդու իրավունքների ոտնհարման հարցերով զբաղվող կազմակերպությունների հավաքագրած փաստերը վկայում են, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը բռնություններ են ենթարկել հայ ռազմագերիներին եւ քաղաքացիական անձանց: 200 ռազմագերիներ անօրինական կերպով դեռ պահվում են Ադրբեջանում եւ հետագա բռնությունների հավանականություն կագործընթացի ամեն վայրկյան ձգձգումը ավելացնում է հայ ռազմագերիների տառապանքները»,- ասել է նա:
Նրա ջանքերով Կոնգրեսում շրջանառության է դրված բանաձև, որով պահանջվում է գործնական քայլեր ձեռնարկել այս ուղղությամբ:

Пытки армянских военнопленных-грубейшее нарушение международного права: Шифф
Пытки армянских военнопленных являются грубейшим нарушением международного права и Женевской конвенции. Об этом заявил конгрессмен Адам Шифф, передает " Голос Америки".
«Факты, собранные организациями, занимающимися вопросами нарушения прав человека, свидетельствуют о том, что Вооруженные Силы Азербайджана подвергли насилию армянских военнопленных и гражданских лиц. 200 военнопленных по-прежнему незаконно содержатся в Азербайджане и вероятность дальнейшего насилия в любой момент увеличивает страдания армянских военнопленных»,- сказал он.
Его усилиями в Конгрессе была введена в обращение резолюция, которая требует предпринять практические шаги в направлении возвращения пленных.