Հայ-ադրբեջանական «բանաձևային» պատերազմը ԱՄՆ Կոնգրեսում հասնում է իր բարձրակետին. Սուրեն Սարգսյան
Քանի հայ-ադրբեջանական սահմանին հայկական բանակը ամրապնդում է իր դիրքերը, հայ-ադրբեջանական լոբիստական իսկական պատերազմ է ընթանում Կոնգրեսում` դիրքեր ամրապնդելու համար: Բյուջետային հատկացումբերի ֆոնին մի շարք բանաձևեր են բերվում օրակարգ, գրում է քաղաքագետ  Սուրեն Սարգսյանը։
«Այս պահին ունենք հետևյալ վիճակը:
1. Մեր կողմից բերված` Ֆ. Փալլոնի բանաձևն ընդունվել է (Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնության հրապարակայնություն) Ջ. Սփիերի բերած բանաձևը կքվեարկվի մոտ օրերս (Արցախի ականապատում):
2. Ադրբեջանցիների բերած 3 բանաձևերից մեկը մերժվել է (Քոհենի բանաձևը Արցախի օգնության արգելքի մասին), երկրորդը հեղինակի կողմից հանվել է շրջանառությունից (Քուելարի` անուղղակիորեն Արցախին նկատի առնվող բանաձև): Եվ 3-րդ ամենահակահայկական բանաձևն ընդունվել և ուղարկվել է Սենատ:
Պետք է նշեմ հայ համայնքի բացառիկ ակտիվության մասին Կոնգրեսականներին զանգելու և ճնշում գործադրելու հարցում, որը արդյունք է տվել և լոբիստների բացառիկ կազմակերպչական տաղանդի մասին, որ այս օրերին հրաշալի կիրառվել է:
Ինչպես հասկանում եք, պատերազմը բոլոր ֆրոնտերով շարունակվում է»,- մասնավորապես ասվում է նրա գրառման մեջ։

Армяно-азербайджанская лоббистская война в Конгрессе США достигает своего пика: эксперт
Армяно-азербайджанская "резолютивная" война в Конгрессе США достигает своего пика. Об этом на своей странице в Facebook написал политолог Сурен Саркисян.
"Пока армянская армия укрепляет свои позиции на армяно-азербайджанской границе, идет настоящая армяно-азербайджанская лоббистская война в Конгрессе США. На фоне обсуждения бюджетных ассигнований в повестку вносится ряд резолюций.
На данный момент сложилась следующая ситуация: резолюция Фрэнка Паллоуна, исходящая из интересов Армении, была принята. Она предусматривает ужесточение контроля за предоставляемой Азербайджану военной помощью. Резолюция Джеки Спиери, предусматривающая предоставление финансовой помощи Арцаху на программу разминирования, будет вновь поставлена на голосование.
Одна из трех резолюций, продвигаемых азербайджанским лобби, была отклонена. Она предусматривала запрет помощи Арцах. Вторая была выведена из обращения самим автором. Данная резолюция также косвенно касалась Арцаха. А вот третья - самая антиармянская резолюция была принята и направлена на утверждение Сената.
Должен обратить внимание на исключительную активность армянской общины, своими звонками оказывающей давление на конгрессменов, и на организационный талант наших лоббистов, все это дает хорошие результаты.