Ղրիմի պատվիրակությունը Հայաստանում հարգել է Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
Ղրիմի պատվիրակությունը Հայաստան այցի շրջանակներում ծաղիկներ է դրել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում եւ մեկ րոպե լռությամբ հարգել 1915 թվականին Օսմանյան կայսրության տարածքում իրականացված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:Այս մասին չորեքշաբթի լրագրողներին հայտնել են Ռուսաստանի տարածաշրջանի տնտեսական զարգացման նախարարության մամուլի ծառայությունում, հաղորդում Է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Հայաստանում բացվել են Ղրիմի օրերը, որոնց ընթացքում նախատեսվում են բիզնեսի, հասարակության հանդիպումներ, կոնֆերանսներ եւ ստեղծագործական կոլեկտիվների ելույթներ:
"Բազմազգ և խաղաղ Ղրիմում միշտ ցավով են ընդունում ազգային հատկանիշով ժողովուրդների հետապնդումների փաստերը։ Մենք վճռականորեն մերժում ենք խտրականության եւ բռնության ցանկացած ձեւ, նրանց տեղ չկա եւ երբեք չի լինի մեր հանրապետությունում",-հաղորդագրության մեջ մեջբերված Է Ղրիմի փոխվարչապետ - ֆինանսների նախարար Իրինա Կիվիկոյի խոսքը:
Արարողությանը մասնակցել են նաեւ նախարարների խորհրդի նախագահի տեղակալ-ՌԴ Նախագահին առընթեր Ղրիմի մշտական ներկայացուցիչ Գեորգի Մուրադովը, Հանրապետության տնտեսական զարգացման նախարարի առաջին տեղակալ Անուշավան Աղաջանյանը, Ղրիմի հայերի ազգային-մշակութային ինքնավարության նախագահ Գեորգի Հակոբյանը, Ղրիմի պետական խորհրդի պատգամավոր Արմեն Մարտոյանը, թերակղզու գործարար համայնքի ներկայացուցիչներ:

Крымская делегация в Армении почтила память жертв геноцида
Делегация Крыма в рамках визита в Армению возложила цветы к мемориальному комплексу "Цицернакаберд" и почтила минутой молчания память жертв Геноцида армян на территории Османской империи в 1915 году, сообщили в среду журналистам в пресс-службе министерства экономического развития российского региона, передаёт ТАСС.
Ранее сообщалось, что в Армении открылись Дни Крыма, в ходе которых запланированы встречи бизнеса, общественности, конференции и выступления творческих коллективов.
"В многонациональном и мирном Крыму всегда с болью воспринимают факты преследований народов по национальному признаку. Мы решительно отвергаем любые формы дискриминации и насилия, им нет и никогда не будет места в нашей республике", - приводятся в сообщении слова вице-премьера - министра финансов Крыма Ирины Кивико.
В церемонии возложения также приняли участие заместитель председателя Совета министров - постоянный представитель Крыма при президенте РФ Георгий Мурадов, первый заместитель министра экономического развития республики Анушаван Агаджанян, председатель национально-культурной автономии армян Крыма Георгий Акопян, депутат Госсовета Крыма Армен Мартоян, представители бизнес-сообщества полуострова.