ԱՎԾ-ն ու նախարարությունը կորոնավիրուսի հետևանքով մահացածների տարբեր թվեր են ներկայացրել. նշանակված է քննություն
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապպետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե Ազգային վիճակագրական ծառայությունը հրապարակել է կորոնավիրուսի հետևանքով մահվան տվյալներ, որոնք նախկինում առողջապահության նախարարության հրապարակած տվյալների հետ ունեն շեղում:
«Նշանակված է քննություն, որ պարզենք, թե ինչն է մահերի վիճակագրությունների տարբերությունը, պետք է հասկանանք, վերստուգենք, թե այդ մահերից որքանն է եղել քովիդի հետևանքով, որքանը՝ այլ պատճառով», - ասաց վարչապետը:
Նա նշեց, թե մոտ 700 տարբերության մասին է խոսքը:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն էլ ասաց, թե տարվա ավարտին պետք է շեղումներ չլինեն:
Վարչապետն էլ ընդգծեց՝ ամեն դեպքում, իրավիճակը պետք է լրջությամբ քննեն՝ հասկանալու, թե որտեղ է եղել բացթողում:
«Պարզենք՝ որևէ չարամատություն եղե՞լ է որևէ մեկի կողմից որևէ տվյալ թաքցնելու, մի բան ակնհայտ է՝ ՀՀ կառավարությունը երբեք որևէ այդպիսի մղում չի ունեցել», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Реальное число смертей от коронавируса в Армении на 700 случаев больше, чем по данным официальной статистики
Согласно Статистическому комитету РА, реальное число смертей от коронавируса в Армении на 700 случаев больше, чем по данным Минздрава. Проблема обеспокоила премьер-министра Никола Пашиняна, и он обратился к этой теме на заседании правительства 25 ноября. Сообщив, что в опубликованных Статистическим комитетом данных и данных Минздрава зафиксировано отклонение показателей, Пашинян отметил, что назначено расследование, чтобы выяснить причину разницы в статистике.
«Мы должны понять, перепроверить, в каких случаях смерть действительно наступила из-за Covid, в каких - по другим причинам. По сути, разница в статистике этих двух ведомств по показателям смертности от коронавируса составляет 700 случаев»,- сообщил Пашинян, отметив, что эту ситуацию надо изучить очень серьезно. «Мы должны понять, было ли это отклонение преднамеренным, чтобы скрыть реальную ситуацию.
Если выяснится, что это было преднамеренно, все полномочные структуры должны быть привлечены к ответственности. В конце концов, причинно-следственная связь смертей должна быть зафиксирована четко» - резюмировал премьер.