Աբխազիայի նախագահը Նիկոլ Փաշինյանին կոչ է արել հրաժարվել վրացամետ հռետորաբանությունից
Աբխազիայի նախագահ Ասլան Բժանիան Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին կոչ է արել հրաժարվել վրացամետ քաղաքականությունից և սկսել հաշվի նստել միջազգային ասպարեզում առկա փաստացի իրավիճակի հետ: Հայտարարության ամբողջական տեքստը հրապարակվել է պետության ղեկավարի կայքում:
Նշվում է, որ արևմտյան երկրների կողմից պարտադրված աջակցությունը «Վրաստանի միասնությանը, ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը, անկախությանը և ժողովրդավարությանը» արմատապես հակասում Է Աբխազիայի ինքնիշխանության փաստին:
Բժանիան նշել է, որ հանրապետությունում հարգանքով են վերաբերվում ողջ հայ ժողովրդին, հայ համայնքը ներկայացված է կյանքի բոլոր ոլորտներում ՝ Կենտրոնական և տեղական իշխանություններից մինչև մշակույթ և կրոնական ոլորտ:
«Աբխազիայում հայերն ունեն այն ամենը, ինչը Նիկոլ Փաշինյանը չկարողացավ երաշխավորել Ղարաբաղի հայերին, որոնք իր վարած քաղաքականության հետևանքով բախվեցին պետականության կործանման և հայրենի հողից զանգվածային արտագաղթի ողբերգությանը։ Ավելին, Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքականության հետևանքը տարածքային ամբողջականության և Հայաստանի Հանրապետության խախտումն է», - ասված է հայտարարության մեջ:
Բժանիան նաեւ ընդգծել է, որ  «միասնությունը, ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը եւ ժողովրդավարությունը» հատկանիշներ են, որոնք ավելի հարմար են Աբխազիային, քան Հայաստանին եւ Վրաստանին:

Аслан Бжания призвал Никола Пашиняна отказаться от прогрузинской риторики
Президент Абхазии Аслан Бжания призвал премьер-министра Армении Никола Пашиняна отказаться от прогрузинской политики и начать считаться с фактическим положением дел на международной арене. Полный текст заявления опубликован на сайте главы государства.
Отмечается, что навязанная западными странами поддержка "единства, суверенитета, территориальной целостности, независимости и демократии Грузии" в корне противоречит факту суверенности Абхазии.
Бжания отметил, что в республике с уважением относятся ко всему армянскому народу, армянская община представлена во всех сферах жизни - от центральных и местных органов власти, до культуры и религиозной сферы.
"Армяне в Абхазии имеют все, чего не смог гарантировать Никол Пашинян армянам Карабаха, которые вследствие проводимой им политики столкнулись с трагедией крушения государственности и массового исхода с родной земли. Мало того, следствием политики Никола Пашиняна стало нарушение территориальной целостности и самой Республики Армения", - говорится в заявлениию
Бжания также подчеркнул, что "единство, суверенитет, территориальная целостность и демократия" характеристики, которые больше подходят Абхазии, нежели Армении и Грузии.