Արմեն Գրիգորյանն ու ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարը քննարկեցին Բաքվում պահվող գերիների հարցը
Հուլիսի 30-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի պարտականությունները կատարող Արմեն Գրիգորյանն ընդունեց ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյին:
Հանդիպման ընթացքում Արմեն Գրիգորյանն ընդգծեց Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը և անթույլատրելի համարեց Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից նրանց նկատմամբ շինծու քրեական գործերով հետապնդումը:
Մասնավորապես՝ Արմեն Գրիգորյանը նշեց, որ համաձայն Ժնևի երրորդ կոնվենցիայի՝ վերջիններս ունեն ռազմագերու կարգավիճակ, ուստի նրանք պետք է գտնվեն միջազգային հումանիտար իրավունքի պաշտպանության ներքո։ Նա հավելեց, որ Ադրբեջանի այս քաղաքականությունը հակասում է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետին, որի համաձայն՝ պետք է տեղի ունենար ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց փոխանակումը:
Ընդգծվեց, որ Ադրբեջանը հերքում է բազմաթիվ աղբյուրներով փաստագրված մեծ թվով ռազմագերիների՝ իր վերհսկողության ներքո գտնվելու փաստը և հրաժարվում է նրանց վերաբերյալ տեղեկությունների տրամադրումից, այդ թվում՝ թաքցնում է վերջիններիս պահման վայրերը: Նման վարքագիծը լուրջ հիմքեր է տալիս Ադրբեջանի կողմից գերիների հանդեպ իրականացված ծանր հանցագործությունների, այդ թվում՝ բռնի անհետացումների կասկածանքի վերաբերյալ։
Անդրադառնալով տուժած բնակչությանը հումանիտար օգնության ցուցաբերման խնդրին՝ Արմեն Գրիգորյանն ընդգծեց միջազգային հումանիտար կազմակերպությունների ներկայության ընդլայնման անհրաժեշտությունը Արցախում։
Հանդիպման ընթացքում Արմեն Գրիգորյանն ուշադրություն հրավիրեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի հարձակողական գործողությունների հետևանքով ստեղծված հումանիտար իրավիճակի վրա՝ մտահոգություն հայտնելով, որ ՀՀ տարածքում ադրբեջանական զինուժի շարունակվող ներկայությունը խաթարում է սահմանամերձ բնակավայրերում ապրող բնակչության բնականոն կյանքը և հանգեցնում է նրանց իրավունքների խախտումների:
ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարն իր հերթին տեղեկացրեց կազմակերպության կողմից ձեռնարկվող քայլերի մասին՝ գերիների և նրանց ընտանիքների միջև հաղորդակցության ապահովման ուղղությամբ, ինչպես նաև հանգամանորեն ներկայացրեց ԿԽՄԿ կողմից սահմանամերձ շրջաններում կատարվող աշխատանքները:

Армен Григорян и глава делегации МККК обсудили вопросы армянских пленных, содержащихся в Азербайджане
30 июля исполняющий обязанности министра иностранных дел РА Армен Григорян принял руководителя делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) в РА Тьерри Рибо.
В ходе встречи Армен Григорян подчеркнул необходимость немедленной репатриации армянских военнопленных и гражданских лиц, незаконно удерживаемых в Азербайджане, и посчитал недопустимым преследование в отношении них по сфабрикованным властями Азербайджана уголовным делам.
В частности, Армен Григорян отметил, что согласно третьей Женевской конвенции, последние имеют статус военнопленного, поэтому они должны находиться под защитой международного гуманитарного права. Он добавил, что политика Азербайджана в отношении пленных не соответствует положениям трехстороннего заявления от 9 ноября, который императивно предполагает обмен военнопленными и заложниками.
Было подчеркнуто, что Азербайджан отрицает факт нахождения на своей территории большого количества военнопленных, меж тем это доказано многочисленными источниками, и отказывается от предоставления информации о них, зачастую скрывая места их содержания. Подобное поведение дает серьезные основания для подозрения Азербайджана в тяжких преступлениях в отношении пленных.
Коснувшись вопроса оказания гуманитарной помощи пострадавшему от войны населению, Армен Григорян подчеркнул необходимость расширения присутствия международных гуманитарных организаций в Арцахе.
В ходе встречи Армен Григорян обратил внимание на гуманитарную ситуацию, создавшуюся вследствие вторжения Азербайджанских ВС на суверенную территорию Армении, выразив обеспокоенность тем, что их продолжающееся присутствие на территории РА подрывает нормальную жизнь населения приграничных населенных пунктов и приводит к нарушениям их прав.
В свою очередь, глава делегации МККК сообщил о предпринимаемых организацией шагах по обеспечению сообщения между пленными и их семьями, а также подробно представил работу, проводимую организацией в приграничных районах.