Արմեն Դարբինյանը Հայ-ռուսական համալսարանի ռեկտորի պաշտոնից հրաժարական կտա․ Ո՞րն է պատճառը
Հայ-ռուսական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Դարբինյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ պատրաստվում է հրաժարական ներկայացնել ռեկտորի պաշտոնից։
Դարբինյանի հայտարարության մեջ ասցվում է․
"Ռուսաստանյան որոշ շրջանակներ, ինչպես երևում է, չեն կարող ներել ինձ ադրբեջանական ագրեսիայի կապակցությամբ իմ դրսևորած ազգային արժանապատիվ կեցվածքը։ Հիշեցնեմ. պատերազմի և ազգային աղետալի կորուստների ամենաթեժ հատվածում ես հրապարակայնորեն հակադրվեցի Դմիտրի Մեդվեդևին և Դմիտրի Պեսկովին` ակնարկելով, որ Հայաստանը և հայ ժողովուրդը ակնկալում է Ռուսաստանից դաշնակցային գործելակերպ, այլ ոչ միայն միջնորդի գործառույթ։ Հնարավոր է, որ այդ հրապարակումները չափից շատ էմոցիոնալ էին և չէին հաշվի առել աշխարհաքաղաքական ներկայիս զարգացումները։ Բայց դրանք անկեղծ էին և հիմնված հայ֊ռուսական եղբայրական հարաբերությունների նկատմամբ անկոտրում հավատի և դրանց անառարկելիության վրա։
Ինձ չի ներվել նաև Մարգարիտա Սիմոնյանին ուղղված իմ բաց նամակը, որտեղ ես նրանից հարգանք պահանջեցի հայ ժողովրդի քաղաքական ընտրության նկատմամբ։ Եվ ահա այս շրջանակները, որոնք ակնհայտ գործում են թե’ Ռուսաստանի և թե’ հայ֊ռուսական համագործակցության շահերի դեմ, արդեն մոտ երկու տարի է ինչ ջանք չեն խնայում վարկաբեկելու համար և’ իմ, և Հայ֊Ռուսական համալսարանի բարի համբավը և հեղինակությունը։
Պիտի հավելեմ, որ թե՛ նախկին և թե՛ ներկա Հայաստանյան իշխանությունների շարքերում կան ուժեր և գործիչներ, որոնք հաճույքով զուգերքում էին նույն ուղղությամբ։ Մասնավորապես, դրանց ջանքերով, դեռևս Սերժ Սարգսյանի նախագահության օրոք հանրային շրջանառության թեմա դարձավ բացարձակ անհեթեթ, իրականության հետ որևէ աղերս չունեցող բարբաջանքը` մեր համալսարանի իբրև թե "արևմտամետության" մասին։ Համալսարանին, որը սերվել և սերվում է հայ և ռուս լավագույն կրթական ավանդույթներով, հսկայական դրական ներազդեցություն է գործել մեր կրթական համակարգում, հանդիսանալով ակադեմիական ազատության բացառիկ օրինակ և բարձրացնելով մասնավորապես ռուսական կրթության հեղինակությունը մեր երկրում, սկսեցին մեղադրել "ոչ բավարար ռուսականության" մեջ։ Ցավով պիտի նշեմ, որ նշված շրջանակներին հաջողվեց թյուրիմացության մեջ գցել ՌԴ արտգործնախարար Լավրովին (վերջինիս` ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակության հետ հանդիպման մանրամասների վերաբերյալ նյութերը լայնորեն տարածվեցին մեր լրատվական դաշտում)։
Համալսարանի և իմ նկատմամբ մեկ տարի առաջ իրականացված ԱԱԾ ձախողված գրոհը նույն այս շարքից էր։ Եվ ահա` նոր գրոհ. ինձ հասած տեղեկություններով ՌԴ գլխավոր դատախազության դիմումի համաձայն Հայաստանյան գործընկերները կամ արդեն հարուցել են, կամ շուտով կհարուցեն բացարձակ անհիմն քրեական գործ` իբրև թե համալսարանի կողմից տենդերային ինչ֊ինչ պայմանների կամ կարգավորումների խախտման մասին։
Ըստ որում իրավիճակին առավել սարսափ հաղորդելու նպատակով որոշում է կայացվել քննությունը հանձնել հակակոռուպցիոն մարմնին։ Էս "խելոքները" չեն հասկանում, որ կրակի հետ են խաղում. Աշխարհի բոլոր դատախազություններն էլ որ միավորվեն, չեն կարողանալու կոռուպցիա կարել ոչ իմ, ոչ էլ համալսարանի վրա, և դրա մասին գիտեն բոլորը, նաև` կվկայեն համալսարանի արդեն բազմահազար շրջանավարտներն ու յուրաքանչյուր համալսարանական։
"Գործը" ամբողջությամ պատվիրված և հնարածին է։ Սրանց նպատակը մեկն է. ամեն գնով հասնել իմ հրաժարականին կամ պաշտոնանկությանը։ Իմ նպատակն էլ է մեկը. բոլոր հնարավոր միջոցներով պաշտպանել համալսարանի և անձամբ իմ բարի անունը և հեղինակությունը։
Ես իհարկե հրաժարական կտամ, քանզի համալսարանի հիմնադիրների որոշ այժմյան ներկայացուցիչների նման անհեռատես և վնասակար պահվածքի պարագայում անհնար է ապահովել համալսարանի հետագա հաղթական ընթացքը, իսկ մենք լավագունն ենք` թե’ երկրում, թե’ տարածաշրջանում (ադրբեջանցիների հետ, օրինակ, մեր մրցակցությունը ավարտել ենք տոտալ հաղթանակով` Բաքվի պետական համալսարանը միջազգային վարկանիշավորմամբ մեզնից ետ թողնելով երկու հարյուր կետով)։ Սրանք դեռ պիտի շաաատ խնդրեն ու ապաշխարհեն, որ ես մնամ։
Սակայն ես հրաժարական կտամ միայն այս շինծու գործը կարճելուց և ներողություններ ստանալուց հետո։ Իսկ հրաժարականից անդին կբազմապատկեմ ջանքերս` մեր պետության սուվերենությունը պաշտպանելու և հայ ժողովրդի զգետնված արժանապատվությունը վերականգնելու ուղղությամբ։

Ректор Армяно-российского университета Армен Дарбинян собирается в отставку: в чем причина?
Ректор Армяно-Российского университета Армен Дарбинян собирается в отставку. Причины этого решения он объяснил в открытом письме.
В письме, в частности, отмечается: «Некоторые российские круги, похоже, не могут простить мне достойную, исходящую из национальных интересов позицию в связи с азербайджанской агрессией. Напомню: в разгар войны и катастрофических национальных потерь я публично воспротивился Дмитрию Медведеву и Дмитрию Пескову, намекнув на то, что Армения и армянский народ ожидают от России союзнического подхода к ситуации, а не только функции посредника. Возможно, эти публикации были слишком эмоциональными и не учитывали нынешние геополитические развития. Но они были искренними и основанными на несгибаемой вере в армяно֊российские братские отношения и их неоспоримость.
Мне не простили также открытого письма Маргарите Симонян, в котором я потребовал от нее уважения к политическому выбору армянского народа. И вот эти круги, которые явно действуют против интересов как России, так и армяно֊российского сотрудничества, уже около двух лет не жалеют усилий для дискредитации как моей доброй репутации и авторитета, так и репутации и авторитета Армяно֊Российского университета.
Должен добавить, что в рядах как прежних, так и нынешних властей Армении есть силы и деятели, которые с удовольствием разделили эту позицию. В частности, благодаря их усилиям, еще при президентстве Сержа Саргсяна темой общественного дискурса стал абсолютно нелепый, не имеющий ничего общего с действительностью бред о, якобы, «прозападности» нашего университета. Университет, который соответствует всем лучшим армянским и русским образовательным традициям, оказал огромное положительное влияние на нашу образовательную систему, являясь исключительным примером академической свободы, на этом фоне повышая авторитет российской образовательной системы в нашей стране. Несмотря на это, нас стали обвинять в «недостаточной руссофильности». С сожалением должен отметить, что указанным кругам удалось ввести в заблуждение и министра иностранных дел РФ Лаврова (материалы относительно подробностей встречи последнего с парламентской делегацией РА широко распространились на нашем информационном поле).
Провалившаяся кампания СНБ в моем отношении и отношении университета год назад была из той же серии. И вот новая атака: по дошедшим до меня сведениям, согласно заявлению Генпрокуратуры РФ, их армянские коллеги либо уже возбудили, либо вскоре возбудят абсолютно необоснованное уголовное дело о, якобы, нарушении университетом каких֊то тендерных условий или регулирований.
При этом с целью придания ситуации большего резонанса принято решение передать расследование антикоррупционному органу. Эти «умники» не понимают, что играют с огнем. Все прокуратуры мира, объединившись, не смогут найти какие-либо доказательством о моей причастности или причастности возглавляемого мной вуза к каким-то коррупционным схемам, и об этом знают все. Об этом будут свидетельствовать тысячи студентов и выпускников университета.
Дело в полном объеме заказано и выдумано. Их цель одна - любой ценой добиться моей отставки. Моя цель также одна - всеми возможными способами защитить свое доброе имя и репутацию университета.
Я, конечно, подам в отставку, поскольку при таком недальновидном и ущербном поведении некоторых основателей и учредителей вуза невозможно обеспечить дальнейший успешный ход работы университета, а мы - лучшие как в стране, так и в регионе (к примеру, мы оставили Бакинский государственный университет далеко позади в Международном рейтинге лучших вузов - на двести пунктов). Они еще должны покаяться и очень попросить, чтобы я остался.
Как я уже сказал, я, конечно, подам в отставку, но сделаю это только после прекращения этого сфабрикованного дела и публичных извинений. А после отставки умножу свои усилия в направлении защиты суверенитета нашего государства и восстановления чувства достоинства армянского народа», - написал Дарбинян.