Ապացույցները պարոն Փաշինյանի ֆեյսբուքյան էջում են․ Թովմասյանի պաշտպանն ԱԱԾ հաղորդում ներկայացրեց
ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը հանցագործության մասին ԱԱԾ հաղորդում ներկայացրեց։ NEWS.am-ի հետ զրույցում նա ասաց, որ հաղորդումը վերաբերում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կոչերին եւ ելույթներին, որոնցում, ըստ պաշտպանի, կան հանցագործություն պարունակող հատկանիշներ։
«Բարձրագույն իշխանության ներկայացուցիչները, մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանը, իրենց բոլոր հայտարարություններով եւ գործողություններով փորձում են ազատվել Հրայր Թովմասյանից։ Այդ առումով փորձում են յուրացնել ՍԴ-ի լիազորությունները։ Գնահատելով Նիկոլ Փաշինյանի կողմից կատարված հայտարարությունները, ինձ համար ակնհայտ էր, որ առկա են առերեւույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող գործողություններ ու կոչեր, մասնավորապես, պաշտոնական դիրքի չարաշահման եւ պաշտոնական դիրքի անցման հետ կապված, ինչպես նաեւ Սահմանադրական կարգի հիմունքներին եւ պետության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների առերեւույթ հատկանիշներ, ինչի կապակցությամբ ես հաղորդում եմ ներկայացրել ԱԱԾ։ Այդ հայտարարությունների նպատակն էր ամեն կերպ ձերբազատվել ոչ հաճո դատական իշխանությունից»,- ասաց Պողոսյանը։
Հարցին՝ արդյոք ինքն ունի՞ ապացույցներ նման հայտարարություններ անելու համար, պաշտպանն ասաց․ «Ապացույցները գտնվում են պարոն Փաշինյանի ֆեյսբուքյան էջում եւ հրապարակային ելույթներում։ Հույս ունեմ, որ ԱԱԾ-ում կան եւ շարունակում են գործել իրական սպաներ, որոնք, մի կողմ դնելով քաղաքական նախասիրությունները, հենց պետությանը սպառնացող վտանգի դեպքում կիրականացնեն օբյեկտիվ քննություն»։
Միհրան Պողոսյանն ասաց, որ ՍԴ-ի մասին Սահմանադրական օրենքի 9-րդ հոդվածով սահմանված երաշխիքով նույնիսկ քրեական հետապնդման տակ գտնվող դատավորի վերաբերյալ գործը պետք է քննվի ծայրահեղ գաղտնիության պայմաններում․ «Այս արգելքը ՀՔԾ-ն հաղթահարել է, իբր ապացույցները եւ տեղեկատվությունը տրամադրվել է Հանրային հեռուսատընկերության լրագրողին։ Եվ պատրաստված ռեպորտաժն էլ ֆեյսբուքյան իր էջում տարածում է ՀՀ վարչապետը, մեզ ոչինչ  չի մնում, քան արձանագրել եւ հաստատված համարել այն փաստը, որ Հրայր Թովմասյանի եւ ՍԴ-ի նկատմամբ իրականացվում է քաղաքական եւ անձնական հետապնդում։ Այս ամենը խոսում է մի բանի մասին, որ սա մի ամբողջ շղթա է, ի դեմս՝ ՀՔԾ-ի, Հանրային հեռուստաընկերության եւ վարչապետի»։
Պաշտպանն ասաց՝ բացառում է, որ այլ մարմին տրամադրած լինի, քանի որ միայն ՀՔԾ-ն է տիրապետում նման տեղեկատվության․ «Ստանալուց հետո արդեն կճշգրտենք մեր գործողությունները՝ ՀՔԾ-ին պատասխանատվության կանչել, թե լրագրողին։ Քրեական դատավարության հատկանիշներ կան, քանի որ խախտվել են Քրեական օրենսգրքով կարգավորվող հարաբերությունները եւ նախաքննության գաղտնիությունը»։
Նշենք, որ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի փաստաբանական խումբը գրեթե կեսգիշերին շտապ  հայտարարություն է տարածել, որում երկրի գլխավոր հեռուստաալիքին մեղադրել է քննության նյութերի տարածման եւ դրանց միտումնավոր լուսաբանման, ինչպես նաեւ անմեղության կանխավարկածի կոպիտ խախտման մեջ: «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը,  դատապարտելով հարկատուների միջոցների հաշվին գոյություն ունեցող, ըստ էության, պետական հեռտուստաալիքի միակողմանի քարոզչական լրատվական քաղաքականությունը, Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովից պահանջել է «անհապաղ կանխել նրա անտանելի տեղեկատվական քաղաքականությունը»: «Մեդիա պաշտպանը» դիմել է նաեւ հեղինակավոր միջազգային կազմակերպությունների:

Защита главы Конституционного суда Армении обратился в Службу национальной безопасности, обвиняя премьера Пашиняна в злоупотреблении властью
Адвокат председателя КС Грайра Товмасяна Мигран Погосян представил сообщение в СНБ о преступлении. В беседе с корреспондентом -NEWS.am он сказал, что сообщение касается призывов и выступлений премьер-министра Армении Никола Пашиняна, в которых, по его словам, есть признаки преступления.
"Представители высшей власти, в частности, Никол Пашинян, своими заявлениями и действиями пытаются избавиться от Грайра Товмасяна. В этом плане пытаются присвоить полномочия КС. Оценивая заявления Никола Пашиняна, для меня было очевидно, что есть действия и призывы, содержащие признаки явного преступления, в частности, в связи со злоупотреблением служебным положением, а также явные признаки преступлений, направленных против основ конституционного строя и безопасности государства, в связи с чем я представил сообщение в СНБ», - сказал Погосян.
На вопрос, есть ли у него доказательства для подобных заявлений, защитник ответил: «Доказательства - на странице Пашиняна в Facebook и в его публичных выступлениях. Надеюсь, что в СНБ есть настоящие офицеры, которые, отложив в сторону политические предпочтения, в случае опасности, угрожающей государству, проведут объективное расследование».
Мигран Погосян сказал, что по гарантии, установленной статьей 9 Конституционного закона о КС, дело о находящемся под уголовным преследованием судье должно быть рассмотрено в условиях крайней секретности: "Этот запрет ССС нарушил, и «сфальсифицированные» доказательства и информация были предоставлены Общественному телевидению. И этот репортаж на своей странице в фейсбук распространяет премьер-министр РА. В сложившейся ситуации нам ничего не остается, как констатировать и считать подтвержденным тот факт, что в отношении Грайра Товмасяна и КС осуществляется политическое и личное преследование со стороны руководства страны»,- заявил адвокат.