Աջակցում ենք խաղաղության պայմանագրին․ Դիլիջանում հանդիպել են Հայաստանի և Վրաստանի ԱԺ նախագահները
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հրավերով աշխատանքային այցով Հայաստան է ժամանել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությունը: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԺ պաշտոնական կայքից։ Հայաստանի եւ Վրաստանի խորհրդարանների նախագահների` Դիլիջանում կայացած հանդիպումը մեկնարկել է առանձնազրույցով, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Ողջունելով գործընկերոջը` ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է եղբայրական Վրաստանին Եվրամիության թեկնածու երկրի կարգավիճակ ստանալու կապակցությամբ եւ նշել, որ դա կարեւոր իրադարձություն է ամբողջ տարածաշրջանի համար:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ Վրաստանի հետ հարաբերությունների խորացումը Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունի եւ հույս հայտնել, որ մոտ ապագայում կհաջողվի երկու երկրների միջեւ հաստատել ռազմավարական գործընկերություն:
Անդրադառնալով տնտեսական ոլորտում արդյունավետ փոխգործակցությանը` Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ առեւտրաշրջանառությունն ու տնտեսական կապերը շարունակում են վերելք ապրել: Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարը խոսել է Վերին Լարսի անցակետում տարբեր պատճառներով հանդիպող խնդիրների մասին եւ գոհունակությամբ ընդգծել տարանցումը դյուրացնելուն ուղղված վրացական կողմի ջանքերը: Վրաստանի խորհրդարանի նախագահն իր հերթին հավաստիացրել է, որ վերջին շրջանում այս ուղղությամբ բավականին դրական գործընթացներ են իրականացվել:
Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է տարածաշրջանային անվտանգությանն ու մարտահրավերներին եւ վերահաստատել, որ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ տարածաշրջանում խաղաղություն եւ կայունություն հաստատելու օրակարգին: Անդրադառնալով Հայաստանի ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկին»` Ալեն Սիմոնյանն առաջարկել է Վրաստանին միանալ այս նախագծին:
«Հայաստանի եւ Վրաստանի հարաբերությունների բարձր մակարդակը Հարավային Կովկասում անվտանգության ապահովման կարեւոր գործոններից է: Բարձր ենք գնահատում Վրաստանի հետաքրքրվածությունը եւ ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղություն ու կայունություն հաստատելու գործում: Վրաստանի կառավարության «Խաղաղ հարեւանություն» նախաձեռնությունը միտված է հենց այս նպատակին»,- փաստել է ԱԺ նախագահը:
Խորհրդարանի նախագահը գոհունակությամբ փաստել է հայ-վրացական բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության շարունակական զարգացումը, անդրադարձել խորհրդարանական ձեւաչափում բարեհաջող գործակցությանը` նաեւ հանձնաժողովների ու բարեկամական խմբերի մակարդակում:
Երկկողմ հարաբերությունների համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է կողմերին օրերս Ռուսթավիում Հայաստանի պատվավոր հյուպատոսության բացման կապակցությամբ:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար` Շալվա Պապուաշվիլին գոհունակությամբ ընդգծել է երկկողմ խորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափի արդյունավետությունը: Քննարկվել են խորհրդարանական հանձնաժողովների եւ աշխատակազմերի միջեւ համագործակցության ամրապնդման հնարավոր նոր ձեւաչափերը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` Վրաստանի խորհրդարանի նախագահն ընդգծել է, որ իրենք աջակցում են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը, որը տարածաշրջանում երկարատեւ կայունության եւ զարգացման երաշխիք կարող է լինել:

Спикеры парламентов Армении и Грузии обсудили экономические вопросы
По приглашению спикера Национального Собрания Армении Алена Симоняна в РА с рабочим визитом находится делегация во главе с руководителем парламента Грузии Шалвой Папуашвили.
Как сообщили в пресс-службе НС республики, встреча Симоняна и Папуашвили в Дилижане началась с частной беседы, за которой последовала встреча в расширенном составе.
Приветствуя коллегу, спикер НС РА поздравил дружественную Грузию с получением статуса страны-кандидата в Евросоюз и отметил, что это важное событие для всего региона.
Он подчеркнул, что углубление отношений с Грузией имеет стратегическое значение для Армении, выразив при этом надежду на то, что в ближайшем будущем удастся установить стратегическое партнерство между двумя странами.
Говоря об эффективном сотрудничестве в экономической сфере, Симонян подчеркнул тот факт, что торговый оборот и экономические связи между Арменией и Грузией продолжают улучшатся. В этом контексте глава парламента упомянул о проблемах, возникающих на КПП «Верхний Ларс» по разным причинам, и с удовлетворением подчеркнул об усилиях грузинской стороны, направленных на облегчение транзита. В свою очередь, Папуашвили сказал, что в последнее время в этом направлении реализованы достаточно положительные процессы.
Симонян затронул и вопросы, связанные с региональной безопасностью и вызовами, и подтвердил, что Армения остается приверженной повестке установления мира и стабильности в регионе. Касаясь представленного Арменией «Перекрестка мира», он предложил и Грузии присоединиться к этому проекту.
Спикер парламента с удовлетворением упомянул о непрерывном развитии армяно-грузинского политического диалога на высоком уровне, отметив успешное сотрудничество в парламентском формате, в том числе на уровне комиссий и групп дружбы.
В свою очередь, Папуашвили с удовлетворением упомянул об эффективности формата двустороннего парламентского сотрудничества.
Говоря о региональных проблемах, спикер парламента Грузии подчеркнул, что они поддерживают подписание мирного договора между Арменией и Азербайджаном, который может стать гарантией долгосрочной стабильности и развития в регионе.
На встрече состоялся обмен мнениями вокруг незамедлительного возвращения армянских пленных, находящихся в Азербайджане.