Ադրբեջանը ցանկանում է Ռուսաստանը վերածել ազգամիջյան հակամարտության ասպարեզի. Փաշինյան (տեսանյութ)
Ադրբեջանի իշխանությունները ցանկանում են Ռուսաստանը վերածել ազգամիջյան հակամարտության թատերաբեմի, ինչն անթույլատրելի է։ Այս մասին ՌԲԿ-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ։
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանում հայերի եւ ադրբեջանցիների բախումները սկսել են ոչ հայերը. սկզբում եղել է ադրբեջանցի գործարարներին պատկանող ռուսական խանութներում հայկական ապրանքների արգելափակումը: Դրան հետեւեցին բախումներ։ "Սա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ ատելության հռետորաբանության շարունակություն, որը վերջին 15 տարիներին կիրառում են Ադրբեջանում", - հավելել է Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ ի հակադրություն դրան, Հայաստանի բոլոր իշխանությունների՝ ոչ միայն ներկայիս, այլև նախորդերի, հռետորաբանության մեջ բացակայում էին Ադրբեջանի ժողովրդի նկատմամբ ազգային ատելության եւ թշնամանքի որեւէ տարրեր:
«Միևնույն ժամանակ վերջին իրադարձությունները իրենց մեջ ևս մեկ շատ կարևոր նրբություն են պարունակում.  այն է` Ռուսաստանում իրավիճակի ապակայունացման, Ռուսաստանն ազգամիջյան կոնֆլիկտների դաշտ դարձնելու փորձ»,– ընդգծել է նա:

Пашинян заявил о попытках сделать Россию «ареной этнических столкновений»
Премьер-министр Армении в интервью телеканалу РБК прокомментировал столкновения с участием его соотечественников в Москве. Он призвал их не поддаваться на провокации
Никол Пашинян (Фото: Андрей Епихин / ТАСС)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью телеканалу РБК заявил, что азербайджанцы устроили атаки на армян с целью дестабилизации ситуации в России. Анонс интервью размещен на странице премьер-министра в Facebook.
Он назвал нападения на соотечественников «выражением антиармянской риторики азербайджанского руководства», а также счел действия азербайджанцев попыткой сделать Россию «ареной этнических столкновений».
«Нет никаких сомнений в том, что у российских властей есть все средства и возможности для предотвращения такого развития событий», — отметил Пашинян.
Он призвал соотечественников, проживающих в России, не поддаваться на провокации.
«Наши соотечественники в России, в свою очередь, должны заявить, что не следует поддаваться на провокации и что третьи силы с амбициозными антиармянскими устремлениями на Южном Кавказе заинтересованы в дестабилизации России. Мы этого не допустим», — добавил армянский премьер.