Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը նախապատրաստում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի էթնիկ զտում և ցեղասպանություն. Միրզոյանը՝ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսին
Ներկայացնում ենք ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի ելույթը ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ բանակցությունների արդյունքում տեղի ունեցած համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ.
Հարգելի Սերգեյ Վիկտորի,
Հարգելի ընկերներ, գործընկերներ,
Նշեմ, որ մեր այսօրվա հանդիպումն անցել է վստահության և անկեղծության մթնոլորտում:
Մենք քննարկել ենք երկկողմ համագործակցությանը և, իհարկե, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում անվտանգությանը վերաբերող հարցեր:
Արձանագրել ենք, որ հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, և շարունակվում է ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը: Գոհունակությամբ նշել ենք մեր երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև առկա սերտ փոխգործակցությունը, որի հետագա խորացմանն ուղղված է ԱԳՆ-ների միջև խորհրդակցությունների երկամյա ծրագիրը: Անդրադարձ ենք կատարել նաև ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ, ԱՊՀ և այլ տարածաշրջանային ու միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում մեր համագործակցությանն առնչվող հարցերի:
Ընդհանուր առմամբ գոհունակություն ենք հայտնում միջպետական համագործակցության զարգացման դրական դինամիկայի կապակցությանբ մեր միջպետական հարաբերությունների հոբելյանական անցյալ տարում, երբ մենք նշում էինք դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանը և Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի ստորագրման 25-ամյակը: Մասնավորապես, մի ​​շարք միջոցառումներ են անցկացվել, որոնք կոչված էին նշանավորելու պատմական տարեթվերի կարևորությունը մեր երկրների համար։
Պատրաստ ենք շարունակել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև փոխշահավետ համագործակցության զարգմացմանն ուղղված ջանքերի գործադրումը:
Բնականաբար, մենք նաև քննարկել ենք տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, սահմանազատման և սահմանների անվտանգության, տարածաշրջանում բոլոր տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ, ինչպես նաև Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների երեք հայտարարությունների իրականացման ընթացքը, իսկ որոշ կետերի մասով՝ դրանց դրույթների չկատարման փաստը:
Իմ այցը տեղի է ունենում Հարավային Կովկասում լարված իրավիճակի և, ինչպես գիտեք, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման պայմաններում, որը շարունակվում է արդեն ավելի քան երեք ամիս։ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակումը` Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների կոպտագույն խախտում է։ Այդ կապակցությամբ, 2023թ. փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը։ Ինչպես հայտնի է, ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը, որում հիշատակվում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթները, կրում է իրավաբանորեն պարտադիր բնույթ։
Մենք ակնկալում ենք ներգրավված բոլոր կողմերի գործուն քայլերը՝ ուղղված իրենց կողմից ստանձնած պարտավորությունների անվերապահ կատարմանը և Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի ռեժիմի վերականգնմանը՝ խստորեն հետևելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին:
Ցավոք, Լաչինի միջանցքի շրջափակումը եռակողմ պայմանավորվածությունների խախտման միակ դեպքը չէ։ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների դրսևորում էր այս տարվա մարտի 5-ին Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ոստիկանության անձնագրային վարչության երեք աշխատակիցների սպանությունը։ Կարևոր է փաստել, որ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը մարտի 6-ի իր տեղեկագրում հստակ արձանագրել է, որ այդ միջադեպն իրականացվել է Ադրբեջանի կողմից։
ՌԴ խաղաղապահ ուժերի տեղակայումը Լեռնային Ղարաբաղում կոչված է ԼՂ ժողովրդի անվտանգության ապահովմանը և նորմալ կենսագործունեության վերականգնման համար պայմանների ստեղծմանը: Միաժամանակ, տագնապալի է վերջին երկու տարուց ավել ժամանակահատվածում տեղի ունեցած իրադարձությունների շարքը, ինչպիսիք են Լեռնային Ղարաբաղի գյուղերի օկուպացիան, մինչ օրս Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և այլ անձանց պատանդառությունը, Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը, ոստիկանության ծառայողների և խաղաղ բնակիչների սպանությունը, հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումները, ինչպես նաև քաղաքացիական բնակչության ահաբեկմանն ուղղված գործողությունները:
Ընդ որում, դեռ չի իրագործվել միջազգային մեխանիզմը, որը ևս ամրագրված է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ, մասնավորսպես 7-րդ կետում. այն է՝ հայերի վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ, ինչը պետք է իրականացվի ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով բարձր հանձնակատարի գրասենյակի հսկողության ներքո: Ավելին, Ադրբեջանը միակողմանիորեն սկսել է Լեռնային Ղարաբաղի՝ իր վերահսկողության տակ անցած տարածքների վերաբնակեցման ծրագիր՝ փորձելով տարածաշրջանից ընդհանրապես վերացնել հայկական հետքը:
Մեր գնահատականը մնում է նույնը. Լեռնային Ղարաբաղի հայերի հետ նրանց իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ հարցի քննարկման փոխարեն Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը նախապատրաստում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի էթնիկ զտում և ցեղասպանություն: Որևէ կերպ չարժեզրկելով ՌԴ մեր գործընկերների դերը 2020թ. լիակատար հրադադարի ռեժիմի հաստատման գործընթացում, ինչպես նաև ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի դերը, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակումից հետո հումանիտար աղետի կանխման գործում, ստեղծված իրավիճակն ի ցույց է դնում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության և իրավունքների երաշխիքների մեխանիզմների ապահովման և դրանցում միջազգային մասնակցության անհրաժեշտությունը: Հրամայական է ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային մեխանիզմների գործարկումը և Լեռնային Ղարաբաղ ու Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը: Այս հարցում հուսով ենք համագործակցել ՌԴ հետ:
Լեռնային Ղարաբաղում գործողություններին զուգահեռ Ադրբեջանը շարունակում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների օկուպացիան, որոնք զավթել է 2021թ. մայիսի 12-ին, նոյեմբերի 17-ին և 2022թ. սեպտեմբերին իրականացված ագրեսիաների արդյունքում։ Ավելին, չնայած Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցություններին` այդ երկրի ղեկավարությունն այժմ փաստացի հավակնում է Հայաստանի Հանրապետության գրեթե ողջ տարածքին՝ այն անվանելով ադրբեջանական հող։
Ադրբեջանի ուղիղ սպառնալիքներն արտացոլվել են այս երկրի նախագահի վերջին հայտարարություններում, ըստ որոնց «Ոչ մի խաղաղության պայմանագիր չի լինելու» և Հայաստանը չի կարող խաղաղ ապրել 29 000 կմ² տարածքում, եթե չընդունի Ադրբեջանի պայմանները:
Մենք ելնում ենք նրանից, որ միայն բանակցությունների միջոցով կարելի է հասնել այնպիսի լուծման, որը երկարաժամկետ խաղաղություն և կայունություն կբերի Հարավային Կովկաս: Կրկին վերահաստատում եմ մեր հանձնառությունը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի, 2021թ. նոյեմբերի 26-ի, 2022թ. հոկտեմբերի 31-ի եռակողմ հայտարարությունների բոլոր դրույթների կատարմանը։
Եզրափակելով՝ ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել՝ ավանդաբար ջերմ ընդունելության և անկեղծ շփման համար։

Азербайджана готовит этническую чистку в отношении народа Нагорного Карабаха: Мирзоян
Выступление для прессы министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна на совместной пресс-конференции по итогам переговоров с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым:
՛՛Уважаемый Сергей Викторович,
Уважаемые друзья, коллеги,
Отмечу, что наша встреча сегодня прошла в доверительной и искренней атмосфере.
Мы рассмотрели вопросы двустороннего сотрудничества и, конечно же, тематику безопасности в регионе Южного Кавказа.
Констатировали, что армяно-российские союзнические отношения находятся на высоком уровне, продолжается интенсивный политический диалог. С удовлетворением отметили тесное взаимодействие внешнеполитических ведомств наших стран, на дальнейшее продвижение которого ориентирован подписанный двухгодичный План межмидовских консультаций. Были затронуты вопросы нашего взаимодействия в рамках ОДКБ, ЕАЭС, СНГ и других региональных и международных организаций.
В целом удовлетворены позитивной динамикой развития межгосударственного взаимодействия в прошлом юбилейном для наших межгосударственных отношений году, когда мы отмечали 30-летний юбилей установления дипломатических отношений и 25-летие подписания Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи. В частности, был проведен ряд мероприятий, призванных обозначить важность исторических для наших стран дат.
Готовы и далее прилагать усилия по наращиванию взаимовыгодного сотрудничества между Арменией и Россией.
Естественно, мы также обсудили вопросы региональной безопасности, в том числе касающихся урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, делимитации и безопасности границ, разблокирования всех транспортных коммуникаций в регионе, а также ход реализации, а по конкретным пунктам- факт невыполнения некоторых положений трех заявлений лидеров Армении, России и Азербайджана.
Мой визит проходит в условиях напряженной ситуации на Южном Кавказе и, как вы знаете, незаконной блокады Лачинского коридора со стороны Азербайджана, которая продолжается уже больше трех месяцев. Перекрытие Азербайджаном Лачинского коридора является грубейшим нарушением прямых обязательств в рамках Трехстороннего заявления лидеров Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года. В связи с этим 22 февраля 2023 года Международный суд ООН обязал Азербайджан принять все меры для обеспечения беспрепятственного передвижения лиц, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях. Как известно, решение Международного суда ООН, в котором упоминаются положения Заявления от 9-го ноября 20-го года, имеют юридически обязательный характер.
Мы ожидаем от всех вовлеченных сторон действенных шагов по неукоснительному выполнению взятых на себя обязательств и восстановлению режима передвижения по Лачинскому коридору, в строгом соответствии с положениями Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
К сожалению, блокада Лачинского коридора не является единичным случаем нарушения трехсторонних договоренностей. Проявлением агрессивных действий Азербайджана стало совершенное 5 марта текущего года в Лачинском коридоре азербайджанской диверсионной группой убийство 3-х сотрудников паспортного отделения полиции Нагорного Карабаха. Важно констатировать, что министерство обороны РФ в своем бюллетене от 6 марта четко зафиксировало, что данный инцидент был совершен азербайджанской стороной.
Размещение российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе призвано обеспечить безопасность народа Нагорного Карабаха, создать условия для восстановления нормальной жизни. В то же время вызывает тревогу череда событий, произошедших за более чем последние два года, такие как оккупация сел в Нагорном Карабахе, удерживание Азербайджаном по сей день армянских военнопленных и других лиц, незаконная блокада Лачинского коридора, убийства сотрудников полиции и мирных жителей, регулярные нарушения режима прекращения огня, а также действия, направленные на террор гражданского населения.
При этом до сих пор еще не запущен международный механизм, который опять же зафиксирован пунктом 7 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года: возвращение армян на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы, что должно осуществляться под контролем Управления Верховного Комиссара ООН по делам беженцев. Более того, азербайджанская сторона в одностороннем порядке начала программу переселения территорий Нагорного Карабаха, перешедших под его контроль, в попытке устранить армянский след из региона вообще.
Наша оценка остается прежней: вместо обсуждения с армянами Нагорного Карабаха вопроса их прав и гарантий безопасности, военно-политическое руководство Азербайджана готовит этническую чистку в отношении народа Нагорного Карабаха. Ни в коей мере не принижая роль наших российских партнеров в процессе установления режима полного прекращении огня в 2020 году, а также роль российского миротворческого контингента, в том числе в предотвращении гуманитарной катастрофы после блокады Лачинского коридора, складывающаяся ситуация демонстрирует необходимость обеспечения механизмов гарантий прав и безопасности населения Нагорного Карабаха и международного участия в них. Необходимо задействование международных механизмов по предотвращению геноцидов, направление в район Лачинского коридора и в Нагорный Карабах международной миссии по установлению фактов. Надеемся на взаимодействие в этом вопросе с российской стороной.
Одновременно с действиями в Нагорном Карабахе, Азербайджан продолжает оккупацию суверенных территорий Армении, захваченных в результате агрессий 12 мая, 17 ноября 2021 г. и в сентябре 2022 г. Более того, несмотря на продолжающиеся переговоры по урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, руководство этой страны теперь уже претендует практически на всю территорию Республики Армения, называя ее азербайджанской землей.
Прямые угрозы, звучащие из Азербайджана нашли свое отражение в последних заявлениях президента этой страны, который заявил, что «Никакого мирного договора не будет», и что «Армения не может спокойно жить на территории 29 тысяч квадратных километров, если не примет условия Азербайджана».
Мы исходим из того, что исключительно посредством переговоров можно выйти на решение, которое принесёт долгосрочный мир и стабильность на Южном Кавказе. Должен вновь подтвердить приверженность реализации всех положений Трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года, 11 января 2021 года, 26 ноября 2021 года, 31 октября 2022 года.
В завершение, хотел бы еще раз поблагодарить Сергея Викторовича за традиционно теплый прием и искреннее общение.