Ադրբեջանցիները Գեղարքունիքի գյուղերում կանգնեցնում են գյուղացիներին, բացատրություններ պահանջում․ ՄԻՊ
Ադրբեջանական զինված ծառայողները Գեղարքունիքի մարզի գյուղերի հարևանությամբ` արոտավայրերում ապօրինաբար կանգնեցնում են գյուղացիներին, պահանջում են տալ բացատրություններ՝ ի՞նչ ուղղությամբ են շարժվում, ի՞նչ նպատակով և ի՞նչ են տեղափոխում, փորձում են իրականացնել մեքենաների ապօրինի խուզարկություններ, սպառնում են:
Հայտարարություն լրացուցիչ փաստահավաք աշխատանքների արդյունքների վերաբերյալ ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է․
«Այս հայտարարությունը վերաբերում է Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա, Ներքին Շորժա, Նորաբակ, Կութ գյուղերում սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումներին ու վտանգներին՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական զինված ծառայողների անօրինական ներկայության պատճառով:
Մասնավորապես, 2021 թվականի հունիսի 3-ին ահազանգեր են ստացվել այն մասին, որ ադրբեջանական զինվորականները պարբերաբար մի քանիսից մինչև մի քանի տասնյակ անձնակազմերով զինված, այդ թվում՝ մեքենաներով իջնում են դեպի Վարդենիս համայնքի Վերին Շորժա գյուղի արոտավայրերը, որտեղ գտնվում են անասնագոմերը և որտեղ գյուղացիներն արածեցնում են իրենց կենդանիներին: Նրանք դրսևորում են ցինիկ պահվածք, սպառնալիքներ տալիս գյուղացիներին զենքի ցուցադրումով: Նրանք վերջին շաբաթվա ընթացքում դիրքեր են տեղակայել Վերին Շորժայի սարատեղիին առավել մոտ վայրերում և դրանով գրեթե անհնարին դարձրել արոտավայրերն օգտագործելը:
Ավելին, ադրբեջանական դիրքերից մեկը, որն առավել մոտ է սարատեղիներին, ադրբեջանական զինվորականներն ապօրինաբար կանգնեցնում են գյուղացիներին, պահանջում են տալ բացատրություններ՝ ի՞նչ ուղղությամբ են շարժվում, ի՞նչ նպատակով և ի՞նչ են տեղափոխում, փորձում են իրականացնել գյուղացիների մեքենաների ապօրինի խուզարկություններ։
Բացի այդ, ըստ 2021 թվականի հունիսի 3-ին Գեղամասար համայնքի Կութ գյուղի հետ կապված՝ ստացվել են ահազանգեր, որ ադրբեջանական զինվորականները շարունակում են տեղակայված լինել գյուղի անմիջական հարևանությամբ, որի պատճառով արոտավայրերի ընդամենը փոքր հատված են կարողանում օգտագործել։ Ավելին, ադրբեջանական զինվորականները հովիվներին հայհոյում են և բարձր գոռգոռալով, զենքի ցուցադրումով սպառնում են։Իսկ գյուղը գտնվում է նշանառության ներքո:
Ադրբեջանական զինվորականների ակնհայտ ապօրինի տիրապետության տակ է հայտնվել Գեղամասար համայնքի Նորաբակ գյուղի անասնագոմը, և բնակիչները զրկվել են այն օգտագործելու հնարավորությունից։ Անասնագոմի մոտ առկա են վտակներ, որոնք օգտագործվել են նաև գյուղատնտեսական նպատակներով, իսկ հիմա այլևս գյուղացիները դրանք չեն կարողանում օգտագործել:
ՀՀ ինքնիշխան տարածում՝ Գեղարքունիքի մարզի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ծառայողների ակնհայտ ապօրինի ներկայությունը, նրանց բացահայտ հանցավոր արարքները լրջորեն վտանգել են ՀՀ սահմանային գյուղերի բնակիչների կյանքն ու առողջությունը, ամբողջությամբ խաթարել է նրանց բնականոն կյանքն ու հոգեկան անձեռնմխելիությունը:
Արոտավայրերը, խոտհարքները, մյուս նշանակության հողատարածքներն օգտագործել հնարավոր չէ, քանի որ՝
1) այդ տարածքներում ապօրինաբար ներկա են ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողներ.
2) այդ տարածքները գտնվում են ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողների ուղիղ նշանառության տակ:
Այս ամենը հաստատվել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի, այդ թվում՝ Գեղարքունիքի մարզային ստորաբաժանման ուսումնասիրություններով:
Հարցն այն է, որ գյուղերի բնակիչների համար ներկայում առավել ևս հրատապ է այս հողատարածքներն օգտագործելու անհրաժեշտությունը՝ պայմանավորված սեզոնային պահանջներով: Արդեն պետք է սկսվի խոտհունձի ժամանակաշրջանը, և գյուղացիները հայտնվել են սուր խնդիրների առաջ: Սա էլ կարող է հանգեցնել անասնագլխաքանակի կտրուկ նվազման, քանի որ առկա չեն բավարար պայմաններ անասնապահությամբ զբաղվելու համար։
Այս ամենն էլ ավելի է խորացնելու սոցիալական խնդիրները:
Ադրբեջանական զինված ուժերի տիրապետության կամ վերահսկողության տակ են հայտնվել ջրային պաշարներ, որոնցից ձևավորվում են ոռոգման և խմելու ջրերը:
ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները երաշխավորված են ՀՀ սահմանադրությամբ ու միջազգային պահանջներով:
Չի կարող պետության սահմաններին վերաբերող որևէ գործընթաց համարվել ընդունելի, եթե դրա արդյունքում խաթարվել են սահմանային բնակիչների բնականոն կյանքը, կոպտորեն խախտվել ու շարունակում են խախտված կամ լրջորեն վտանգված մնալ նրանց իրավունքները:
Այսպիսով, անվտանգության գոտու ստեղծումը բացարձակ անհրաժեշտություն է` մարդկանց խախտված իրավունքների վերականգնման ու խախտումների վտանգներից երաշխավորման նպատակով»:

Азербайджанцы незаконно останавливают сельчан в Гегаркунике, требуют сказать, куда идут и зачем: Омбудсмен
Азербайджанские военнослужащие по соседству с селами Гегаркуникской области, на пастбищах незаконно останавливают сельчан, требуют сказать, куда они идут, с какой целью и что перевозят, пытаются провести незаконные обыски автомобилей, угрожают. Об этом сообщает Омбудсмен Армении Арман Татоян. Татоян обнародовал заявление о результатах дополнительных работ по сбору фактов.
«Это заявление касается нарушений прав и угроз жизни жителей приграничных сел Верин Шоржа, Неркин Шоржа, Норабак, Кут Гегаркуникской области из-за незаконного присутствия азербайджанских военных на суверенной территории Армении. В частности, 3 июня 2021 года были получены сообщения о том, что азербайджанские вооруженные военнослужащие на машинах периодически спускаются к пастбищам села Верин Шоржа общины Варденис. Они проявляют циничное поведение, угрожают сельчанам, демонстрируя оружие.
Азербайджанские военные в течение последней недели приблизили свои позиции к пастбищам Верин Шоржи, что сделало практически невозможным их использование. Более того, военные одной из азербайджанских позиций, которая ближе всего к пастбищам, незаконно останавливают сельчан, требуют сказать, куда они идут, с какой целью и что перевозят, пытаются провести незаконные обыски в их машинах. Кроме того, 3 июня 2021 года поступили сообщения о том, что азербайджанские военные продолжают находиться в непосредственной близости от села Кут общины Гегамасар, из-за чего сельчане могут использовать лишь небольшую часть пастбищ. Более того, азербайджанские военные ругают пастухов, угрожают, демонстрируя оружие.
А деревня находится под их непосредственным прицелом. Под контролем азербайджанских военных оказался хлев села Норабак общины Гегамасар, и жители лишились возможности его использования. Рядом с хлевом есть ручейки, которые использовались и в сельскохозяйственных целях, а теперь сельчане не могут их использовать. Явное незаконное присутствие азербайджанских вооруженных сил в непосредственной близости сел Гегаркуникской области РА, их откровенные преступные деяния поставили под серьезную угрозу жизнь и здоровье жителей приграничных сел, полностью нарушили их нормальную жизнь и психическую неприкосновенность. Использование пастбищ, пахотных и других земель стало невозможным, так как:
1) на этих территориях незаконно присутствуют служащие азербайджанских вооруженных сил; 2) эти территории находятся под прямым прицелом азербайджанских военнослужащих.
Все это было подтверждено исследованиями Аппарата защитника прав человека Армении. Вопрос в том, что для жителей этих сел в настоящее время особенно актуальна необходимость использования пахотных земель в связи с открытием сельхозсезона. Это также может привести к резкому сокращению поголовья скота, поскольку не существует достаточных условий для занятия скотоводством. Все это еще более усугубит социальные проблемы. Под контролем азербайджанских вооруженных сил оказались также водные ресурсы, которые используются в оросительных и питьевых целях. Права жителей приграничных сел Армении гарантированы Конституцией и международными требованиями. Какой-либо процесс, касающийся границ государства, не может считаться приемлемым, если в результате нарушается нормальная жизнь жителей приграничных сел, возникают угрозы их правам. Таким образом, создание зоны безопасности является абсолютной необходимостью для восстановления нарушенных прав этих людей», - написал он.