Վրաստանի նախագահը Զելենսկիին խնդրել է վերադարձնել Ուկրաինայի դեսպանին
Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին խնդրել է վերադարձնել Թբիլիսիում Ուկրաինայի արտակարգ և լիազոր դեսպանին։ Պետության ղեկավարն այսօր հանդես է եկել համապատասխան հայտարարությամբ՝ ելույթ ունենալով Վրաստանի խորհրդարանում տարեկան զեկույցով, գրում է ekhokavkaza.com-ը:
«Դիմում եմ իմ գործընկերոջն ու ընկերոջը՝ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին, և խնդրում եմ վերադարձնել դեսպանին, որպեսզի այս դժվարին պահերին մեր երկու ժողովուրդների միջև կապերը լիովին ամրապնդվեն», - ասել է Զուրաբիշվիլին։
Մարտի 1-ին Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է Վրաստանից Ուկրաինայի դեսպանին խորհրդակցությունների համար հետ կանչելու մասին։ Որպես պատճառ նա նշել է Ուկրաինային օգնել ցանկացող կամավորների մեկնում Ուկրաինա խոչընդոտելը և Վրաստանի կառավարության «անբարոյական դիրքորոշումը»՝ կապված Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների հետ։

Президент Грузии просит Зеленского вернуть в Тбилиси посла Украины
Президент Грузии Саломе Зурабишвили просит о возвращении в Тбилиси чрезвычайного и полномочного посла Украины. Соответствующее заявление глава государства сделала сегодня, выступая в парламенте Грузии с ежегодным отчетом, пишет агентство «Новости-Грузия».
«Обращаюсь к моему коллеге и другу, президенту Украины Владимиру Зеленскому и прошу вернуть посла, чтобы в эти тяжелейшие минуты между двумя нашими народами связи полностью укрепились и были более крепкими», – сказала Зурабишвили.
1 марта Владимир Зеленский объявил об отзыве посла Украины из Грузии для консультаций. Причиной он назвал препятствование желающим помочь Украине добровольцам и «неморальную позицию» грузинского правительства по отношению к санкциям против России.
В правящей «Грузинской мечте» назвали это решение «неоправданным и очень печальным», возложив всю ответственность за сложившуюся ситуацию на оппозицию. Правительство Грузии пообещало, что продолжит политическую поддержку Украины и гуманитарную помощь, несмотря на отзыв посла.