The Independent. ԱՄՆ Պետդեպարտամենտում տրամադրությունն այժմ ավելի վատ է, քան Իրաք ներխուժման ժամանակ
Ըստ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի նախկին պաշտոնյայի, երկրի արտաքին գործերի պաշտոնյաների տրամադրությունն ավելի վատ է, քան Իրաք ԱՄՆ-ի աղետալի ներխուժման ժամանակ, քանի որ Իսրայելի կողմից միջազգային օգնության յոթ աշխատակիցների սպանության հետևանքները շարունակվում են:
«Ես երբեք այսքան անհամաձայն մարդիկ չեմ տեսել»,- The Independent-ին ասել է Պետքարտուղարության Անվտանգության և մարդու իրավունքների գրասենյակի նախկին տնօրեն Չարլզ Բլահան՝ մեկնաբանելով Գազայի հատվածի նկատմամբ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի քաղաքականության վերաբերյալ աճող մտահոգությունները:
«Ես աշխատել եմ Պետքարտուղարությունում 32 տարի, այդ թվում՝ իրաքյան պատերազմի ժամանակ, և երբեք այսչափ դժբախտություն չեմ տեսել: Դա ավելի վատ էր, քան Իրաքում։ Այնպես որ, այո, մարդիկ մտահոգված են», - ասել է Բլահան, որը կապ  է պաշտպանում ներկայիս աշխատակիցների հետ:
Բրիտանական լրատվամիջոցները նշում են, որ Բայդենը գտնվում է աճող ճնշման տակ՝ կապված Իսրայելին իր անվերապահ աջակցության հետ՝ Գազայի ավերիչ պատերազմի սկսվելուց մոտ վեց ամիս անց, որի հետևանքով զոհվել է ավելի քան 33,000 պաղեստինցի:
Իսրայելի երեք ավիահարվածների արդյունքում միջազգային օգնության յոթ աշխատակիցների սպանությունը, այդ թվում՝ Ամերիկայի մի քաղաքացու, վրդովմունք է առաջացրել ամբողջ աշխարհում և  կրկին ուշադրություն հրավիրել զենքի մատակարարումը շարունակելու Բայդենի համառության վրա: ՄԱԿ-ի տվյալներով, նրանց մահով  հակամարտությունում զոհված հումանիտար աշխատողների թիվը գերազանցել է 220-ը:

The Independent: Настроения в Госдепе США сейчас еще хуже, чем во время вторжения в Ирак
По словам бывшего сотрудника Госдепартамента США, настроения среди сотрудников внешнеполитического ведомства страны стало хуже, чем во время катастрофического вторжения США в Ирак, поскольку последствия убийства Израилем семи международных гуманитарных работников продолжаются.
«Я никогда не видел такого большого количества несогласных», - заявил The Independent бывший директор Управления безопасности и прав человека Госдепартамента Чарльз Блаха, комментируя растущее беспокойство по поводу политики президента США Джо Байдена в отношении сектора Газа.
«Я проработал в Государственном департаменте 32 года, в том числе во время войны в Ираке, и я никогда не видел столько несчастья. Это было даже хуже, чем в Ираке. Так что да, люди обеспокоены», - сказал Блаха, который поддерживает контакты с нынешними сотрудниками.
Британское СМИ подчеркивает, что Байден подвергается все большему давлению из-за своей безоговорочной поддержки Израиля почти через шесть месяцев после начала разрушительной войны в Газе, в результате которой погибло более 33 000 палестинцев.
Убийство семи международных гуманитарных работников, в том числе американского гражданина, в результате трех израильских авиаударов вызвало бурю негодования во всем мире и вновь привлекло внимание к настойчивости Байдена в продолжении поставок оружия. По данным Организации Объединенных Наций, в результате их гибели число гуманитарных работников, погибших в ходе конфликта, превысило 220 человек.