Պուտինն ու Կիմ Չեն Ընը սկսել են բանակցությունները
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինի բանակցությունները սկսվել են Ամուրի շրջանի «Վոստոչնի» տիեզերակայանում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Զրույցը տեղի է ունենում «Սոյուզ-2» տիեզերական հրթիռային համալիրի տեխնիկական համալիրի ինժեներական շենքի առաջին հարկի նիստերի սենյակում։ Բանակցություններին մասնակցում են երկու երկրների պատվիրակությունների անդամները։
Վերջին անգամ, երբ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդը Վլադիվոստոկ էր եկել Պուտինի հետ հանդիպելու 2019 թվականին, նրանց ընդլայնված բանակցությունները տևել էին մոտ երեքուկես ժամ։
Ինչպես ավելի վաղ կանխատեսել էր ՌԴ պետության ղեկավարի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, առաջնորդները հիմնականում կքննարկեն երկկողմ հարաբերություններին, երկկողմ համագործակցությանը, առևտրատնտեսական կապերին և մշակութային փոխանակմանը վերաբերող հարցեր։ Նա պարզաբանել է, որ կարելի է խոսել նաև զգայուն ոլորտներում փոխգործակցության մասին, սակայն այդ թեմաները չպետք է հրապարակվեն։ Կրեմլի ներկայացուցչի խոսքով, ակնկալվում է նաև մտքերի հարուստ փոխանակում տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի և ընդհանրապես միջազգային հարցերի շուրջ։

Путин и Ким Чен Ын начали переговоры
Переговоры президента России Владимира Путина и лидера КНДР Ким Чен Ына начались на космодроме Восточный в Амурской области, передает ТАСС.
Беседа проходит в зале переговоров на первом этаже инженерного корпуса технического комплекса космического ракетного комплекса «Союз-2». В переговорах принимают участие члены делегаций двух стран.
В прошлый раз, когда лидер КНДР приезжал во Владивосток на встречу с Путиным в 2019 году, их переговоры в расширенном составе продолжались около трех с половиной часов.
Как ранее прогнозировал пресс-секретарь главы российского государства Дмитрий Песков, лидеры в первую очередь будут обсуждать вопросы, связанные с двусторонними отношениями, с двусторонним сотрудничеством, торгово-экономическими связями, культурными обменами. Он уточнял, что речь может пойти и о взаимодействии в чувствительных областях, но эти темы не должны обнародоваться. По словам представителя Кремля, также предполагается насыщенный обмен мнениями о ситуации в регионе и по международным делам в целом.