Օկուպացված Ստեփանակերտի պարետ նշանակված Սարդար Սաֆարովը կրթություն է ստացել Թուրքիայում
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ Սաֆարովը ծնվել է 1973թ. Սումգայիթում։ Ավարտել է Ադրբեջանի ֆիզիկական կուլտուրայի պետական ինստիտուտը, Թուրքիայի ժանդարմերիայի սպայական դպրոցը եւ ՆԳՆ ոստիկանական ակադեմիան։ 1996-2005թթ. եղել է հատուկ նշանակության ստորաբաժանման հրամանատար, Ադրբեջանի Հանրապետության ներքին զորքերի հատուկ նշանակության գումարտակի շտաբի պետ։
2019-2022թթ. զբաղեցրել է Բաքվի ոստիկանության գլխավոր վարչության հանրային անվտանգության բաժնի պետի տեղակալի, այդ վարչության պետի պաշտոնները։ Այնուհետեւ նշանակվել է Բաքվի ոստիկանության գլխավոր վարչության պետի տեղակալ ծառայողական աշխատանքի գծով։ 2023թ. հունվարին Սաֆարովը գլխավորել է Ադրբեջանի ՆԳՆ հանրային անվտանգության գլխավոր վարչությունը։ Անցյալ տարվա հուլիսին նրան շնորհվել է գեներալ-մայորի կոչում։ Պարգեւատրվել է «Զինվորական արժանիքների համար», «Խիզախության համար» մեդալներով։ Ամուսնացած է, երեք երեխաների հայր է։

Назначенный комендантом оккупированного Степанакерта Сардар Сафаров получил образование в Турции
По информации азербайджанских СМИ, Сафаров родился в 1973 году в Сумгаите. Окончил Азербайджанский государственный институт физической культуры, школу офицеров жандармерии Турции и полицейскую академию МВД. В 1996-2005 годах служил командиром подразделения специального назначения, начальником штаба батальона специального назначения внутренних войск АР.
В 2019-2022 годах занимал должности заместителя начальника управления общественной безопасности главного управления полиции Баку и начальника данного управления. Затем был назначен заместителем начальника главного управления полиции Баку по служебной работе. В январе 2023 года Сафаров возглавил главное управление общественной безопасности МВД АР. В июле прошлого года ему было присвоено звание генерал-майора. Награжден медалями «За военные заслуги», «За отвагу», «За Отчизну». Женат, отец троих детей.