Ոչ ոք չի կարող պառակտում մտցնել Իրանի և Ադրբեջանի միջև․ Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Իրանի Արևելյան Ադրբեջան նահանգում Գըզ-Քալասի ամբարտակի բացման արարողության իր ելույթում հայտարարել է, որ «ոչ ոք չի կարող թյուրիմացություն սերմանել և պառակտում առաջացնել Իրանի Իսլամական Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև», հայտնում է Mehr-ը։
Ըստ Ալիևի, «այսօր ամբողջ աշխարհն ականատես է լինում, թե որքան մեծ է Իրանի և Ադրբեջանի միջև բարեկամությունը»։
«Իրանի և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև համատեղ նախագծերը, որոնք իրականացվում են տրանսպորտի ոլորտում, առանձնահատուկ նշանակություն ունեն մեզ և տարածաշրջանի համար»,- ասել է Ալիևը՝ հավելելով, որ Իրան-Ադրբեջան հարաբերությունների զարգացումը լավ ուղու վրա է»:
«Հյուսիս-Հարավ միջանցքը շատ կարևոր է տարածաշրջանի համար, և Իրանում ու Ադրբեջանում երկաթուղային ենթակառուցվածքների արդիականացմամբ այս միջանցքը կդառնա աշխարհի ամենակարևոր տրանսպորտային հաղորդակցությունը»,- ​​ասել է նա։
«Այսօր շահագործման կհանձնվի «Աղբանդ» նոր կամուրջը, որը «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքի մաս է կազմում և միացնում է Ադրբեջանի տարածքը Նախիջևանի հետ»,- հայտարարել է Ալիևը։

Алиев: «Никто не может внести раскол между Ираном и Азербайджаном»
Президент Азербайджана Ильхам Алиев во время выступления на инаугурации плотины  Гыз-Каласы в иранской провинции Восточный Азербайджан заявил, что «никто не может посеять непонимание и внести раскол между Исламской Республикой Иран и Азербайджанской Республикой», передает Mehr.
По словам Алиева, «сегодня весь мир является свидетелем того, насколько велика дружба между Ираном и Азербайджаном».
«Совместные проекты между Ираном и Азербайджанской Республикой, которые реализуются в области транспорта, имеют особое значение для нас и региона», - сказал Алиев, добавив, что «развитие ирано-азербайджанских отношений находится на хорошем пути».
«Коридор Север-Юг очень важен для региона, и с модернизацией железнодорожной инфраструктуры в Иране и Азербайджане этот коридор станет самым важным транспортным сообщением в мире»,-  сказал он.
«Сегодня будет введен в эксплуатацию новый мост Агбанд, который является частью коридора Север-Юг и соединяет территорию Азербайджана с Нахиджеваном», - заявил также Алиев.