Անհրաժեշտ է արագացնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության այցը Լեռնային Ղարաբաղ. ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Կուզնեցովը հայտարարել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելությունն Արցախ շուտափույթ ուղարկելու անհրաժեշտության մասին:
Փարիզում ելույթ ունենալով կազմակերպության գործադիր խորհրդի 211-րդ նստաշրջանում ՝ Կուզնեցովն ընդգծել է, որ անհնար է ապագայի կայուն խաղաղություն կառուցել առանց անցյալի նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքի:
"Լրացուցիչ ջանքերն անհրաժեշտ է ուղղել ժառանգության օբյեկտների պաշտպանությանը, այդ թվում ՝ զինված հակամարտությունների պայմաններում։ Հուսով ենք, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կմոբիլիզացնի իր ներուժը Սիրիայում մշակութային հուշարձանների վերականգնման համար: Կարևոր է նաև ավելի արագ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գնահատման առաքելությունն ուղղել Լեռնային Ղարաբաղի գոտի։ Ելնում ենք նրանից, որ առաքելության աշխատանքը կունենա զուտ հումանիտար, ապաքաղաքականացված բնույթ", - ասել է Կուզնեցովը ։
Նշենք, որ Ադրբեջանը ձգձգում է գնահատող հանձնաժողովի այցը Լեռնային Ղարաբաղ, մինչդեռ ադրբեջանցի զավթիչները Իլհամ Ալիեւի անմիջական հրամանով ոչնչացնում են հայկական պատմամշակութային հուշարձանները՝ ջնջելով հայկական հետքը տարածաշրջանում:

Необходимо ускорить визит миссии ЮНЕСКО в Нагорный Карабах: постпред России в Организации
Постоянный представитель России при ЮНЕСКО Александр Кузнецов заявил о необходимости скорейшего направления миссии ЮНЕСКО в Арцах.
Выступая на 211-й сессии Исполнительного совета Организации в Париже, Кузнецов подчеркнул, что невозможно построить прочный мир будущего без бережного отношения к прошлому.
"Дополнительные усилия необходимо направить на защиту объектов наследия, в том числе в условиях вооруженных конфликтов. Надеемся, что ЮНЕСКО мобилизует свой потенциал для восстановления памятников культуры в Сирии. Важно также быстрее направить оценочную миссию ЮНЕСКО в зону Нагорного Карабаха. Исходим из того, что работа миссии будет иметь сугубо гуманитарный, деполитизированный характер", - сказал Кузнецов.
Отметим, что Азербайджан оттягивает посещение оценочной комиссии в Нагорный Карабах, в то время как азербайджанские оккупанты по прямому приказу Ильхама Алиева уничтожают армянские историко-культурные памятники, стирая армянский след в регионе.