Մրցանակի առաջադրման ժամկետը չի կարող երկարաձգվել. Նոբելյան կոմիտեն՝ Զելենսկիին Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի առաջադրման հնարավորության մասին
Նոբելյան կոմիտեն չի կարող երկարաձգել Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի առաջադրման ժամկետը, որն ավարտվել է հունվարի 31-ին։ Այս մասին երկուշաբթի ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Նորվեգիայի Նոբելյան ինստիտուտի տնօրեն Օլավ Նյոլստադը։
Նա այս պատասխանը տվել է անցյալ շաբաթ մի խումբ եվրոպացի քաղաքական գործիչների կողմից հրապարակված նամակը մեկնաբանելու խնդրանքին: Հիշեցնենք, որ գործիչները նախաձեռնել էին երկարաձգել մրցանակի առաջադրման վերջնաժամկետը, որպեսզի թեկնածուների թվում ընդգրկվեն Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին և ուկրաինացի ժողովուրդը:
«Մինչ օրս Նորվեգիայի Նոբելյան կոմիտեն չի ստացել այն նամակը, որի մասին դուք խոսում եք: Ընդհանրապես, Կոմիտեն չի կարող երկարաձգել Խաղաղության մրցանակի առաջադրման ժամկետը, որն ավարտվել է հունվարի 31-ին: Այնուամենայնիվ, հանձնաժողովի անդամներն իրավունք ունեն առաջադրել իրենց թեկնածուներին Կոմիտեի առաջին պաշտոնական տարեկան ժողովից առաջ: Այս տարի այն տեղի է ունեցել է փետրվարի 28-ին»,- ասել է նա։
Կոմիտեի տվյալներով՝ 2022 թվականի Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի համար առաջադրվել է 343 թեկնածու, որոնցից 251-ը անհատներ են, 92-ը՝ կազմակերպություններ։
Հիշեցնենք, որ եվրոպացի քաղաքական գործիչները «պատմական աննախադեպ զարգացումների լույսի ներքո» Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի կոմիտեին կոչ էին արել  վերանայել 2022 թվականի Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի առաջադրման գործընթացը և հայտի ներկայացման վերջնաժամկետը երկարաձգել մինչև մարտի 31-ը:

Нобелевский комитет прокомментировал идею выдвинуть Зеленского на премию мира
Нобелевский комитет не может продлевать период выдвижения кандидатов на Нобелевскую премию мира, который истек 31 января. Об этом сообщил в понедельник ТАСС директор Норвежского нобелевского института Олав Ньёльстад.
Такой ответ он дал на просьбу прокомментировать опубликованное на прошлой неделе письмо группы европейских политиков, которые выступили с инициативой продлить сроки выдвижения на премию, чтобы включить в число кандидатов президента Украины Владимира Зеленского и украинский народ.
"На сегодня Норвежский нобелевский комитет не получил письмо, о котором вы говорите. Если говорить в общем, комитет не может продлевать срок выдвижения на премию мира, который истек 31 января. Однако члены комитета имеют право выдвигать своих кандидатов до первой формальной ежегодной встречи комитета. В этом году она состоялась 28 февраля", - указал он.
Согласно информации комитета, на Нобелевскую премию мира 2022 года выдвинуты 343 кандидата, из которых 251 - частные лица, 92 - организации. Число номинантов в 2022 году стало самым большим в истории, если не считать 2016 год (тогда кандидатов было 376).