Միջուկային պատերազմի սպառնալիքը մեծանում է. Պուտին
Միջուկային պատերազմի սպառնալիքը մեծանում է: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ քաղաքացիական հասարակության զարգացման եւ մարդու իրավունքների խորհրդի անդամների հետ հանդիպման ժամանակ, տեղեկացնում է ՛՛Վեստի՛՛-ն:
Միևնույն ժամանակ ՌԴ նախագահը հստակեցրել է, որ Ռուսաստանին միջուկային հարված հասցնելու հնարավորությունները սահմանափակ են, զանգվածային ոչնչացման զենքը Մոսկվան դիտարկում է որպես պաշտպանության միջոց:
Պուտինը հիշեցրել է, որ ՌԴ-ն այլ երկրներում չունի իր մարտավարական միջուկային զենքը՝ ի տարբերություն ԱՄՆ-ի։ Ընդ որում՝ նման ամերիկյան զենք մեծ քանակությամբ առկա է Եվրոպայում, իսկ Ռուսաստանն իր միջուկային զենքը ոչ մեկին չի փոխանցել ու չի փոխանցում, բայց իր դաշնակիցներին պաշտպանելու է բոլոր առկա միջոցներով։
"Մենք չենք խելագարվել, մենք գիտակցում ենք, թե ինչ է միջուկային զենքը։ Այդ միջոցները մենք ունենք, և դրանք գտնվում են ավելի առաջադեմ և ժամանակակից տեսքով, քան որևէ այլ միջուկային երկիր: Մենք չենք պատրաստվում միջուկային զենքը ՛՛ճոճել ածելիի պես՛՛: Դա զսպող գործոն է", - ընդգծել Է նախագահը։

Угроза ядерной войны нарастает: Путин
"Угроза ядерной войны нарастает, чего греха таить", – заявил президент России Владимир Путин на встрече с членами Совета по развитию гражданского общества и правам человека (СПЧ). Трансляцию вели телеканал "Россия 24" и медиаплатформа "Смотрим".
При этом он уточнил, что возможности нанесения ядерного удара по России ограничены, оружие массового поражения Москва рассматривает как средство защиты.
Путин напомнил, что РФ не имеет своего тактического ядерного оружия в других странах, в отличие от США. Причем большое количество такого американского оружия находится в Европе. Россия же свое ядерное оружие никому не передавала и не передает, но своих союзников будет защищать всеми имеющимися средствами.
"Мы с ума не сошли, мы отдаем себе отчет в том, что такое ядерное оружие. Эти средства у нас есть, и они находятся в более продвинутом и более современном виде, чем у какой-либо другой ядерной страны... Мы не собираемся размахивать ядерным оружием, как бритвой... Это сдерживающий фактор", – подчеркнул президент.