Մենք պետք է կանխենք Ադրբեջանի հետագա ռազմական գործողությունները. ԱՄՆ սենատոր
Ես վճռականորեն աջակցում եմ Ադրբեջանին ԱՄՆ-ի ամբողջ օգնության անհապաղ դադարեցմանը և վերագնահատմանը ու Ալիևի ռեժիմին կոչ եմ անում անհապաղ մուտքի իրավունք տրամադրել անկախ դիտորդներին: Մենք պետք է աշխատենք նաև Ադրբեջանի կողմից հետագա ռազմական գործողությունները կանխելու ուղղությամբ։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ սենատոր (դեմոկրատ Նյու Ջերսիից), Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Քորի Բուքերը։
Իր հայտարարության մեջ նա ասել է. «Աշխարհը տեսել է, թե ինչպես է Ադրբեջանը անխիղճ բռնություններ կատարում Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայերի նկատմամբ: Մարդասիրական օգնության անմարդկային շրջափակումը, Լեռնային Ղարաբաղը գրավելու համար ռազմական ուժի կիրառումը, իսկ այժմ հայերի զանգվածային տեղահանումը. պարզ է, որ հայերի նկատմամբ սիստեմատիկ ճնշումներն ու բռնությունները համապատասխանում են էթնիկ զտումների չափանիշներին:
Միացյալ Նահանգները պետք է ակտիվացնի մեր ներկայիս ջանքերը՝ մարդասիրական օգնություն տրամադրելու տասնյակ հազարավոր էթնիկ հայերին, ովքեր հարկադրված են եղել լքել իրենց տները Լեռնային Ղարաբաղում։ Հայոց ցեղասպանությունից անցել է ավելի քան հարյուր տարի, և Միացյալ Նահանգները և միջազգային հանրությունը բարոյական պատասխանատվություն ունեն ապահովելու, որ պատմությունը չկրկնվի»:

Сенатор США: Мы должны предотвратить дальнейшие военные действия со стороны Азербайджана
Я решительно поддерживаю немедленную остановку и переоценку всей помощи США Азербайджану и призываю режим Алиева немедленно предоставить доступ независимым наблюдателям. Мы также должны работать над предотвращением дальнейших военных действий со стороны Азербайджана. Об этом заявил сенатор США (демократ от штата Нью-Джерси), член сенатского комитета по международным отношениям Кори Букер.
В своем заявлении он отметил: «Мир наблюдал, как Азербайджан совершает бессовестные злоупотребления в отношении этнических армян в Нагорном Карабахе. Бесчеловечная блокада гуманитарной помощи, использование военной силы для захвата Нагорного Карабаха, задержание политических лидеров, а теперь и массовое перемещение армян – ясно, что эти систематические акты угнетения и насилия в отношении армян соответствуют эталону. этнических чисток.
Соединенные Штаты должны активизировать наши существующие усилия по оказанию гуманитарной помощи десяткам тысяч этнических армян, которые были вынуждены покинуть свои дома в Нагорном Карабахе. Прошло более ста лет со времени геноцида армян, и Соединенные Штаты и международное сообщество несут моральную ответственность за то, чтобы история не повторилась».