Լեմկինի ինստիտուտը դատապարտել է Վագիֆ Խաչատրյանի ազատազրկման դատավճիռը
Լեմկինի անվան Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում դատապարտել է Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչ Վագիֆ Խաչատրյանին տրված 15 տարվա ազատազրկման դատավճիռը։
«Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը համոզել նախագահ Ալիևի վարչակարգին անհապաղ ազատ արձակել իր իրավասության ներքո գտնվող բոլոր հայերին և զերծ մնալ որևէ օգնություն ցուցաբերելուց, որը կարող է խորացնել Արցախում ցեղասպանության զոհերի տառապանքները կամ դրդել Ադրբեջանին ագրեսիայի ցանկացած անօրինական գործողություն իրականացնել»,–նշված է հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք` անհետաձգելի բուժօգնություն ստանալու համար Արցախից Հայաստան տեղափոխվող Վագիֆ Խաչատրյանին Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության ներկայացուցիչները առևանգեցին հուլիսի 29–ին։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ նրան մեղադրանք է ներկայացվել, ըստ որի` Վագիֆ Խաչատրյանն իբր հանցավոր խումբ է ստեղծել, որը 1991թ. դեկտեմբերի 21-ին մասնակցել է Խոջալուի շրջանի Մեշալի գյուղի բնակիչների դեմ հանցագործությունների։

Институт Лемкина осудил приговор Азербайджана в отношении Вагифа Хачатряна
Институт Лемкина по предотвращению геноцида строго осудил приговор Азербайджана в отношении Вагифа Хачатряна, похищенного 29 июля с незаконного КПП на мосту Акари. Хачатрян приговорен к 15 годам лишения свободы. Институт Лемкина призвал международное сообщество «обратиться к режиму Алиева с призывом немедленно освободить всех задержанных».
«Закон часто служит для легитимации власти, особенно в таких диктаторских режимах, коим является режим, возглавляемый президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Учитывая почтенный возраст и состояние здоровья Хачатряна, что стало причиной его экстренной эвакуации из Арцаха 29 июля 2023 года, его 15-летнее тюремное заключение равносильно завуалированной смертной казни со стороны внешне мягкого, но на деле диктаторского и геноцидального режима Алиева», - говорится в заявлении.
Институт Лемкина напоминает, что восемь высокопоставленных армянских чиновников продолжают оставаться незаконно заключенными в Азербайджане, а также там содержатся многочисленные армянские военнопленные и гражданские лица. «Азербайджан в очередной раз отказывается следовать законному международному правопорядку, не выполняя свои обязательства в рамках международного гуманитарного права и прав человека», - отметили в институте.