Կրեմլն արձագանքել է Լեհաստանի վարչապետի հայտարարությանը
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը վրդովեցուցիչ և անընդունելի է համարել Լեհաստանի վարչապետ Մատեուշ Մորավիեցկու հայտարարությունը, որում նա ռուսական աշխարհը համեմատել է «քաղցկեղային ուռուցքի» հետ։
«Սա բացարձակապես վրդովեցուցիչ հայտարարություն է, կատաղի և անընդունելի», - ուրբաթ լրագրողներին ասել է Կրեմլի խոսնակը՝ ի պատասխան Լեհաստանի վարչապետի համապատասխան հայտարարությունների մեկնաբանության խնդրանքին։
«Սա ռուսների հանդեպ այդ ատելության քվինտէսենցիան է, որը, ամենայն հավանականությամբ, մետաստազների պես ախտահարել է ինչպես ամբողջ Լեհաստանի քաղաքականությանը, ղեկավարությանը, այնպես էլ, ըստ էության, շատ առումներով լեհ հասարակությանը, ի ցավ մեզ», - ասել է Ռուսաստանի ղեկավարի մամուլի քարտուղարը:
Ավելի վաղ Մորավիեցկին Telegraph-ի սյունակում գրել էր, որ ռուսական աշխարհը համարում է «քաղցկեղային ուռուցք, որը մահացու վտանգ է ներկայացնում ամբողջ Եվրոպայի համար», նրա կարծիքով՝ այն պետք է «վերացնել»։

В Кремле прокомментировали заявление премьера Польши о Русском мире
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков назвал возмутительным и неприемлемым заявление премьера Польши Матеуша Моравецкого, сравнившего Русский мир с "раковой опухолью".
"Это совершенно возмутительное заявление, оголтелое и неприемлемое", - сказал представитель Кремля в пятницу журналистам в ответ на просьбу прокомментировать соответствующие высказывания польского премьера.
"Это квинтэссенция той ненависти к русским, которая, наверное, как метастазы поразила как всю польскую политику, все польское руководство, так и, собственно, польское общество во многом, к нашему сожалению", - заметил пресс-секретарь российского лидера.
11 мая Моравецкий в статье для британской газеты Daily Telegraph утверждал, что идеология Русского мира является "раковой опухолью", которая "представляет угрозу всей Европе". В этой связи польский премьер призвал западные страны усилить поддержку Украины, чтобы в конечном счете "полностью искоренить монструозную идеологию" российского руководства.