Երեւանի եւ Բաքվի իշխանությունները համակարծիք են մի հարցում՝ նրանք դուրս են մղում ՌԴ-ն տարածաշրջանից․ Զատուլին
Հայաստանի ներկա կառավարությունը եւ Ադրբեջանի կառավարությունը երկու ձեռքով կողմ են, որ Ռուսաստանը դուրս մղվի տարածաշրջանից։ Այս մասին «Говорит Москва» ռադիոկայանի հարցազրույցում ասել է Պետդումայի ԱՊՀ գործերի, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի առաջին փոխնախագահ Կոնստանտին Զատուլինը։
«Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին եւ Հայաստանին, իհարկե, հարցն սպառված չէ, որովհետեւ Ադրբեջանի բոլոր հավակնությունները չէ, որ բավարարվել են, ամեն ինչ չի ավարտվել տարածաշրջանում։ Հայաստանի ներկա կառավարությունը եւ Ադրբեջանի կառավարությունը երկու ձեռքով փաստորեն համակարծիք են մի հարցում՝ նրանք դուրս են մղում Ռուսաստանին տարածաշրջանից Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված բոլոր իրադարձությունների, Ղարաբաղյան պատերազմի արդյունքում եւ այլն։ Փաշինյանը այս դեպքում վերափոխում է հայ ժողովրդի գիտակցությունը Արեւմուտքում դաշնակիցների որոնման եւ Ռուսաստանի հանդեպ ատելության ուղղությամբ»,- կարծում է Զատուլինը։
Խոսելով  Թբիլիսիում Ադրբեջանի վարչապետի հետ Փաշինյանի հանդիպման մասին՝ քաղաքական գործիչներն այն անվանել են «հանդիպումներից մեկը»։ «Հարցն այն է, թե արդյոք դա կավարտվի Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ պայմանագրի ձեւով։ Կան տարբեր կանխատեսումներ. որ այն կկնքեն մինչեւ տարեվերջ, որ այն չեն կնքի մինչեւ տարեվերջ։ Ես, օրինակ, ինչպես եւ մյուսները, ուշադրություն եմ դարձրել թուրքական աղբյուրների հայտարարությանը, որոնք ասում են, որ Թուրքիան Հայաստանի հետ կարգավորման իր պայմաններն է առաջադրում, որոնց մեջ են՝ Զանգեզուրի միջանցքը Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի միջեւ՝ Հայաստանի տարածքով; հրաժարումը Արցախի ցանկացած աշխարհագրական անվանումից, այսինքն՝ Լեռնային Ղարաբաղից եւ, ի վերջո, ես կարծում եմ, Փաշինյանը պատրաստ էր համաձայնել։ Ինչ վերաբերում է երրորդին, այ, ես կտեսնեմ, թե ինչպես նա կկարողանա հրաժարվել, եթե իսկապես սա է խաղաղության պայմանագրի ստորագրման պայմանը»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ Փաշինյանի քաղաքական կարիերայի համար դա ավելի վատ կլինի, քան Ղարաբաղի հանձնումը, որովհետեւ նա դա արդեն բացատրել չի կարողանա։ «Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղին, նա արդեն բոլորին եւ յուրաքանչյուրին բացատրում է Հայաստանում՝ Ղարաբաղը հանձնել են ռուսները, Ռուսաստանն է մեղավոր ամեն ինչում, մենք կապ չունենք։ Նա իր վրայից հանում է ցանկացած պատասխանատվություն։ Նա, ըստ էության, հրաժարվել է մոբիլիզացնել Հայաստանը պայքարի համար։ Նա ինքն է անցած տարի ասել, որ սա ներքին գործ է, Ղարաբաղը Ադրբեջանի մասն է։ Բայց, պարզվում է, ամեն ինչում մեղավոր է Ռուսաստանը։
Իսկ Ռուսաստանն ինչո՞ւմ է մեղավոր, նրանում, որ դանդաղ է հանգում այն բանին, ինչը պարզ էր ամենասկզբից։ Փաշինյանը, 2018թ. իշխանության գալով, եկավ այն բանի համար, որ հանձնի Ղարաբաղը եւ բաժանվի Ռուսաստանից։ Ռուսաստանում երկար ժամանակ տպավորություն էր ստեղծվում, որ նա Հայաստանի յուրատեսակ հայրենասեր է եւ փորձում է հասնել ինչ-որ նպատակների, պետք է հարգանքով վերաբերվել դաշնակցին եւ այլն։ Դաշնակցին պետք է հարգանքով վերաբերվել, բայց ամեն մեկը չէ, որ այսօր նստած է այդ դաշնակցի աթոռին ու իրականում ձեր դաշնակիցն է»,- նշել է Զատուլինը։
Նա ընդգծել է, որ այն, ինչ տեղի ունեցավ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի հետ, անարդարացի է բոլոր տեսակետներից։ «Մեր գիծը, որին մենք չգիտես ինչու սկսել ենք հետեւել որոշակի փուլում, «ախ, հենց Փաշինյանն ասաց, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի մասն է, նա հո գլխավոր հայն է»։ Փաշինյանը հայ ժողովրդի Հռոմի պապն է։ Նա, ինչ է, իրավունք ունի խոսել ամբողջ հայ ժողովրդի անունի՞ց, մանավանդ Ղարաբաղի, որին Հայաստանը ոչ մի անգամ չճանաչեց որպես պաշտոնական կառույց։
Անգամ խորհրդային ժամանակներում էր հասկանալի, որ որպեսզի հայերը տանելի գոյություն ունենան Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի ներսում, նրանք պետք է երաշխիքներ ունենան։ Երաշխիքը կարգավիճակն է։ Այն Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզ էր կոչվում։ Հիմա կարգավիճակի մասին ոչ մի խոսք չկա, Փաշինյանը իսպառ վերացրել է այդ խնդիրը։ Եվ մենք նրա հետեւից համաձայնեցինք, այո, մենք նույնպես այս թեմայով արդեն այսօր չենք խոսում»։
Հարցին, թե ինչու Ռուսաստանը համաձայնեց դրան, Զատուլինը պատասխանել է. «Որովհետեւ  հայկական կողմը այդպես է կարծում, հայ ժողովրդի կողմից պաշտոնապես ընտրված վարչապետ Փաշինյանը դա հայտարարել է, մենք հո չենք կարող ավելի շատ հայ լինել, քան հայերը։ Նման մոտեցման արդյունքում մենք մեր աչքերի առաջ, մեր խաղաղապահ զորակազմի ներկայությամբ թույլ տվեցինք փաստորեն քշել հայ բնակչությանը Լեռնային Ղարաբաղի իրենց պատմական հողերից։ Ահա թե ինչ տեղի ունեցավ։ Մենք այնտեղ ուղարկեցինք խաղաղապահներին, բայց նրանց ակտիվացնել հրաժարվեցինք։ Մենք երկար ամիսներ հանդուրժեցինք այն, որ Ադրբեջանը փակեց Լաչինի միջանցքը։ Ադրբեջանը զգաց, որ կարող է անել ինչ ուզենա եւ արեց այն, ինչ ուզեցավ։ Ուրիշ էլ ի՞նչ եք ուզում Կովկասում»։
Ռուս պատգամավորը չի բացառել, որ Բաքուն «ուժով կվերցնի» այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքը։ «Դա լիովին հնարավոր է։ Մանավանդ հնարավոր է, երբ այսօր Փաշինյանը այդ կերպ փաստացի չեղարկում է հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ։ Նա հայ ժողովրդին փակուղի է քշում։ Եվ դա անում է մի պատճառով, որովհետեւ, նախ՝ տանուլ է տվել, երկրորդ՝ ակնկալում է, որ արեւմտյան քեռին ավելի գեղեցիկ է, մեծ է, հարուստ, ռազմատենչ, նա կգնահատի իրեն եւ կպահի որպես Հայաստանի գաուլյայտեր»։
Մեկնաբանելով տեսակետն այն մասին, որ «թող հայերը հասկանան, թե ինչպիսին է Փաշինյանը, եւ ինչու նրանք նրան չգցեցին, եւ այդ ժամանակ դա կլինի նրանց պատասխանատվության գոտում», Զատուլինը նշել է, որ «դիրքորոշումը, նախ՝ տարօրինակ է»։ «Երկրորդ՝  նրանք նրան չեն գցել նաեւ այն պատճառով, որ չեն զգացել հասկանալի ազդանշան Մոսկվայից, որ Ռուսաստանը դրան կողմ հանդես կգա։ Յուրաքանչյուր դեպքում, երբ բանը հասել է դրան, այստեղից (չեմ ճշտի) ազդանշաններ են գնացել՝ ոչ մի դեպքում, դա հղի է ապակայունացմամբ; դա հղի է 2020թ. պայմանավորվածությունների խափանմամբ; Փաշինյանը դրանց տակ ստորագրել է, եթե հանկարծ ինչ-որ բան տեղի ունենա, ապա կարող է սրացում լինել; մենք կներքաշվենք երկրորդ ճակատի մեջ Կովկասում։ Մենք ինքներս մեզ վախեցրինք եւ հեռացանք իրավիճակի ճշմարտությունից։ Հեռանալով այն բանից, որպեսզի իրերն անվանենք իրենց անուններով, մենք ընկանք հերձվածողության մեջ։ Երբ, կներեք, պաշոնական անձը Ռուսաստանում ասում է՝ «գիտեք, հայերը հեռանում են Լեռնային Ղարաբաղից, մենք դա առհասարակ չենք ողջունում, բայց չպետք է  մեղավորներ փնտրել», այդ ինչպե՞ս մեղավորներ չկան։
...ХХ դարասկզբին կային մեղավորներ, կոչվում է հայ ժողովրդի ցեղասպանություն, իսկ XXI-ի սկզբին մեղավորներ չկան։ Եվ ո՞վ է ասում սա։ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղարը»։

Константин Затулин: Власти Еревана и Баку сходятся в одном - они выталкивают Россию из региона
Нынешнее правительство Армении и правительство Азербайджана в две руки фактически сходятся в одном — они выталкивают Россию из региона. Об этом в интервью радиостанции «Говорит Москва» заявил первый зампред комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин.
«Что касается Азербайджана и Армении, конечно, вопрос не исчерпан, потому что не все амбиции Азербайджана удовлетворены, не всё свершилось в регионе. Нынешнее правительство Армении и правительство Азербайджана в две руки фактически сходятся в одном — они выталкивают Россию из региона в результате всех событий, связанных с Нагорным Карабахом, итогами Карабахской войны и так далее. Пашинян в данном случае переформатирует сознание армянского народа на поиск союзников на Западе и порождение ненависти к России», - считает Затулин.
Говоря о встрече Пашиняна с азербайджанским премьером в Тбилиси, политики назвал ее «одной из встреч». «Вопрос заключается в том, будет ли это закончено в форме договора между Азербайджаном и Арменией. Есть разные прогнозы: что его заключат до конца года, что его не заключат до конца года. Я, например, как и другие, обратил внимание на заявление турецких источников, которые говорят, что Турция свои условия нормализации с Арменией выставляет, среди которых — Зангезурский коридор между Азербайджаном и Турцией через территорию  Армении; отказ от любого географического наименования Арцаха, то есть Нагорного Карабаха и, наконец, от политики осуждения Геноцида армян. Что касается первых двух вопросов, то здесь, я думаю, Пашинян готов был бы согласиться. Что касается третьего, вот я посмотрю, как он от этого мог бы отказаться, если действительно это условие подписания мирного договора», - сказал он.
По его словам, для политической карьеры  Пашиняна это будет ещё хуже, чем сдача Карабаха, потому что это он уже объяснить не сможет. «Что касается Карабаха, он уже всем и каждому объясняет в Армении — Карабах сдали русские, Россия виновата во всём, мы тут не причём. Он снимает с себя всякую ответственность. Он, по сути, кинул Карабах в войну, он отказался мобилизовать Армению на борьбу. Он сам в прошлом году сказал, что это внутреннее дело, Карабах — это часть Азербайджана. Но, оказывается, виновата во всём Россия.
А Россия в чём виновата — в том, что она медленно приходит к тому, что ясно с самого начала. Пашинян, пришедший в 2018 году, пришёл для того чтобы сдать Карабах и разойтись с Россией. В России долгое время возникало впечатление, что он по-своему патриот Армении и пытается достичь каких-то целей, надо с уважением относиться к своему союзнику и так далее. К союзнику надо с уважением относиться, но не каждое лицо, которое сегодня уселось в кресло представителя этого союзника, ваш союзник на самом деле», - отметил Затулин.
Он подчеркнул, что то, что произошло с армянами Нагорного Карабаха, несправедливо ни с какой точки зрения. «Наша линия, которой мы почему-то начали придерживаться на определённом этапе, «ах, раз Пашинян сказал, что Карабах — это часть Азербайджана, он же главный армянин». Пашинян — это римский папа армянского народа? Он что, имеет право говорить за весь армянский народ, тем более за Карабах, который Армения ни разу не признала в качестве официальной структуры?
Даже в советские времена было понятно, что для того чтобы армяне сносно существовали внутри Азербайджанской ССР, у них должна быть гарантия. Гарантия — это статус. Он назывался Нагорно-Карабахская автономная область. Сейчас никакой речи о статусе нет, Пашинян снял эту проблему напрочь. И мы вслед за ним согласились — да, мы тоже на эту тему уже сегодня не говорим».
На вопрос, почему Россия с этим согласилась, Затулин отметил: «Потому что раз армянская сторона так считает, официально избранный армянским народом премьер Пашинян это заявил, мы же не можем быть больше армянами, чем армяне. В результате такого подхода мы дали на наших глазах, в присутствии нашего миротворческого контингента фактически изгнать армянское население с исторических земель в Нагорном Карабахе. Вот что произошло. Мы миротворцев туда направили, но активизировать их отказались. Мы терпели много месяцев то, что Азербайджан устроил перекрытие Лачинского коридора. Азербайджан почувствовал, что он может делать всё что хочет и сделал то, что он хочет. А что вы ещё хотите на Кавказе?».
Российский депутат не исключил, что Баку «силой пробьет» так называемый Зангезурский коридор. «Это вполне возможно. И тем более возможно, когда сегодня Пашинян таким образом фактически дезавуирует отношения с Россией. Он загоняет армянский народ в тупик. И это делает по одной причине, потому что, во-первых, он заигрался, а во-вторых, он рассчитывает, что западный дядя — краше, больше, богаче, воинственнее — он оценит и его удержит в качестве гауляйтера Армении».
Комментируя точку зрения о том «пусть армяне поймут, какой Пашинян плохой, и почему они его не скинули, и тогда это в их зоне ответственности», Затулин отметил, что «позиция, во-первых, странная». «А во-вторых, они его не скинули в том числе, потому что не почувствовали внятного сигнала из Москвы, что Россия за это выступает. В каждых случаях, когда дело подходило к этому, отсюда (я не буду уточнять) шли сигналы — ни в коем случае, это чревато дестабилизацией, это чревато срывом договорённостей 2020 года; Пашинян поставил под ними подпись; если вдруг что-то произойдёт, то может быть обострение; мы будем втянуты во второй фронт на Кавказе. Мы сами себя запугали и ушли от правды ситуации. Уходя от того, чтобы называть вещи своими именами, мы впадаем в ересь. Когда, извините, официальное лицо в России говорит «вы знаете, армяне уходят из Нагорного Карабаха, мы вообще-то это не приветствуем, но не надо искать виноватых, тут нет виноватых», как же это нет виноватых?
...В начале ХХ века были виноватые, называется геноцид армянского народа, а в начале XXI нет виноватых. И кто это говорит? Пресс-секретарь президента Российской Федерации».