Կադիրովը Միրզոյան եղբայրներին մեղադրում է Wildberries-ի «ռեյդերական զավթման» համար
Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Կադիրովը գործարար Վլադիսլավ Բակալչուկի հետ հանդիպումից հետո Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավոր Ադամ Դելիմխանովին հանձնարարել է ուսումնասիրել Wildberries շուկայի և արտաքին գովազդի օպերատոր Russ Outdoor-ի միաձուլմանն առնչվող իրավիճակը, հայտնում ե ռուսական ԶԼՄ-ները:
Նշվում է, որ քաղաքական գործիչը տեղի ունեցածը անվանել է «բացահայտ և հանդուգն ռեյդերային զավթում»: Դրանում նա մեղավոր է համարում Լևան և Ռոբերտ Միրզոյան եղբայրներին, ինչպես նաև «մի քանի հայտնի կովկասցիների»։
էլեկտրոնային առևտրի հարթակի հիմնադիր Տատյանա Բակալչուկը հերքել է ընկերությանը տիրանալու մասին տեղեկությունը և հայտարարել ամուսնուց բաժանվելու մասին:
Կադիրովն իր թելեգրամյան ալիքում հայտարարել է, թե հունիսի սկզբից «իրավական մեքենայությունների ճանապարհով» Wildberries-ի ակտիվները Russ Outdoor ընկերության միջոցով «հապճեպ անցել են ուրիշի ձեռքում»։ «Ես գիտեմ, որ այս ռեյդերական գործընթացի լծակները եղբայրներ Լևան և Ռոբերտ Միրզոյանների, ինչպես նաև մի քանի հայտնի կովկասցիների ձեռքում են»,- հավելել է Կադիրովը։
Ինքը՝ Տատյանա Բակալչուկը, հայտնել է, որ Wildberries-ի և Russ Outdoor-ի միաձուլումը ռեյդերային զավթում չէ։ «Սա բաժանություն է»,- գրել է նա իր թելեգրամյան ալիքում՝ կցելով Վլադիսլավ Բակալչուկի և Ռոբերտ Միրզոյանի հետ համատեղ լուսանկարը։ «Ի սկզբանե ամեն ինչ համաձայնեցված էր Վլադիսլավի հետ, նա նոր կառույցի բարձրագույն ղեկավարության հետ անձամբ ներկա է եղել միավորված ընկերության շնորհանդեսին», - հայտարարել է Բակալչուկը:
Wildberries-ում հայտարարել են, որ աշխատանքները շարունակվում են բնականոն հունով։ «Ամուսնալուծության գործընթացի մանրամասները և զգացմունքային մանրամասները գործարար պարբերակաների համար հետաքրքրություն չեն ներկայացնում», - հայտնել է մամուլի ծառայությունը։
Ըստ հանրամատչելի տվյալների՝ 2020 թվականի ամառվանից Russ Outdoor-ի 73,6%-ը պատկանում է «Стинн» ՍՊԸ-ին, դրա շահառուներն են եղբայրներ Լևան և Ռոբերտ Միրզոյանները, ինչպես նաև Ինգուշեթիայից Միացյալ Ռուսաստան խմբակցության Պետդումայի պատգամավոր Բեկխան Բարախոևը։
Ռամզան Կադիրովը Պետդումայի պատգամավոր Ադամ Դելիմխանովին հանձնարարել է կարգավորել Wildberries-ին առնչվող իրավիճակը։ Կադիրովը նշել է, որ Russ Outdoor-ի շրջանառությունը «հարյուր անգամ պակաս» է, քան Wildberries-ը, և այս ընկերությունը զբաղվում է բոլորովին այլ բիզնեսով՝ գովազդով։

Кадыров обвинил Russ Outdoor в рейдерском захвате Wildberries
Глава Чечни Рамзан Кадыров после встречи с бизнесменом Владиславом Бакальчуком поручил депутату Госдумы Адаму Делимханову разобраться в ситуации с объединением маркетплейса Wildberries и оператора наружной рекламы Russ Outdoor. Политик назвал происходящее «откровенным и наглым рейдерским захватом». Виновными он считает братьев Левана и Роберта Мирзоянов, а также «нескольких известных кавказцев». Основательница маркетплейса Татьяна Бакальчук выступила с опровержением информации о захвате компании и сообщила о разводе с супругом.
С начала июля, говорится в посте господина Кадырова в Telegram, «путем юридических махинаций» активы Wildberries «спешно переходят в чужие руки через компанию Russ Outdoor». «Я знаю, что рычаги этого рейдерского процесса находятся в руках братьев Левана и Роберта Мирзоян, а также нескольких известных кавказцев», — добавил Кадыров.
Сама Татьяна Бакальчук сказала, что объедение Wildberries и Russ Outdoor не является рейдерским захватом. «Это развод»,— написала она в своем Telegram, приложив совместную фотографию с Владиславом Бакальчуком и Робертом Мирзояном. «С самого начала все было согласовано с Владиславом, он лично присутствовал на презентации топ-менеджменту новой структуры объединенной компании»,— заявила госпожа Бакальчук. В Wildberries заявили, что работа продолжается в штатном режиме. «Детали бракоразводного процесса и эмоциональные подробности не представляют интереса для деловых изданий»,— сообщила пресс-служба.
Согласно открытым данным, с лета 2020 года 73,6% Russ Outdoor принадлежит ООО «Стинн», его бенефициары — братья Леван и Роберт Мирзояны, а также депутат-единоросс Госдумы от Ингушетии Бекхан Барахоев. Рамзан Кадыров поручил разобраться в ситуации с Wildberries депутату Госдумы Адаму Делимханову. Господин Кадыров отметил, что оборот Russ Outdoor «в сто раз меньше» Wildberries, и занимается эта компания совсем другим бизнесом — рекламным