Իսրայելական բանակը հայտարարել է ՀԱՄԱՍ-ի հրամանատարին ոչնչացնելու մասին
Իսրայելական կործանիչները օպերատիվ շտաբին հարվածելու ժամանակ, որը զինյալներն օգտագործում էին անցած օրվա ընթացքում, ոչնչացրել են ՀԱՄԱՍ-ի հրամանատարին, որը մասնակցում էր անցած շաբաթվա հարձակումներին, տեղեկացրել է CNN-ը՝ հղում կատարելով Իսրայելի Պաշտպանության բանակին (ՑԱԽԱԼ)։
«ՑԱԽԱԼ-ի կործանիչների հարվածի ժամանակ  սպանվել է Մերադ Աբու Մերադը, որը գլխավորում էր ՀԱՄԱՍ-ի օդային համակարգը Գազա քաղաքում եւ պատասխանատու էր ահաբեկիչներին ղեկավարելու համար շաբաթ օրվա հարձակման ժամանակ»,- ասել են ՑԱԽԱԼ-ում։
Իսրայելի Պաշտպանության բանակը հայտարարել է, որ իր կործանիչները ուրբաթ օրը հարվածներ են հասցրել նաեւ Գազայի ամբողջ հատվածին՝ ուղղված ՀԱՄԱՍ-ի եւ «Նուհբայի» զինյալների օբյեկտներին, որոնք խախտել էին սահմանի պարագիծը եւ գլխավորել ներթափանցումն Իսրայել անցած շաբաթ օրը։
Պաղեստինի ներքին գործերի նախարարությունը հաստատել է ավիահարվածները։
Տուժած շրջաններից են փախստականների Ալ-Նուսեյրաթ ճամբարը, Գազայի հյուսիսի հատվածները եւ Ալ-Շանթին Գազայի արեւմուտքում, նշվել է նախարարության հայտարարությունում։
Տեղեկություններ են ստացվել նաեւ ծովային ռմբակոծությունների մասին Արեւմտյան ափի երկայնքով եւ Խան-Յունիսից արեւմուտք։

Израильская армия заявила о ликвидации командира ХАМАС
Израильские истребители ликвидировали командира ХАМАС, участвовавшего в нападениях на прошлой неделе, во время удара по оперативному штабу, который использовался боевиками в течение прошедшего дня, сообщает CNN со ссылкой на Силы обороны Израиля (ЦАХАЛ).
«Во время удара истребителями ЦАХАЛ был убит Мерад Абу Мерад, который возглавлял воздушную систему ХАМАС в городе Газа и был в значительной степени ответственен за руководство террористами во время резни в субботу», - заявили в ЦАХАЛ.
Армия обороны Израиля заявила, что ее истребители также нанесли широкомасштабные удары по всему сектору Газа в пятницу по десяткам объектов ХАМАС и боевикам «Нухбы», которые были одной из ведущих сил, нарушивших пограничный периметр и возглавивших проникновение в Израиль в прошлую субботу.
Министерство внутренних дел Палестины подтвердило авиаудары по нескольким районам Газы в пятницу и рано утром в субботу.
Среди пострадавших районов были лагерь беженцев Аль-Нусейрат, районы на севере Газы и Аль-Шанти на западе Газы, говорится в заявлении министерства.
Также поступали сообщения о морских бомбардировках вдоль западного побережья и к западу от Хан-Юниса.