Հպարտ եմ կանգնելու հայ ժողովրդի կողքին՝ մերժելով Ադրբեջանի բռնությունները. ԱՄՆ կոնգրեսական
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ջուդի Չուն վստահ է, որ ի հեճուկս Ադրբեջանի կողմից առ այսօր շարունակվող հարձակումների ու հայ ժողովրդի նկատմամբ բռնության դրսևորումների, միևնույնն է, հայերի ոգին հնարավոր չի լինի կոտրել:
Այս մասին նա նշել է Բաքվի և Սումգայիթի կոտորածների 30-րդ տարելիցի առնչությամբ արած հայտարարության մեջ:
Ջուդի Չուն հիշեցրել է, թե ինչպես մոտ 30 տարի առաջ Բաքվում և Սումգայիթում հայերի դեմ էթնիկ հողի վրա իրականացվեցին կոտորածներ:
«Հարյուրավոր մարդիկ սպանվեցին, հազարավորները՝ Բաքվում, Սումգայիթում և Կիրովաբադում, տեղահանվեցին: Այս կոտորածներն ուղղակիորեն խախտում էին Արցախի ինքնորոշման իրավունքը, և այդ խախտումը շարունակվում է առ այսօր: 2020 թվականի աշնանը, երբ ողջ աշխարհը պայքարում էր՝ զսպելու կորոնավիրուսի համավարակը, Ադրբեջանը հերթական պատերազմը սկսեց Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ՝ ավերելով նրանց տներն ու գյուղերը, կրկին տեղահանելով հազարավոր մարդկանց: Այս բռնությունն անընդունելի է, այդ իսկ պատճառով ես կոչ եմ արել անհապաղ դադարեցնել կրակը, ինչպես նաև՝ հորդորել եմ դադարեցնել ԱՄՆ կողմից աջակցության տրամադրումն Ադրբեջանին»,- նշել է կոնգրեսականը՝ հավելելով, որ պետք է բավարարել նաև հայ ժողովրդի հումանիտար կարիքներն, ինչի մասին ինքն արդեն խոսել է ԱՄՆ ՄԶԳ տնօրեն Սամանթա Փաուերի հետ:
Ջուդի Չուն հիշել է 2019 թվականի հոկտեմբերին Արցախ կատարած այցը՝ նշելով.
«Ես այնտեղ տեսա, թե ինչ հպարտ են մարդիկ ու որքան ուժեղ են: Այդ իսկ պատճառով ես գիտեմ, որ ինչպես նրանց ոգին չկոտրվեց Սումգայիթի և Բաքվի կոտորածներից հետո, այնպես էլ այն չի կոտրվի այսօր: Հպարտ եմ կանգնելու հայ ժողովրդի կողքին՝ հանուն ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների նրանց պայքարում, և լինել միասնական՝ մերժելով Ադրբեջանի բռնությունները, որոնք չափազանց շատ մարդկային կյանքեր են խորտակել»:

Мы должны консолидироваться в борьбе с азербайджанским насилием в отношении народа Арцаха: Конгрессмен США
Член Палаты представителей США Джуди Чу уверена, что вопреки продолжающимся по сей день нападениям и проявлениям насилия в отношении армянского народа со стороны Азербайджана невозможно сломить дух армян. Джуди Чу напомнила, как около 30 лет назад в Баку и Сумгаите были осуществлены погромы армян на этнической почве. «Сотни людей были убиты, тысячи были депортированы из Баку, Сумгаита и Кировабада.
Эти погромы прямо нарушали право Арцаха на самоопределение, и это нарушение продолжается и по сей день. Осенью 2020 года, когда весь мир боролся c эпидемией коронавируса, Азербайджан начал очередную войну против мирного населения Арцаха, разрушив их дома и села, депортировав тысячи людей. Это насилие неприемлемо, поэтому я призвала немедленно прекратить огонь, предоставить арцахцам помощь со стороны США и прекратить американское содействие Азербайджану»,- отметила конгрессмен, добавив, что необходимо удовлетворить гуманитарные потребности армянского народа, о чем она уже говорила с директором Агентства развития США Самантой Пауэр.
Джуди Чу также вспомнила свой визит в Арцах в октябре 2019 года. «Я там увидела, насколько горды и сильны эти люди. Поэтому я знаю, что как их дух не сломился после резни в Сумгаите и Баку, так и сегодня он не сломится. Горжусь тем, что стою рядом с армянским народом во имя демократии и прав человека. Мы должны консолидироваться, отвергая насилие Азербайджана, которое разрушило слишком много человеческих судеб».