Հայտնի է Ռուսաստանի նախագահի ընտրությունների օրը
Դաշնության խորհուրդը կարող է նախագահի ընտրությունների ժամկետը նշանակել մեկ ամիս հետո, հավանաբար՝ 2024թ. մարտի 17-ին, տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ հղում կատարելով խորհրդարանի աղբյուրին։
«Դաշնության խորհուրդը դեկտեմբերի 13-ի նիստում կարող է հայտարարել Ռուսաստանի նախագահի ընտրությունների օրը»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը։
Ըստ սահմանադրության՝ նախագահական ընտրությունները նշանակում է Դաշնության խորհուրդը։ Խորհրդարանի վերին պալատը համապատասխան որոշումը պետք է ընդունի մինչեւ քվեարկությունը՝ 100 օրից ոչ շուտ եւ 90 օրից ոչ ուշ։
Ռուսաստանի նախագահի ընտրությունները տեղի կունենան հաջորդ տարի։ Ընտրարշավը դեռ չի մեկնարել, նորից առաջադրվելու մտադրության մասին Վլադիմիր Պուտինն առայժմ չի հայտնել։
Ինչպես ընդգծել է  նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, հազիվ թե որեւէ մեկը կարող է մրցակցել պետության ներկա ղեկավարի հետ ընտրազանգվածի առումով։ Նրա խոսքով՝ այսօր նախագահի շուրջ հասարակության աննախադեպ համախմբման պայմաններում Պուտինն «անվերապահ առաջատար քաղաքական գործիչն է»։ Պեսկովը նշել է, որ դա «այն ճշմարտությունն է, որը հազիվ թե որեւէ մեկը կարողանա վիճարկել»։

Выборы президента России могут состояться в марте 2024 года
Совет Федерации может назначить дату выборов президента через месяц — предположительно, на 17 марта 2024 года, сообщает РИА Новости со ссылкой на источник в парламенте.
«Совет Федерации на заседании 13 декабря может объявить дату выборов президента России», — сказал собеседник агентства.
По конституции президентские выборы назначает Совет Федерации. Соответствующее решение верхняя палата парламента должна принять не ранее чем за 100 дней и не позднее чем за 90 дней до дня голосования.
Выборы президента России пройдут в следующем году. Избирательная кампания еще не стартовала, о намерении снова баллотироваться на этот пост Владимир Путин пока не заявлял.
Как подчеркивал пресс-секретарь президента Дмитрий Песков, вряд ли кто-то сможет соперничать с нынешним главой государства в электоральном плане. По его словам, сегодня при беспрецедентной консолидации общества вокруг президента Путин — "абсолютно лидирующий политик". Песков отметил, что это "та истина, которую вряд ли кто-то может оспорить".