ԵՄ-ն Ուկրաինային մոտ 138 միլիարդ դոլարի օգնություն է հատկացրել. Մակրոն
Եվրամիությունը մոտ 138 միլիարդ դոլարի օգնություն է հատկացրել Ուկրաինային։ Ըստ Le Monde-ի՝ դրա մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը։
«Մենք խաղաղություն ենք ուզում, այս խաղաղությունը չի կարող նշանակել Ուկրաինայի կապիտուլյացիա»,- զգուշացրել է Ֆրանսիայի նախագահը։ «Ոչ ոք չի ցանկանում ապրել մի աշխարհում, որտեղ գերիշխում է ուժեղների օրենքը»,- շարունակել է Մակրոնը՝ հավելելով, որ Մոսկվայի և Կիևի միջև հրադադարը «չի պահպանվի» առանց անվտանգության երաշխիքների։
«Խաղաղությունը չի կարող լինել հրադադար առանց երաշխիքների: Այն պետք է ապահովի ուկրաինական ինքնիշխանության պայմանները՝ Ուկրաինային հնարավորություն տալով բանակցելու բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ՝իրեն վերաբերող բոլոր հարցերի շուրջ»,- նշել է Ֆրանսիայի նախագահը։
Մակրոնը նաև «ողջունել է նախագահ Զելենսկու հետ հանդիպելու և հազվագյուտ հողերի մասին համաձայնագիրը ավարտին հասցնելու Դոնալդ Թրամփի որոշումը, ինչը վերահաստատելու է նրա հավատարմությունը ինքնիշխան Ուկրաինային»։
Նա հայտնել է, որ Թրամփի հետ քննարկել է Ուկրաինայում «եվրոպական խաղաղապահ ուժեր տեղակայելու» հնարավորությունը, ինչի համար նա խնդրում է «ամերիկյան աջակցությունը», որը նա «անփոխարինելի» է անվանել:
Մակրոնը հայտարարել է, որ ցանկանում է «արագ գործարք»՝ ուկրաինական հակամարտությունը լուծելու համար, սակայն զգուշացրել է, որ «փխրուն համաձայնագիրը» կմերժի:

Макрон: ЕС выделил на помощь Украина около 138 млрд. долларов
Европейский союз выделил на помощь Украина около 138 миллиардов долларов. Об этом заявил президент Франции Макрон, передает Le Monde.
«Мы хотим мира, этот мир не может означать капитуляцию Украины», — предупредил французский президент. «Никто не хочет жить в мире, где торжествует закон сильного», - продолжил Макрон, добавив, что прекращение огня между Москвой и Киевом «не будет соблюдаться» без гарантий безопасности.
«Мир не может быть прекращением огня без гарантий. Он должен предусматривать условия украинского суверенитета, позволяющие Украине вести переговоры со всеми заинтересованными сторонами по всем вопросам, которые ее затрагивают», - отметил он.
Макрон также «приветствовал решение [ Дональда Трампа] [встретиться] с президентом Зеленским и завершить соглашение по редкоземельным металлам, которое подтверждает [его] приверженность суверенной Украине».
Он сообщил, что обсудил с Трампом возможность «размещения европейских миротворческих сил» на Украине, для чего он запрашивает «американскую поддержку» , которую он назвал «незаменимой».
Макрон заявил, что хочет «быстрой сделки» по урегулированию конфликта на Украине, однако предупредил, что отвергнет «хрупкое соглашение».