Բլինքենը հայտարարել է ԱՄՆ-ի և Վրաստանի միջև երկկողմ համագործակցության վերանայման մասին
Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել է վրացի պաշտոնյաների նկատմամբ վիզային սահմանափակման նոր քաղաքականության մասին, որոնք ընդունել են «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրինագիծը, որը զանգվածային բողոքի ցույցեր է առաջացրել երկրում, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Բլինքենը հայտարարել է, որ վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը մշակել և ընդունել է օրենսդրություն, որը «կճնշի խոսքի եւ միավորումների ազատությունը, կնեղի Վրաստանի քաղաքացիներին ծառայող կազմակերպություններին և կխոչընդոտի անկախ լրատվամիջոցների աշխատանքը»:
«Քանի որ վրացիները դեմ էին օրենքին, մենք տեսանք ահաբեկման և բռնության արշավի հստակ նշաններ՝ այլախոհությունը ճնշելու համար», - ասաց Բլինքենը:
Նրա խոսքով, թե՛ օրենքը, թե՛ բողոքը ճնշելու համար կիրառվող ռեպրեսիվ մարտավարությունը խարխլում է Վրաստանի ժողովրդավարությունը և հիմնարար ազատությունները, որոնց իրավունքն ունի վրաց ժողովուրդը, և հակասում է Վրաստանի վաղեմի նպատակին, որն արտացոլված է նրա Սահմանադրության մեջ՝ եվրատլանտյան համագործակցության և ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական գործըընկերության վերաբերյալ:
Ի պատասխան այս գործողությունների՝ Պետքարտուղարությունը նոր վիզային սահմանափակման քաղաքականություն է ներմուծում Վրաստանի համար, որը կտարածվի ժողովրդավարությունը խարխլելու, խաղաղ բողոքները ճնշելու համար պատասխանատու անձանց և նրանց ընտանիքի անդամների վրա։
Ինչպես եզրակացրել է Բլինքենը, յուրաքանչյուր ոք, ով խաթարում է Վրաստանի ժողովրդավարական գործընթացները կամ ինստիտուտները, այդ թվում՝ 2024 թվականի հոկտեմբերին կայանալիք ընտրություններից առաջ, ընթացքում և դրանից հետո, այդ անձանց մերժվելու են ԱՄՆ մուտքի արտոնագրերը և Միացյալ Նահանգներ մեկնելու իրավունքը:
Բացի այդ, ըստ Բլինքենի, ԱՄՆ-ի ու Վրաստանի երկկողմ համագործակցությունը կարող է վերանայվել։
«Մենք շարունակում ենք հուսալ, որ Վրաստանի իշխանությունները կվերանայեն օրինագիծը և քայլեր կձեռնարկեն ժողովրդավարական և եվրաատլանտյան նկրտումների իրականացման ուղղությամբ առաջ շարժվելու համար։ Քանի որ մենք դիտարկում ենք մեր երկու երկրների հարաբերությունները, մենք հաշվի ենք առնելու Վրաստանի գործողությունները մեր սեփական որոշումներ կայացնելիս»,- հավելել է Բլինքենը:

Блинкен объявил о проведении пересмотра двустороннего сотрудничества между США и Грузией
Госсекретарь Энтони Блинкен объявил о новой политике ограничения виз в отношении грузинских чиновников, принимавших законопроект «О прозрачности иностранного влияния», спровоцировавший массовые протесты в стране, передает «Голос Америки».
Как заявил Блинкен, за последние несколько месяцев правящая партия «Грузинская мечта» разработала и приняла закон, который будет «подавлять реализацию свободы объединений и выражения мнений, стигматизировать организации, которые служат гражданам Грузии, и препятствовать работе независимых СМИ».
«Поскольку граждане Грузии выразили несогласие с законом, мы увидели явные признаки кампании по запугиванию и применению насилия для подавления инакомыслия», - заявил Блинкен.
По его словам, и сам закон, и репрессивная тактика, используемая для подавления протеста, подрывают демократию Грузии и основные свободы, на которые имеет право грузинский народ, и противоречат давно заявленной цели Грузии – отраженной в ее конституции – евроатлантического сотрудничества и стратегического партнерства с США.
В ответ на эти действия Государственный департамент вводит новую политику ограничения виз для Грузии, которая будет применяться к лицам, ответственным за подрыв демократии, подавление мирного протеста, а также к членам их семей.
Как подытожил Блинкен, любому, кто подрывает демократические процессы или институты в Грузии – в том числе в преддверии, во время и после выборов в октябре 2024 года – будет отказано в получение американских виз и праве на поездку в Соединенные Штаты.
Кроме того, по словам Блинкена, двустороннее сотрудничество между Соединенными Штатами и Грузией может быть пересмотрено.
«Мы по-прежнему надеемся, что власти Грузии пересмотрят законопроект и предпримут шаги для продвижения вперед в реализации демократических и евроатлантических устремлений. Рассматривая отношения между нашими двумя странами, мы будем принимать во внимание действия Грузии при принятии собственных решений», - добавил Блинкен.