Բայդենը խոսքի մեջ սխալվել է եւ Թրամփին անվանել իր պրոֆեսորը
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը խոսքի մեջ սխալվել է և ԱՄՆ նախկին առաջնորդ Դոնալդ Թրամփին անվանել է իր պրոֆեսորը, այլ ոչ թե իր նախորդը, բայց անմիջապես ուղղել է իրեն։
«Իմ պրոֆեսոր, ես չեմ խոսի իմ պրոֆեսորի մասին, լսեք, իմ նախորդն այլ ճանապարհ է ընտրել՝ սպառել տնտեսությունը, կրճատել հարկերը շատ հարուստ և խոշոր կորպորացիաների համար, էապես մեծացնել բյուջեի դեֆիցիտը»,- ասել է նախագահը Վիսկոնսին նահանգում՝ իր ելույթում անդրադառնալով իր վարչակազմի տնտեսական միջոցառումներին:
Իր ելույթի ժամանակ Բայդենը նաև շփոթել է համաճարակն ու անկումը։ «Գիտեք, հիմա, մինչև ռեցեսիան, մինչև համաճարակը, Ամերիկայում կար մոտ 700 միլիարդատեր»,- նշել է նա։
Բայդենը նաև ասել է, որ Վիսկոնսինն իր նախագահության սկզբից ավելացել է 169 նոր աշխատատեղ: «Իմ նախագահ դառնալուց հետո ԱՄՆ-ում 14 միլիոն նոր աշխատատեղ է եղել, իսկ Վիսկոնսինում՝ 169 նոր աշխատատեղ», - ասել է պետության ղեկավարը՝ չբացատրելով նահանգի համար փոքր թիվը:

Байден оговорился и назвал Трампа своим профессором
Президент США Джо Байден оговорился и назвал бывшего американского лидера Дональда Трампа своим профессором (англ. professor), а не предшественником (predecessor), но тут же исправился.
«Мой профессор - я не буду говорить о своем профессоре, послушайте - мой предшественник выбрал другой курс: истощение экономики, сокращение налогов для очень богатых и крупных корпораций, значительное увеличение дефицита бюджета», - сказал президент, выступая с речью, посвященной экономическим мерам своей администрации, в штате Висконсин.
Во время своей речи Байден также перепутал пандемию и рецессию. «Знаете, сейчас, до рецессии - до пандемии в Америке было около 700 миллиардеров», - отметил он.
Байден также заявил, что с начала его президентства в Висконсине появилось 169 новых рабочих мест. « [В США появилось] 14 млн новых рабочих мест с тех пор, как я стал президентом, и 169 новых рабочих мест в Висконсине», - сказал глава государства, не пояснив такого небольшого показателя по штату.