Բայդենն ու Նեթանյահուն մեկ օրվա ընթացքում երկրորդ հեռախոսազրույցն են ունեցել
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն և ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը մեկ օրվա ընթացքում երկրորդ հեռախոսազրույցն են ունեցել, հայտնում է Times of Israel-ը։
Ըստ Նաթանյահուի գրասենյակի՝ Բայդենն ընդգծել է Իսրայելին իրանփոփոխ աջակցությունը։
Բայդենը երեկվանից արդեն երկու հայտարարություն է արել Իսրայելի վրա պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ խմբավորման հարձակման վերաբերյալ։
Նրա խոսքով՝ նա իր աջակցությունն է հայտնել Իսրայելի ժողովրդին։
«Ես նաև կապի մեջ եմ եղել Հորդանանի թագավորի հետ՝ խոսելով Կոնգրեսի անդամների հետ, հանձնարարել եմ  ազգային անվտանգության իմ թիմին աշխատել իրենց իսրայելցի գործընկերների հետ՝  համոզվելու համար, որ Իսրայելն ունի այն, ինչի կարիքն ունի։
Ես նաև հանձնարարել եմ իմ թիմին մշտական ​​կապի մեջ մնալ տարածաշրջանի ղեկավարների հետ, այդ թվում՝ Եգիպտոսի, Թուրքիայի, Կատարի, Սաուդյան Արաբիայի, Հորդանանի, Օմանի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, ինչպես նաև մեր եվրոպացի գործընկերների և Պաղեստինի ինքնավարության հետ»,- ավելի վաղ հայտարարել է Բայդենը։

Байден и Нетаньяху провели второй за сутки телефонный разговор
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху и президент США Джо Байден провели второй за сутки телефонный разговор, сообщает Times of Israel.
По данным офиса Нетаньяху, Байден подчеркнул свою неизменную поддержку Израиля.
Байден со вчерашнего дня уже сделал два заявления по нападению палестинской группировки ХАМАС на Израиль.
По его словам, он выразил свою поддержку народу Израиля.
«Я также контактировал с королем Иордании, беседовал с членами Конгресса, дал указание моей команде национальной безопасности взаимодействовать с их израильскими коллегами — военными с военными, разведкой с разведкой, дипломатом с дипломатом - чтобы убедиться, что у Израиля есть то, что ему нужно.
Я также дал указание своей команде поддерживать постоянный контакт с лидерами по всему региону, включая Египет, Турцию, Катар, Саудовскую Аравию, Иорданию, Оман, ОАЭ, а также с нашими европейскими партнерами и Палестинской администрацией», - заявил ранее Байден.