Արբած տղամարդը փորձել է դամբարանից գողանալ Լենինի մարմինը
Իրավապահ մարմինները փետրվարի 6-ի գիշերը ձերբակալել են մի տղամարդու, որը փորձել է գողանալ Վլադիմիր Լենինի մարմինը մայրաքաղաքային դամբարանից ։ Այս մասին հայտնում է "Մոսկովսկի կոմսոմոլեցը"՝ վկայակոչելով ոստիկանության եւ ՏԱՍՍ-ի աղբյուրները, փոխանցում է rbc.ru-ն:
Ոստիկանության բաժանմունքում 42-ամյա տղամարդը, ով աշխատում է որպես կահույք հավաքող, հաստատել է Լենինին առեւանգելու մտադրությունը, սակայն չի կարողացել բացատրել, թե ինչի համար է: Նրան շտապօգնությունը տարել է ոչ ադեկվատ պահվածքի պատճառով։
Բրիգադը հոգեբուժական խանգարում է հայտնաբերել արբեցողության ֆոնին։ Ձերբակալությունից առաջ տղամարդն իրեն "տարօրինակ էր պահում", "ինչ-որ անհեթեթ բան էր ասում" եւ շրջում էր դամբարանի շուրջը ։ ՏԱՍՍ-ի զրուցակիցը նույնպես պատմել է, որ ձերբակալվածը արբած է եղել:
RBC FSO-ի մամուլի ծառայությունից հայտնել են, որ փետրվարի 5-ի երեկոյան, երբ դամբարանը փակվել է, տղամարդը փորձել է բարձրանալ շղթայի վրայով: Նրան ձերբակալել և տեղափոխել են Կիտայ-գորոդ ոստիկանության բաժանմունք ։ "Նա գտնվել է ուժեղ ալկոհոլային արբածության վիճակում, այդ պատճառով շտապ օգնություն են կանչել եւ նրան տեղափոխել բուժհաստատություն",-հստակեցրել է գերատեսչության ներկայացուցիչը:
"Մոսկովյան կոմսոմոլ"-ի կողմից հարցված տղամարդու հարազատների խոսքով՝ փետրվարի 5-ի առավոտյան նա գնացել է Պուշկինոյի դպրոցական ընկերոջ մոտ, իսկ ժամը 23-ին հայտնվել է Տվերսկայա փողոցում՝ ալկոհոլային խմիչքներ խմելով։ Հետագա իրադարձությունները ձերբակալվածը չի հիշում։
Լենինի դամբարանը գտնվում է Կրեմլի պատի մոտ գտնվող Կարմիր հրապարակում ։ Հեղափոխականի մարմինը զմռսել են 1924 թվականին նրա մահից հետո. Սկզբում այն պահվել է փայտե դամբարանում, իսկ քարը կառուցել են 1930 թվականին

Пьяного мужчину задержали за попытку украсть тело Ленина из Мавзолея
Правоохранительные органы в ночь на 6 февраля задержали мужчину, который попытался украсть тело Владимира Ленина из столичного Мавзолея. Об этом сообщает «Московский комсомолец» со ссылкой на сотрудников полиции и ТАСС со ссылкой на источник в силовых структурах.
В отделении полиции 42-летний мужчина, работающий сборщиком мебели, подтвердил намерение похитить Ленина, однако не смог объяснить, для чего, пишет «Московский комсомолец». Ему вызвали скорую помощь в связи с неадекватным поведением.
Бригада выявила психиатрическое расстройство на фоне опьянения. Перед задержанием мужчина «вел себя странно», «говорил что-то несуразное» и ходил вокруг Мавзолея. Собеседник ТАСС тоже рассказал, что задержанный был пьян.
В пресс-службе ФСО РБК рассказали, что вечером 5 февраля, когда Мавзолей был закрыт, мужчина попытался перелезть через цепочку. Его задержали и доставили в ОВД Китай-город. «Он находился в состоянии сильного алкогольного опьянения, поэтому вызвали скорую помощь и доставили его в медучреждение», — уточнил представитель ведомства.
По словам родственников мужчины, опрошенных «Московским комсомольцем», утром 5 февраля он отправился к школьному другу в Пушкино, а в 23 часа оказался на Тверской улице, распивая спиртные напитки. Дальнейшие события задержанный не помнит.