ԱՄՆ-ն խանգարել է հրադադարին Գազայում. Իրանի նախագահ
Միացյալ Նահանգները խանգարել է հրադադարին Գազայում, ասել է Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին Սաուդյան Արաբիա մեկնելուց առաջ, որտեղ մասնակցելու է Իսլամական համագործակցություն կազմակերպության ղեկավարների հանդիպմանը, տեղեկացրել է Mehr-ը։
«Աշխարհը պետք է ճանաչի ԱՄՆ իսկական դեմքը։ Մենք պետք է ճանաչենք թշնամուն։ Այս հանդիպմանը սպասում են մարդիկ, հատկապես իսլամական ումման։ Իսլամական երկրները պետք է հավաքվեն միասին եւ Պաղեստինի վերաբերյալ վճռական որոշում կայացնեն»,- ասել է Իրանի նախագահը՝ ավելացնելով, որ պաղեստինյան հարցը պարզապես համաժողովում արտահայտվելու եւ դիրքորոշում հայտնելու համար չէ»,- ասել է Ռայիսին։
Անհրաժեշտ է հասնել ռմբակոծությունների դադարեցմանը, հանել Գազայի շրջափակումը, ավելացրել է Իրանի նախագահը։ Նա նշել է, որ Իսլամական համագործակցություն կազմակերպության ստեղծման նպատակը նաեւ պաղեստինյան հարցի լուծումն է։
«Այդ հանդիպման ժամանակ մենք կդառնանք Պաղեստինի խնդրի շուրջ իսլամական երկրների միասնականության եւ մերձեցման վկաները»,- ավելացրել է ԻԻՀ նախագահը։

Президент Ирана: США помешали прекращению огня в Газе
Соединенные Штаты помешали прекращению огня в Газе, заявил президент Ирана Эбрахим Раиси перед отбытием на встречу лидеров Организации исламского сотрудничества в Саудовской Аравии, сообщает Mehr.
«Мир должен знать истинное лицо США. Мы должны знать врага. Этой встречи ждут все люди, особенно исламская умма. Исламские страны должны собраться вместе и принять решительное решение по Палестине, - сказал иранский президент, добавив, что палестинский вопрос - это ни в коем случае не просто форум для высказывания и декларирования позиции», - сказал Раиси.
Необходимо добиться скорейшего прекращения бомбардировок, добавил президент Ирана.
Необходимо добиться снятия блокады Газы, сказал он, добавив, что целью создания Организации исламского сотрудничества также является палестинский вопрос.
«На этой встрече мы станем свидетелями единства и сближения исламских стран вокруг проблемы Палестины», -  добавил президент ИРИ.