Ադրբեջանի խորհրդարանն ընդունել է հայտարարություն ԱՄՆ-ի դեմ
Ադրբեջանի խորհրդարանում ստեղծված հանձնաժողովը հայտարարություն է պատրաստել ԱՄՆ-ի դեմ։ Ինչպես տեղեկացրել է APA-ն, հայտարարությունն ընթերցել է պատգամավոր Քամիլա Վելիեւան։
Միլի մեջլիսի այսօրվա նիստում խոսնակ Սահիբա Գաֆարովայի առաջարկով հայտարարության ընդունման համար ստեղծվել է հանձնաժողով։ Այն գլխավորել է Զիյաֆեթ Ասքերովը, հանձնաժողովի անդամներ են դարձել Սամեդ Սեիդովը, Թուրալ Գյանջալիեւը, Հուդրաթ Հասանղուլիեւը, Քյամիլա Ալիեւան եւ Թամամ Ջաֆարովան։
Հայտարարությունը կապված է ԱՄՆ Սենատի կողմից նոյեմբերի 15-ին ընդունված «2023թ. Հայաստանի օգնության մասին ակտի» հետ։ «Սենատորները կողմ են քվեարկել այն փաստաթղթին, որը թույլ չի տալիս ԱՄՆ նախագահին շրջանցել «Ազատության աջակցության մասին օրենքի» 907-րդ լրացումը, որն արգելում է ռազմական օգնությունն  Ադրբեջանին։
Ադրբեջանի խորհրդարանի ընդունած հայտարարությունում նշված է. «Միլի մեջլիսը վճռականորեն մերժում է ԱՄՆ Սենատում ընդունված ակտն ընդդեմ Ադրբեջանի եւ այն համարում է լուրջ հարված երկու երկրների միջեւ հարաբերություններին։ Դա լուրջ խոչընդոտ է ստեղծում  տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ջանքերի համար։ ԱՄՆ Սենատի ընդունած ակտը երկակի չափորոշիչների եւ ընտրովի վերաբերմունքի վառ օրինակ է։ Երբ Հայաստանն ընդլայնեց օկուպացիան Ադրբեջանի դեմ, կատարվեցին Խոջալուի ցեղասպանությունն ու ադրբեջանցի բնակչության զանգվածային սպանությունները, որպես ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ չփորձեցիք կանխել այդ գործողությունները, հակառակը, ընդունեցիք 907-րդ լրացումը Ադրբեջանի դեմ։ Արդյունքում՝ ԱՄՆ ֆինանսական աջակցությունն օգնեց Հայաստանին օկուպացնել ադրբեջանական հողերը։
ԱՄՆ-ն աջակցել է անջատողական ռեժիմին, որն ստեղծվել էր Ադրբեջանի տարածքում։ ԱՄՆ ներկա գործողությունները որպես միջնորդի հանգեցրել են նրա հեղինակության կորստին Ադրբեջանում։ ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունը վերջին տարիներին լիակատար ձախողման է ենթարկվել։ Այս առումով պետք է հատկապես նշել քաղաքականությունը Մերձավոր Արեւելքում եւ Աֆղանստանում։ Ադրբեջանի Միլի մեջլիսը մեկ անգամ եւս հայտարարում է, որ Ադրբեջանը, հենվելով միջազգային իրավունքի նորմերի եւ սկզբունքների վրա, միշտ վճռական կարձագանքի բոլոր բացասական քայլերին»։

Парламент Азербайджана принял заявление против США
Комиссия, созданная в парламенте Азербайджана, подготовила заявление против США. Как сообщает АПА, заявление зачитала депутат Камила Велиева.
На сегодняшнем заседании милли меджлиса по предложению спикера Сахибы Гафаровой для принятия заявления была создана комиссия. Ее возглавил Зияфет Аскеров, а членами комиссии стали Самед Сеидов, Турал Гянджалиев, Гудрат Гасангулиев, Кямиля Алиева и Тамам Джафарова.
Заявление связано с принятым Сенатом США 15 ноября «Актом о защите Армении 2023 года». Сенаторы проголосовали за документ, который не позволяет президенту США обойти 907-ю поправку к «Закону о поддержке свободы», запрещающую военную помощь Азербайджану.
В принятом парламентом Азербайджана заявлении говорится: «Милли Меджлис решительно отвергает принятый в Сенате США акт против Азербайджана и считает его серьезным ударом по отношениям между двумя странами. Это создает серьезное препятствие усилиям по установлению мира в регионе. Акт, принятый Сенатом США, является ярким примером двойных стандартов и избирательного подхода. Когда Армения расширила оккупацию против Азербайджана, были совершены Ходжалинский геноцид и массовые убийства азербайджанского населения, США, как постоянный член Совета Безопасности ООН, не попытались предотвратить эти действия, а напротив, приняли 907-ю поправку против Азербайджана. В результате финансовая поддержка США помогла Армении оккупировать азербайджанские земли.
США поддержали сепаратистский режим, созданный на территории Азербайджана. Нынешние действия США как посредника привели к потере авторитета в Азербайджане. Внешняя политика США в последние годы потерпела полный крах. В этом плане нужно особо отметить политику на Ближнем Востоке и в Афганистане. Милли Меджлис Азербайджана еще раз заявляет, что Азербайджан, опираясь на нормы и принципы международного права, всегда будет решительно реагировать на все негативные шаги».