Վարչապետին է ներկայացվել Տավուշի մարզպետարանի 2022 թ. գործունեության հաշվետվությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր աշխատանքային այցով մեկնել է Տավուշի մարզ: Իջևան քաղաքում կայացած խորհրդակցության ժամանակ վարչապետին ներկայացվել է մարզպետարանի 2022 թ. գործունեության հաշվետվությունը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Պետական վեահսկողական ծառայության պետ Ռոմանոս Պետրոսյանը, Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը և պաշտոնատար այլ անձինք:
Կառավարության ղեկավարին նախ ներկայացվել են վարչատարածքային բարեփոխումները: Ըստ այդմ՝ համայնքների թիվը մինչ միավորումը եղել է 62, իսկ միավորումից հետո՝ 4: Միավորման արդյունքում համայնքապետարանների հաստիքներն օպտիմալացվել են 32 տոկոսով, համայնքային ծառայողների թիվը՝ 14 տոկոսով, ավագանու անդամների թիվը՝ 52 տոկոսով, ավագանու կին անդամների թիվն աճել է 115 տոկոսով: Իրականացվել է 60 համայնքային ծառայողի վերապատրաստում: Աշխատավարձերը բարձրացել են 20 տոկոսով: Վարչապետին տեղեկատվություն է տրամադրվել նաև համայնքների բյուջեների սեփական եկամուտների հավաքագրման վերաբերյալ:
Տավուշի մարզում կրթության ոլորտում իրականացված աշխատանքների մասով նախ ներակայացվել է, որ կա 23 հիմնական դպրոց, 4 ավագ դպրոց և 53 միջնակարգ դպրոց, որոնցից 32-ի ֆիզիկական վիճակը գնահատվում է լավ, 31-ինը՝ բավարար, 17-ինը՝ անբավարար: Զեկուցվել է, որ 31 դպրոցում խնայողությունների հաշվին իրականացվել են ծրագրեր: Դովեղում, Կիրանցում և Գանձաքարում կառուցվում է 3 դպրոց, 2 դպրոցի կառուցում էլ նախատեսվում է Նավուրում և Գոշում: Ուսուցիչների ատեստավորման գործընթացի շրջանակում զեկուցվել է, որ մարզում 1634 ուսուցիչներից պարտադիր ատեստավորվել են 809-ը, 72-ն անցել են կամավոր ատեստավորում, 19 ուսուցիչ «Դասավանդիր, Հայաստան» ծրագրից են:
Պատասխանատուները մանրամասներ են ներկայացրել նաև հաշվետու տարում մարզում իրականացված մշակութային և սպորտային միջոցառումների և ծրագրերի, մարզում գործող մշակութային կազմակերպությունների մասին, ընդգծել «Հայաստանի Հանրապետության Վարչապետի գավաթ»-ի մրցաշարարեր՝ վազք, խճուղավազք և սեղանի թենիս նկատմամբ քաղաքացիների հետաքրքրվածության փաստը:
Նախադպրոցական հաստատությունների մասով ներկայացվել է, որ մարզում գործում է 63 մանկապարտեզ, որից 59-ը` համայնքային, 4-ը` մասնավոր: Վարչապետին զեկուցվել է, որ 56 համայնքային մանկապարտեզի ֆիզիկական վիճակը գնահատվում է լավ, իսկ 7-ը՝ բավարար: 2018-2022թթ. Իջևանում կառուցվել է 2 նոր մանկապարտեզ, հիմնանորոգվել՝ 23-ը, 2023թ. նախատեսվում է ևս 3-ը վերակառուցել: Ընդգծվել է, որ նոր կառուցված և հիմնանորոգված մանկապարտեզներն ապահովված են անհրաժեշտ գույքով:
Կառավարության ղեկավարին զեկուցվել է քաղաքաշինության ոլորտում 2019-2022թթ. շինթույլտվությունների և կատարված ներդրումների մասին, ինչպես նաև անհետաձգելի համարվող կապիտալ բնույթի ծրագրերի ֆինանսավորման (294,6 մլն դրամ) մասին, որն օգտագործվել է առողջապահական (6.9 տոկոս) և դպրոցաշինական (93.1 տոկոս) նպատակներով:
Ենթակառուցվածքների բարեփոխումների շրջանակում ներկայացվել է, որ իրականացվել է ջրամատակարարման և ջրահեռացման 19 ծրագիր (1 384 մլն․ դրամ), գազիֆիկացման 23 ծրագիր ( 141,4 մլն․ դրամ), էներգետիկայի 68 ծրագիր (1 407,4 մլն․ դրամ), ոռոգման 11 ծրագիր (407,4 մլն․ դրամ):
Ճանապարհաշինության մասով զեկուցվել է, որ հաշվետու տարում 153 կմ միջպետական ճանապարհներից վերանորոգվել է 5 կմ, 361 կմ հանրապետական նշանակության ճանապարհներից՝ 51 կմ, 1207 կմ տեղական և համայնքային նշանակության ճանապարհներից՝ 34 կմ: Ճանապարհաշինության համար 2022թ․ նախատեսված բյուջեն կազմել է 9,43 մլրդ դրամ:
Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի միջոցներով 2022թ․ ծրագրերի (1,1 մլրդ դրամ) շրջանակում իրականացվել է ջրամատակարարման 2 ծրագիր (267,1 մլն դրամ), ոռոգման համակարգերի վերանորոգման 1 ծրագիր (12,48 մլն դրամ), դպրոցաշինության 1 ծրագիր (210,5 մլն դրամ), կոմունալ ծառայությունների բարելավման և հասարակական տրանսպորտային ցանցի ձևավորման 1 ծրագիր (299,0 մլն դրամ), 35 հատ 540,5 ԿՎտ արևային ֆոտովոլտային կայանների մատակարարման և տեղակայման ծրագիր (148,6 մլն դրամ) և համայնքների տեխնիկական վերազինման 1 ծրագիր (176,7 մլն դրամ):
Մանրամասներ են ներակայացվել գյուղատնտեսության և հողօգտագործման մասով, զեկուցվել է 2022թ․ գյուղատնտեսության ոլորտի պետական օժանդակության ծրագրերի մասին: Ծրագրերը ներառել են հետևյալ ոլորտները՝ աշնանացան ցորեն, սուբսիդավորվող վարկեր, պարարտանյութերի ծրագիր, ինտենսիվ այգեգործություն/կաթիլային ոռոգում, տավարաբուծություն, ապահովագրական ծրագրեր, ոչխարաբուծություն և այծաբուծություն, ՓՄ խելացի անասնաշենք, հումքի մթերման վարկ, ագրոպարեն, գյուղ լիզինգ:
Հողօգտագործման մասով զեկուցվել է, որ տրվել է 1755,6 հա պետական հողերի վարձակալություն, 1315,9 հա համայնքային հողերի վարձակալություն, առկա են 11412 հա սահմանամերձ չօգտագործվող հողատարածքներ: Վարձակալության դիմաց պետական և համայնքային բյուջեներ են մուտքագրվել 800 մլն դրամ:
Հաշվետու տարում Տավուշում մշակվել է 5333 հեկտար հողատարածք, ինչը 2021 թվականի համեմատ ավելի է 250 հեկտարով: Նախորդ տարվա ընթացքում մարզում հիմնել է նաև կաթիլային համակարգով գործող 230 հեկտար այգի, 53 հա ինտենսիվ այգի: 2021 թվականի համեմատ ինտենսիվ այգիների հիմնման ծրագրերը կտրուկ ավելացել են. այդ տարվա ընթացքում հիմնվել էր ընդամենը 4 հա ինտենսիվ այգի: Գյուղատնտեսական համախառն արտադրանքը կազմել է 46 մլրդ դրամ, ինչը 2021 թվականի համեմատ ավելի է 600 մլն դրամով:
Վարչապետին ներակայացվել է նաև առողջապահական ծրագրերի իրականացման, բժշկական սարքավորումների և գույքի ձեռքբերման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները: Ըստ այդմ՝ հումանիտար և կենտրոնացված կարգով տրամադրվել է դեղորայք, իմունականխարգելում-սառցարաններ և սառնարաններ, ձեռք է բերվել մեկ շտապ օգնության մեքենա, 6 թթվածնային կոնցենտրատորներ, Իջևանի բժշկական կենտրոնի համար համակարգչային տոմոգրաֆիա, Իջևանի բժշկական կենտրոնում ստեղծվել է հեմոդիալիզի բաժանմունք, ձեռք են բերվել բուժսարքավորումներ, բժշկական պարագաներ և այլ գույք: Այս նպատակով ներդրվել է 395 մլն դրամ: Ներկայացնելով շենքային պայմանները` նշվել է, որ ԲԿ-ներից 22- ը գտնվում են բավարար վիճակում, 2-ը ենթակա են նորոգման (Կոթիի և Զորականի ԳԲԱ-ներ), 4-ը ենթակա է վերակառուցման՝ (Այրումի, Կողբի, Գետահովիտի և Պառավաքարի ԳԲԱ-ներ)։
Նիկոլ Փաշինյանին զեկուցվել են նաև սոցիալական ապահովության ոլորտում կատարված աշխատանքների, արտաքին կապերի և միջազգային համագործակցության, այդ թվում՝ միջազգային և այլ կառույցների հետ համատեղ ծրագրերի իրականացման մասին:
Հաշվետու տարում Տավուշի մարզում իրականացված սուբվենցիոն ծրագրերի մասով ներկայացվել է, որ 2018-2022 թթ․ իրականացված 63 սուբվենցիոն ծրագրերի ընդհանուր արժեքը կազմել է 6,86 մլրդ դրամ, որից պետական բյուջեի մասը կազմել է 59.8 տոկոս, համայնքի մասը՝ 34.8 տոկոս, այլ ներդրողներինը՝ 5.4 տոկոս:
Ներկայացնելով 2018-2022 թթ․ սուբվենցիոն ծրագրերն ըստ ոլորտների, նշվել է, որ իրականացվել է 299260 քմ ասֆալտապատման 35 ենթածրագիր (3,839 մլրդ դրամ), 65 կմ լուսավորության 6 ենթածրագիր (421 մլն դրամ), ջրամատակարարման/ջրահեռացման 8 ենթածրագիր (70 կմ/2744 ջրաչափ՝ 775 մլն դրամ), 19,7 կմ/1000 հա ոռոգման համակարգի 6 ենթածրագիր (340 մլն դրամ), մանկապարտեզների 4 ենթածրագիր (154 մլն դր), բնակարանաշինության, էներգոարդյունավետ բնակարանների 19 ենթածրագիր (19450 քմ տանիք՝ 1,130 մլրդ դրամ), համայնքային նշանակության օբյեկտների 11 ենթածրագիր (167 մլն դրամ), տեխնիկայի ձեռքբերման 2 ենթածրագիր (2 ավտոբուս, 1 տրակտոր՝ 34 մլն դրամ):
2022թ․ հաստատված սուբվենցիոն ծրագրերը 16-ն են, ընդհանուր արժեքը կազմում է 4.3 մլրդ դրամ, որից պետբյուջեի մասը կազմում է 2․4 մլրդ դրամ, համայնքների մասը՝ 1․9 մլրդ դրամ: 2023թ. սուբվենցիոն ծրագրերի մասով զեկուցվել է, որ ներկայացվել է 20 ծրագիր (6.1 մլրդ դրամ), որից պետական բյուջեի մասը կազմում է 3,7 մլրդ դրամ, իսկ համայնքի մասը՝ 2,4 մլրդ դրամ:
Խորհրդակցության ժամանակ անդրադարձ է կատարվել նաև մարզում առկա հիմնախնդիրներին՝ անտառահատմանը, աղբահանությանը, հեռագնա արոտների հասանելիությանն ու բաշխվածությանը:
Վարչապետին ներկայացվել է նաև բյուջեի կատարողականը, որի շրջանակում իրականցվել են ՀՀ Տավուշի մարզպետարանի կողմից տարածքային պետական կառավարման ապահովում, մարզային նշանակության ավտոճանապարհների պահպանման և անվտանգ երթևեկության ծառայություններ, հանրակրթական ծրագրեր, ՀՀ սահմանամերձ համայնքների ընտանիքների կողմից սպառած բնական գազի, էլեկտրական էներգիայի, ոռոգման գնի սակագնի մասնակի փոխատուցում, անշարժ գույքի հարկի փոխատուցում, կապիտալ սուբվենցիաների տրամադրում, ՀՀ մարզերում առաջնահերթ կամ հրատապ լուծում պահանջող ծրագրեր:
Զեկուցվել է նաև, որ Տավուշի մարզի համայնքների բյուջեների սեփական եկամուտները նախորդ տարի կազմել են 1,49 մլրդ դրամ` նախորդ տարվա 1,34 մլրդ դրամի դիմաց:
Նշվել է, որ մարզում առկա է Քաղաքացիների սպասարկման 6 գրասենյակ, որոնք գործում են մեկ պատուհան սկզբունքով` մատուցելով պետական տարբեր ծառայություններ:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը` վարչապետը նշել է, որ համայնքների կառավարման առանցքային նպատակը պետք է լինի բյուջեի աճը և այդ ուղղությամբ պետք է իրականացվեն հետևողական աշխատանքներ: Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանատուներին հանձնարարել է քայլեր ձեռնարկել` քաղաքացիների սպասարկման որակի բարձրացման և հարմարավետ պայմանների ստեղծման նպատակով, որպեսզի քաղաքացին ստիպված չլինի ծառայություններ ստանալու համար դուրս գալ բնակավայրից:
Կառավարության ղեկավարը ընդգծել է Տավուշի մարզի համայնքների կողմից սուբվենցիոն ծրագրերի ընդլայնումը և ընդգծել մանկապարտեզների, դպրոցների, ճանապարհների կառուցման, հիմնանորոգման և այլ կապիտալ ծրագրերի ավելացման անհրաժեշտությունը: Նշվել է նաև համապատասխան ստանդարտներով գրունտային ճանապարհների կառուցման և սպասարկման, ճանապարհների սալապատման կարողությունների զարգացման կարևորությունը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև հանքավայրերի գործունեությանը: Վարչապետը հանձնարարել է պատասխանատուներին, այդ թվում իրավապահ մարմիններին հետևողական պայքար տանել անօրինական գործող հանքավայրերի գործունեության դեմ:
Վարչապետը կարևորել է նաև մարզում գյուղնշանակության հողատարածքների ծավալների ավելացման, ջրային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման ուղղությամբ աշխատանքների իրականացումը, կաթիլային ոռոգման համակարգերի ներդրման, ինտենսիվ այգիների հիմնման, տնամերձ այգիների որակի բարձրացման խրախուսումը և հավելել, որ մարզերը պետք է կառավարության աջակցությամբ ունենան գյուղատնտեսության ուղղվածության և զարգացման ռազմավարություններ: «Պետք է բարձրարժեք կուլտուրաների, նոր տեխնոլոգիաների ներդրմամբ առաջ շարժվել և զարգացնել գյուղատնտեսությունը: Մեր խնդիրն է, որպեսզի մարդն աշխատելով հողի վրա` լավ ապրի, կարողանա լուծել իր սոցիալական խնդիրները»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը: Կառավարության ղեկավարը վերը նշված հարցերի շուրջ տվել է կոնկրետ հանձնարարականներ: Ընդգծվել է նաև սպանդանոցների գործունեության և վաճառքի կետերի նկատմամբ առավելագույն հսկողություն իրականացնելու կարևորությունը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև անտառահատումների դեմ պայքարին և այդ ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին, այլընտրանքային էներգետիկայի, մարզական ենթակառուցվածքների զարգացմանը և այլ հարցերի:
Զեկուցվել են նաև մարզում քրեածին իրավիճակի, Պարեկային ծառայության գործունեության մասին` ընդգծելով, որ հատկապես վերջինիս գործունեության արդյունքում նվազել է ավտովթարների թիվը:

Премьер-министру представлен доклад о деятельности муниципалитета Тавушской области за 2022 год
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня с рабочим визитом посетил Тавушскую область. В городе Иджеван состоялось совещание, в ходе которого был представлен доклад о деятельности администрации Тавушской области в 2022 году.
В совещании приняли участие министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, губернатор Тавушской области Айк Галумян и другие должностные лица.
Сначала главе правительства были представлены административно-территориальные реформы. Количество общин до объединения было 62, а после объединения – 4. В результате объединения штаты общинных муниципалитетов были оптимизированы на 32%, численность муниципальных служащих - на 14%, численность членов Совета старейшин - на 52%, а число женщин-сотрудников увеличилось на 115%. Проведено обучение 60 общинных работников. Заработная плата выросла на 20%. Премьер-министру также была предоставлена информация о сборе собственных доходов в бюджеты общин.
По части работы в сфере образования в Тавушской области было отмечено, что в Тавушской области действует 23 основные школы, 4 старшие школы и 53 средние школы, из которых физическое состояние 32 оценивается как хорошее, 31 - как удовлетворительное, 17 - как неудовлетворительное. Было доложено, что за счет сэкономленных средств в 31 школе реализованы программы. В Довехе, Киранце и Гандзакаре строятся 3 школы, планируется строительство двух школ в Навуре и Гоше. По части процесса аттестации учителей было отмечено, что 809 из 1634 учителей области прошли обязательную аттестацию, 72 прошли добровольную аттестацию, 19 учителей являются участниками программы “Преподавай, Армения”.
Ответственные лица также представили информацию о реализованных в области в отчетном году культурных и спортивных мероприятиях и программах, действующих в области культурных организациях, подчеркнули интерес граждан к турнирам “Кубок премьер-министра Республики Армения”.
По части дошкольных учреждений было отмечено, что в области действует 63 детских сада, 59 из них общинные, 4 - частные. Премьер-министру было доложено, что физическое состояние 56 общинных детских садов оценивается как хорошее, 7 – как удовлетворительное. В Иджеване в 2018-2022 гг. построено 2 новых детских сада, проведен капитальный ремонт 23 детских садов, в 2023 году планируется ремонт еще 3 детских садов. Было подчеркнуто, что вновь построенные и капитально отремонтированные детские сады обеспечены необходимым имуществом.
Главе правительства было доложено о разрешениях на строительство и осуществленных инвестициях в сфере градостроительства в 2019-2022 гг., а также о финансировании неотложных капитальных проектов (294,6 млн драмов), которые были направлены на цели здравоохранения (6,9%) и строительства школ (93,1%).
В рамках инфраструктурных реформ было отмечено, что реализовано 19 проектов водоснабжения и водоотведения (1384 млн драмов), 23 проекта газификации (141,4 млн драмов), 68 проектов энергетики (1407,4 млн драмов), 11 проектов ирригации (407,4 млн драмов).
По части дорожного строительства было доложено, что в отчетном году отремонтировано 5 км из 153 км межгосударственных дорог, 51 км из 361 км дорог республиканского значения, 34 км из 1207 км местных и общинных дорог. Запланированный на дорожное строительство бюджет в 2022 году составил 9,43 млрд драмов.
В рамках программ Фонда территориального развития Армении в 2022 году (1,1 млрд драмов) было реализовано 2 проекта водоснабжения (267,1 млн драмов), 1 проект ремонта ирригационной системы (12,48 млн драмов), 1 проект строительства школы (210,5 млн драмов), проекты улучшения коммунальных услуг и 1 проект формирования сети общественного транспорта (299,0 млн драмов), программа по установке 35 фотоэлектрических станций мощностью 540,5 кВт (148,6 млн драмов) и 1 проект технического перевооружения общин (176,7 млн драмов).
Была представлена информация о сельском хозяйстве и землепользовании, доложено о программах государственной помощи в сельскохозяйственной сфере в 2022 году. Проекты охватывали следующие сектора: озимая пшеница, субсидируемые кредиты, программа удобрений, интенсивное садоводство/капельное орошение, животноводство, программы страхования, овцеводство и козоводство, смарт-хлева, кредиты на закупку сырья, агропродовольствие, агролизинг.
По части землепользования было отмечено, что 1755,6 га государственной земли передано в аренду, 1315,9 га общинной земли передано в аренду и имеется 11412 га неиспользуемой приграничной земли. За аренду было выплачено 800 млн драмов в государственный и муниципальный бюджеты.
В отчетном году в Тавуше обработано 5333 га земли, что на 250 га больше, чем в 2021 году. В прошлом году в области также были созданы сады с капельной системой орошения площадью 230 га и интенсивные сады площадью 53 га. По сравнению с 2021 годом резко увеличились программы по созданию интенсивных садов: в 2021 году было заложено всего 4 га интенсивных садов. Валовая продукция сельского хозяйства составила 46 млрд драмов, что на 600 млн драмов больше, чем в 2021 году.
Премьер-министру также представили ход реализации программ здравоохранения, приобретения медицинского оборудования и имущества. В гуманитарном и централизованном порядке были предоставлены медикаменты, морозильники и холодильники для иммунизации, закуплена одна машина скорой помощи, 6 кислородных концентраторов, компьютерный томограф для медицинского центра Иджеван, там же создано отделение гемодиализа, закуплено медицинское оборудование, медикаменты и другое имущество. С этой целью было инвестировано 395 млн драмов. По части физического состояния медучреждений было отмечено, что 22 медицинских учреждения находятся в удовлетворительном состоянии, 2 подлежат ремонту (в общинах Кот и Зоракан), 4 подлежат реконструкции (в общинах Айрум, Кохб, Гетаовит и Паравакар).
Николу Пашиняну было доложено также о работе в сфере социального обеспечения, внешних связей и международного сотрудничества, в том числе о реализации совместных программ с международными и другими структурами.
По части субвенционных программ, реализованных в Тавушской области в отчетном году, было отмечено, что общая стоимость реализованных в 2018-2022 гг. 63 субвенционных программ составила 6,86 млрд драмов (доля государственного бюджета – 59,8%, доля общин – 34,8%, доля прочих инвесторов – 5,4%).
Были представлены субвенционные программы 2018-2022 гг. по отраслям, отмечено, что осуществлено 35 подпроектов асфальтирования дорог площадью 299 260 квадратных метров (3,839 млрд драмов), 6 подпроектов освещения (65 км, 421 млн драмов), 8 подпроектов водоснабжения/водоотведения (70 км/2744 счетчика воды, 775 млн драмов), 6 подпроектов ирригационной системы (19,7 км/1000 га, 340 млн драмов), 4 подпроекта детских садов (154 млн драмов), 19 подпроектов жилищного строительства, 19 подпроектов повышения энергоэффективности квартиры (19 450 квадратных метро в крыши, 1 130 млрд драмов), 11 подпроектов общинного назначения (167 млн драмов), 2 подпроекта по закупке техники (2 автобуса, 1 трактор, 34 млн драмов).
В 2022 году было утверждено 16 субвенционных программ, общая стоимость которых составляет 4,3 млрд драмов; доля государственного бюджета составляет 2,4 млрд драмов, доля общин – 1,9 млрд драмов. В 2023 году представлено 20 субвенционных программ (6,1 млрд драмов); доля государственного бюджета составляет 3,7 млрд драмов, а доля общин - 2,4 млрд драмов.
В ходе совещания также были затронуты проблемы области: вырубка лесов, вывоз мусора, доступность и распределение отдаленных пастбищ.
Премьер-министру было также представлено исполнение бюджета. Также было отмечено, что собственные доходы бюджетов общин Тавушской области в прошлом году составили 1,49 млрд драмов по сравнению с 1,34 млрд драмов в 2021 году.
Было отмечено, что в области действуют 6 офисов обслуживания граждан, которые работают в режиме “одного окна”, оказывая различные госуслуги.
Подводя итоги совещания, премьер-министр отметил, что ключевой целью управления общинами должен стать рост бюджета и в этом направлении должна проводиться последовательная работа. В то же время Никол Пашинян поручил ответственным лицам принять меры для повышения качества обслуживания граждан и создания комфортных условий, чтобы гражданину не приходилось покидать место жительства для получения услуг.
Глава правительства подчеркнул важность расширения субвенционных программ и отметил необходимость увеличения программ по ремонту детских садов и школ, дорожному строительству и др. Была отмечена важность строительства и обслуживания грунтовых дорог в соответствии с нормами, а также развития мощностей по укладке дорог.
Была затронута деятельность рудников. Премьер-министр поручил ответственным лицам, в том числе правоохранительным органам, последовательно бороться с деятельностью незаконных рудников.
Премьер-министр также подчеркнул важность увеличения объема сельских земель в регионе, проведения работ в направлении эффективного управления водными ресурсами, внедрения систем капельного орошения, создания интенсивных садов, содействия благоустройству качества подсобных хозяйств, и добавил, что области при поддержке правительства должны иметь стратегии направления и развития сельского хозяйства.
“Необходимо двигаться в сторону развития сельского хозяйства с внедрением высококачественных культур и новых технологий. Наша задача - сделать так, чтобы люди жили хорошо, обрабатывая свою землю, чтобы они могли решать свои социальные проблемы”, - сказал Никол Пашинян. Глава правительства дал конкретные рекомендации по вышеуказанным вопросам. Была подчеркнута важность осуществления максимального контроля за деятельностью скотобоен и торговых точек.
Также были затронуты вопросы касательно борьбы с вырубкой лесов и проводимых в этом направлении работ, развития альтернативной энергетики, развития спортивной инфраструктуры и др.
Было доложено о криминогенной ситуации в области, деятельности патрульной службы, подчеркнуто, что количество дорожно-транспортных происшествий уменьшилось, особенно в результате деятельности патрульной службы.