Հայաստանում առկա է արտահանման և տնտեսական ակտիվության աճը իրականում պայմանավորված է ոսկու վերաարտահանման զգալի աճով․ Աղասի Թավադյան
Վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանի առևտրաշրջանառության կառուցվածքը գրանցել է զգալի փոփոխություններ։ 2023 թվականին արտահանումը աճել է 55,3 տոկոսով՝ 5,4 միլիարդ դոլարից (2022) հասնելով 8,4 միլիարդ դոլարի։ Միաժամանակ ներմուծումն աճել է 40,2 տոկոսով՝ նույն ժամանակահատվածում 8,8 միլիարդ դոլարից հասնելով 12,3 միլիարդ դոլարի: Վերջին երկու տարիների ընթացքում արտահանումը և ներմուծումը աճել են համապատասխանաբար 2,8 և 2,3 անգամ։ Առկա են նաև զգալի կառուցվածքային փոփոխություններ առևտրաշրջանառության մեջ։ Այս մասին «Հայաստանը ԵԱՏՄ—ում: եվրասիական տնտեսական ինտեգրման իրողություններն ու հեռանկարները» թեմայով գիտաժողովին նշեց տնտեսագիտության թեկնածու Աղասի Թավադյանը։
«Հատկանշական է, որ 2023 թվականի արտահանման աճի մասը՝ 31 տոկոս կամ 2,6 միլիարդ դոլար, տեղի է ունեցել վերջին երկու ամիսներին, մասնավորապես՝ նոյեմբերին և դեկտեմբերին։ Արտահանման կորը, որը մայիս-սեպտեմբեր ամիսներին արդեն մեծ աճի միտում չէր գրանցում, այս ժամանակահատվածում կտրուկ աճ է գրանցում: Հուշագրավ է նաև, որ 2023 թվականի դեկտեմբերի դրությամբ Հայաստանը հասել է պատմական իրադարձության՝ արտահանումը այդ ամսվա ընթացքում առաջին անգամ գերազանցել է ներմուծմանը։ Առանց հանկարծահաս աճի 2023 թվականի սեպտեմբերին մեր կողմից կանխատեսվում էր, որ արտահանումը 2023 թվականին կլինի 7.1 մլրդ դոլարի շրջանակներում»,- նկատեց նա։
Ըստ բանախոսի՝ 2023 թվականին Հայաստանի արտահանման 34,4 տոկոսը՝ ավելի քան 1/3-ը, եղել է դեպի Արաբական Միացյալ Էմիրություններ (ԱՄԷ) և Հոնկոնգ։ Ամենամեծ արտահանման ուղղությունը եղել է Ռուսաստանը՝ կազմելով 40,6 տոկոս։ Այսպես՝ 2023 թվականի արտահանման 75 տոկոսը բաժին է ընկել այս երեք պետություններին։ Նշենք, որ 2021 թվականին արտահանման 2.8 տոկոսն էր գրանցվել դեպի ՄԱԷ և Հոնկոնգ (84 մլն դոլար)։ Փաստացի դեպի ՄԱԷ և Հոնկոնգ ունենք արտահանման 35 անգամյա աճ 2 տարվա ընթացքում։
Թեև 2023 թվականին ներմուծման և արտահանման ընդհանուր աճը գերազանցել է 40 տոկոսը, իրականությունը այլ է։ Եթե բացառենք Ռուսաստանը, ԱՄԷ-ն և Հոնկոնգը առևտրաշրջանառությունից, ապա դեպի այլ պետություններ 2023 թվականին արտահանումը նվազել է 12,2 տոկոսով, ինչը մտահոգիչ է և նկատելի շեղում է ընդհանուր աճի միտումից։ Վերջին 2 տարիների համար բացառությամբ այս 3 պետությունների արտահանման աճը կազմել է ընդամենը 0,6 տոկոս՝ ընդհանուր 2.8 անգամ աճի համեմատ: Այս փաստը չի վկայում արտահանման կայուն աճի մասին։
Վերջին երկու տարիների ընթացքում արտահանման աճը գրանցվել է բացառապես դեպի Ռուսաստան, ԱՄԷ և Հոնկոնգ։ Դեպի տվյալ պետություններ գրանցվել է զգալի 6,8 անգամ աճ՝ 0,9 միլիարդ դոլարից (2021) մինչև 6,3 միլիարդ դոլար։ Անդրադառնալով ներմուծմանը, կարևոր է նշել, որ ԱՄԷ-ն և Հոնկոնգը նվազագույն դեր են խաղացել Հայաստանի ներմուծման դինամիկայի մեջ, որը հիմնականում առաջացել է Ռուսաստանից։ Ռուսաստանից ներմուծման մի մասը վերաարտահանվել է ԱՄԷ և Հոնկոնգ, որը հանդիսանում է վերջին 2 տարիների արտահանման կառուցվածքային փոփոխության պատճառներից մեկը:
2023 թվականին արտահանումը ԵԱՏՄ երկրներ աճել է ավելի քան 42.9 տոկոսով (2 564-ից հասնելով 3 609 մլն ԱՄՆ դոլարի)։ Հայաստանի արտահանման ընդհանուր ծավալի 42,9%-ը ուղղվում է ԵԱՏՄ։ Ռուսաստանը Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերն է և դեպի Ռուսաստան արտահանման մասնաբաժինը ամենադիվերսիֆիկացվածն է, և հիմնականում պատրաստի արտադրանքն արտահանվում է Ռուսաստան։ Մերձավոր Արևելք արտահանումը 2023 թվականին աճել է 2.6 անգամ (983-ից մինչև 2 538 մլն ԱՄՆ դոլար)՝ հիմնականում ի հաշիվ Ռուսաստանից ՄԱԷ վերաարտահանման հաշվին։ Մեծ Չինաստան արտահանումը աճել է 2.8 անգամ՝ հիմնականում ի հաշիվ Ռուսաստանից Հոնկոնգ վերաարտահանման հաշվին։ Նշենք որ 2023 թվականի վերջի դրությամբ Եվրամիությունը չորրորդ տեղում է գործընկեր տարածաշրջանների արտահանման մեջ։ 2023 թվականին Հայաստանի արտահանման ընդամենը 8.4 տոկոսն է բաժին ընկել ԵՄ-ին։
Նշենք, որ մինչ 2021թ. կոնյակը եղել է ավանդական հիմնական արտահանումը դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն, 2022-23 թվականներին տեղի է ունեցել տեղաշարժ դեպի տեխնոլոգիական ապրանքներ՝ որպես հիմնական արտահանում: Հատկանշական է, որ առաջատար դիրք են գրավել այնպիսի ապրանքներ, ինչպիսիք են հեռախոսները, ավտոմեքենաները, բժշկական սարքերը և ռադիոսարքավորումները։ Նույն ժամանակահատվածում մեքենաների և սարքավորումների արտահանումը Ռուսաստան աճել է ավելի քան 10 անգամ, մինչդեռ այնպիսի կատեգորիաներ, ինչպիսիք են քիմիական, պլաստմասսա, կերամիկա, ապակի և մետաղներ, աճել են ավելի քան 3 անգամ։ Արտահանման աճին էապես նպաստել է մեքենաների և սարքավորումների վերաարտահանման աճը։ Նշենք որ 2023 թվականի օգոստոսից Վրաստանի և Ռուսաստանի կողմից կիրառվող ավտոմեքենաների վերաարտահանման սահմանափակումները կանգնեցրել են ավտոմեքենաների վերաարդտահանման շարժը դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն։ 2024 թվականին ավտոմեքենաների վերաարտահանում չի սպասվում։
Թեև ընդհանուր վիճակագրությունը ցույց է տալիս առևտրաշրջանառության զգալի աճ, մանրակրկիտ ուսումնասիրությունը բացահայտում է տարբեր մտահոգիչ միտումներ։ Դիտարկենք այլ պետությունները (բացառությամբ Ռուսաստանի, Էմիրությունների և Հոնկոնգի), ապա 2023 թվականին առկա ներմուծման դրական աճ՝ համեմատած 2022 թվականի հետ: Այնուամենայնիվ, ավելի մանրամասն ուսումնասիրությունը բացահայտում է մտահոգիչ միտում՝ 2023 թվականին առկա է դեպի այլ պետությունների ներմուծման աճի բացասական միտում, իսկ արտահանումը այլ ուղղություններով կրճատվել է 12.2 տոկոսով: Այսպես այլ հավասար պայմաններում 2024 թվականին կարելի է ակնկալել որ և՛ ներմուծումը և՛ արտահանումը դեպի այլ պետություններ կարող է կրճատվել։
Հայաստանի արտահանումը 2022 թվականին աճել է 79%, դեպի Ռուսաստան՝ մոտ 3 անգամ (197.9%), իսկ 2023-ին արտահանումը աճել է 55.3%, դեպի Ռուսաստան՝ 43.3%, դեպի Միացյալ Արաբական Էմիրություններ՝ 4.2 անգամ (316.8%)։ Սա վկայում է նաև վերաարտահանման աճի մասին: Նշենք, որ 2022 և 2023թթ. արտահանման և ներմուծման կառուցվածքում զգալի փոփոխություններ են տեղի ունեցել:
Մեր կողմից մշակված մեթոդաբանությամբ 2021 թվականի վերաարտահանումը կազմում էր 5.6% կամ 167 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ 2022 թվականի արտահանման 27.7% կամ 1.47 մլրդ դրամի արտահանումը գնահատվել է որպես վերաարտահանում:[1] Եթե դիտարկենք միայն զուտ արտահանումը, ապա իրական արտահանման աճը 2022 թվականին կազմել է 37%, իսկ վերաարտահանումը աճել է մոտ 9 անգամ։ Ըստ պաշտոնական տվյալների արտահանման ցուցանիշը 2022 թվականի ընթացքում աճել է 79.0%: Նշենք, որ նույնիսկ զուտ արտահանումը այս տարի գրանցել է ռեկորդային աճ` համեմատած անցած տարիների հետ: Սա ցույց է տալիս, որ 2022 թվականին արտահանման աճը ապահովվել է ոչ միայն վերաարտահանման հաշվին։
2023 թվականին արտահանման կեսը (49.4%) կամ 4.14 մլրդ դոլարը գնահատվել է որպես վերաարտահանում։ Եթե դիտարկենք միայն զուտ արտահանումը, ապա իրական արտահանման աճը 2022 թվականին կազմել է մոտ 10%, համեմատած ՀՀ վիճակագրական ծառայության կողմից ներկայացված արտահանման 55% աճին։ Նշենք, որ 2023 թվականին գնահատված վերաարտահանումը աճել է 2.8 անգամ (1.5 մլրդ դոլարից 4.1 մլրդ դոլար)։
Թանկարժեք քարերն ու մետաղները (ԱՏԳ ԱԱ 71)՝ հիմնականում ոսկու արտահանումը, դարձել են արտահանման գերակշռող ճյուղ՝ ընդհանուր արտահանման մոտ 1/3-ը կազմել է թանկարժեք քարերի և մետաղների վերաարտահանումը։ Ոսկու վերաարտահնման սրընթաց աճը սկսվել է 2023 թվականի նոյեմբերից և դեռ շարունակվում է։ Վերաարտահանման մեջ 2/3 մասը զբաղեցնում է այս ապրանքատեսակի վերաարտահանումը։ Նշենք նաև, որ 2024 թվականի հունվարի դրությամբ նախորդ 12 ամիսների վերաարտահանումը կազմում է ընդհանուր արտահանման 51,3 տոկոսը։
Հայաստանի արտահանումը 2024 թվականի մարտ ամսին հարաբերած նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ արդեն կազմել է 11.2 մլրդ դոլար, որից միայն 54.7 տոկոսը կամ 6.1 մլրդ դոլարը թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի ու մետաղների արտահանումն է: Նշենք որ 2023 թվականի մարտ ամսին հարաբերած 2022 թվականի նույն ժամանակահատվածի հետ Հայաստանի արտահանումը կազմում էր 6.3 մլրդ դոլար, որից 1.3 մլրդ դոլարն էր կամ 20.2% թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի և մետաղների արտահանումը: 6.1 մլրդ դոլարի թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերը և մետաղները հիմնականում վերաարտահանվել են Ռուսատանից դեպի Միացյալ Արաբական Էմիրություններ և Հոնկոնգ։ Մեր կողմից գնահատված վերաարտահանումը 2024 թվականի մարտին 12-ամսյա կտրվածքով կազմում է 11.2 մլրդ դոլարից մոտ 65%:
Միայն 2024 թվականի առաջին եռամսյակում ՀՀ արտահանումը կազմել է 4.4 մլրդ դոլար, իսկ ներմուծումը 4.7 մլրդ դոլար: Համեմատության համար 2023 թվականի առաջին եռամսյակում արտահանումը կազմել էր 1.6 մլրդ դոլար (2.72 անգամ աճ), իսկ ներմուծումը 2.7 մլրդ դոլար (1.76 անգամ աճ): 2021թ. Հայաստանի ամբողջական արտահանումը կազմում էր 3.0 մլրդ դոլար, իսկ ներմուծումը 5.4: Այդ ժամանակահատվածում ներմուծումը 1.62 անգամ ավելի մեծ էր արտահանումից, իսկ 2024 թվականի առաջին երեք ամիսների կտրվածքով այդ հարաբերությունը կազմում է 1.07: Այսինքն, 2024 թվականի առաջին երեք ամիսների կտրվածքով ներմուծումը ընդամենը 7 տոկոսով է գերազանցում արտահանումը, որը առաջին հայացքից մեծ առաջընթաց է պատմականորեն բացասական Հայաստանի ապրանքային հաշվեկշռի հավասարակշռման տեսանկյունից, սակայն կառուցվածքային փոփոխությունները այլ բանի մասին են խոսում:
Եթե 2024 թվականի հաջորդ եռամսյակներում արտահանումը և ներմուծումը նույն ցուցանիշներն են ցուցաբերելու, ապա տարվա վերջին արտահանումը կազմելու է մոտ 18 մլրդ դոլար, իսկ ներմուծումը 19 մլրդ դոլար, այսինքն համապատասխանաբար մոտ 2 և 1.6 անգամ աճ մեկ տարվա ընթացքում:
2024 թվականի առաջին եռամսյակում արտահանման արդեն 74.6 տոկոսը թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարեր և մետաղներն են եղել` կազմելով 3.3 մլրդ դոլար: Թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի ու մետաղների մեծ մասը` 76 տոկոսը, ոսկու վերաարտահանումն է` 2.5 մլրդ դոլար կամ 37.5 տոննա: Մեկ տոննայի արտահանման արժեքը կազմել է 66.9 մլն դոլար: Նույն ժամանակահատվածում ըստ պաշտոնական վիճակագրության ներմուծվել է 56.2 տոննա ոսկի ընդհանուր 2.2 մլրդ դոլար արժողությամբ: Մեկ տոննայի ներմուծման արժեքը կազմել է 39.6 մլրդ դոլար: Միջազգային շուկայում ոսկու մեկ տոննայի միջին գինը այս ժամանակահատվածում եղել է 73.1 մլն դոլար:
Եթե համեմատենք  2024 թվականի առաջին եռամսյակը 2023 թվականի առաջին եռամսյակի հետ ըստ արտահանման ապրանքային խմբերի աճ են արձանագրել հիմնականում` թանկարժեք քարերը և մետաղները (8.7 անգամ), տեքստիլը և կոշկեղենը (42.7%) ինչպես նաև հանքաքարը և խտանյութը ունեցել է վերականգնողական աճ (18.5%): Մնացած բոլոր ավանդական ապրանքների արտահանումը կրճատվել է` մետաղների և դրանցից արտադրանքի արտահանումը կրճատվել է 2.3 անգամ, տրանսպորտի և տեխնիկայի արտահանումը, որը մեր գնահատականով եղել է վերաարտահանում այլ երկրներից դեպի ՌԴ, կրճատվել է 12.4% տոկոսով, գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանումը (բացառությամբ ըմպելիքների) կրճատվել է 17.0%, ծխախոտը` 6.1 տոկոս, ալկոհոլային և ոչ ալկոհոլային խմիչքները` 1.0%, քիմիական նյութերի արտահանումը` 31.0%, իսկ էլեկտրոէներգիան` 35.5%:
Ընդհանուր առաքմամբ առկա է արտահանման և տնտեսական ակտիվության աճ, սակայն սա իրականում պայմանավորված է ոսկու վերաարտահանման զգալի աճով: Առանց այս ցուցանիշի աճի նշված տնտեսական ցուցանիշները անկում են գրանցում: Ընդհանուր առմամբ այս հանգամանքի մեծ ռիսկեր է պարունակում, քանի որ տնտեսության աճը այս պահին կապված է արտաքին ազդակների հետ և արտաքին ազդակներից որևէ մեկի փոփոխման և ոսկու վերաարտահանման էական նվազման պարագաներում տնտեսությունը դառնում է խոցելի:

Рост экономики в настоящее время связан с внешними стимулами, а в случае изменения любого из внешних факторов экономика станет уязвимой: Тавадян
За последние два года в структуре товарооборота Армении произошли существенные изменения. В 2023 году экспорт увеличился на 55,3% — с 5,4 млрд долларов (2022 год) до 8,4 млрд долларов. В то же время импорт увеличился на 40,2%, с 8,8 млрд до 12,3 млрд долларов за тот же период. За последние два года экспорт и импорт выросли в 2,8 и 2,3 раза соответственно. Также происходят существенные структурные изменения в торговом обороте. Об этом на конференции «Армения в ЕАЭС: реалии и перспективы Евразийской экономической интеграции» заявил кандидат экономических наук Агаси Тавадян.
«Примечательно, что часть роста экспорта в 2023 году — 31% или 2,6 млрд долларов — пришлась на последние два месяца, а именно на ноябрь и декабрь. Кривая экспорта, которая не демонстрировала сильной тенденции роста в мае-сентябре, в этот период демонстрирует резкий рост. Примечательно также, что по состоянию на декабрь 2023 года Армения достигла исторического события: впервые за этот месяц экспорт превысил импорт», - подчеркнул эксперт.
По его словам, в 2023 году 34,4% экспорта Армении, более одной трети, пришлось на Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ) и Гонконг. Крупнейшим направлением экспорта была Россия, на долю которой пришлось 40,6%. «Таким образом, на эти три государства пришлось 75% экспорта в 2023 году. Стоит отметить, что в 2021 году на ОАЭ и Гонконг пришлось лишь 2,8% экспорта (84 млн долларов). Фактически, мы наблюдаем 35-кратное увеличение экспорта в ОАЭ и Гонконг за 2 года»,- заметил Тавадян.
По его словам, несмотря на то, что общий рост импорта и экспорта в 2023 году превысил 40%, реальность иная. «Если исключить из торгового оборота Россию, ОАЭ и Гонконг, то экспорт в другие страны в 2023 году сократился на 12,2%, что вызывает тревогу и является заметным отклонением от общей тенденции роста. За последние 2 года, без учета этих 3 стран, рост экспорта составил всего 0,6% при общем росте в 2,8 раза. Этот факт не свидетельствует о стабильном росте экспорта в целом».- отметил он.
По его словам, за последние два года рост экспорта наблюдался исключительно в направлении России, ОАЭ и Гонконга. В эти страны зафиксировано значительное увеличение в 6,8 раза — с 0,9 млрд долларов (2021 г.) до 6,3 млрд долларов. «Переходя к импорту, важно отметить, что ОАЭ и Гонконг сыграли минимальную роль в динамике импорта Армении, рост которой в основном обеспечил импорт из России. Часть импортированных из России товаров была реэкспортирована в ОАЭ и Гонконг, что является одной из причин структурных изменений экспорта за последние 2 года»,- подчеркнул Тавадян.
По словам эксперта, в 2023 году экспорт в страны ЕАЭС увеличился более чем на 42,9% (с 2564 до 3609 млн долларов США). На ЕАЭС пришлось 42,9% общего объема экспорта Армении. Россия является основным торговым партнером Армении, и доля экспорта в Россию наиболее диверсифицирована — туда экспортируется в основном готовая продукция. Экспорт на Ближний Восток в 2023 году увеличился в 2,6 раза (с 983 до 2538 млн долларов США), в основном за счет реэкспорта из России в ОАЭ. Экспорт в Большой Китай увеличился в 2,8 раза, преимущественно за счет реэкспорта из России в Гонконг. Стоит отметить, что по итогам 2023 года Евросоюз оказался на четвертом месте по экспорту. Лишь 8,4% экспорта Армении в 2023 году пришлось на ЕС.
«Следует отметить, что до 2021 года традиционным основным экспортным товаром в РФ был коньяк, в 2022-23 гг. произошел переход к технологичной продукции в качестве основного экспорта. Примечательно, что лидирующие позиции заняли такие товары, как телефоны, автомобили, медицинские приборы и радиоаппаратура. За тот же период экспорт машин и оборудования в Россию увеличился более чем в 10 раз, а экспорт химической продукции, пластмасс, керамики, стекла и металлов — более чем в 3 раза. Увеличение реэкспорта машин и оборудования существенно способствовало росту экспорта. Следует отметить, что введенные Грузией и Россией с августа 2023 года ограничения на реэкспорт автомобилей остановили поток реэкспорта автомобилей в РФ. Реэкспорта автомобилей в 2024 году не ожидается»,- подчеркнул Тавадян.
При этом эксперт заметил, что на фоне значительного роста товарооборота, при более внимательном рассмотрении обнаруживаются различные тревожные тенденции. «Если посмотреть на другие страны (кроме России, Эмиратов и Гонконга), то в 2023 году наблюдается положительная динамика импорта по сравнению с 2022 годом. Однако при ближайшем рассмотрении в 2023 году выявляется тревожная тенденция сокращения импорта в другие страны. Кроме того, экспорт в другие направления сократился на 12,2%. Таким образом, при прочих равных условиях в 2024 году можно ожидать сокращения как импорта, так и экспорта в другие страны»,- отметил он.
По словам Тавадяна, в 2022 году экспорт Армении увеличился на 79%, в Россию примерно в 3 раза (на 197,9%), а в 2023 году экспорт увеличился на 55,3%, в Россию — на 43,3%, в Объединенные Арабские Эмираты — в 4,2 раза (на 316,8%). Это также свидетельствует об увеличении реэкспорта. Следует отметить, что в 2022 и 2023 гг. произошли существенные изменения в структуре экспорта и импорта.
«По разработанной нами методике, реэкспорт в 2021 году составил 5,6% или 167 млн долларов США, а 27,7% экспорта 2022 года или 1,47 млрд долларов оценивался как реэкспорт. Если рассматривать только чистый экспорт, то реальный рост экспорта в 2022 году составил 37%, а реэкспорт увеличился примерно в 9 раз. По официальным данным, индекс экспорта за 2022 год увеличился на 79,0%. Следует отметить, что даже чистый экспорт в этом году продемонстрировал рекордный рост по сравнению с предыдущими годами, что показывает рост экспорта в 2022 году был обеспечен не только за счет реэкспорта»,- отметил он.
В 2023 году половина экспорта (49,4%) или 4,14 млрд долларов оценивался как реэкспорт. Если мы посмотрим только на чистый экспорт, то реальный рост экспорта в 2023 году составил около 10% по сравнению с ростом экспорта на 55%, соответственно данным статистического управления РА. Стоит отметить, что расчетный реэкспорт в 2023 году увеличился в 2,8 раза (с 1,5 млрд долларов до 4,1 млрд долларов).
Преобладающей отраслью экспорта стали драгоценные камни и металлы (ТН ВЭД 71), главным образом вывоз золота, около 1/3 всего экспорта составлял реэкспорт драгоценных камней и металлов. Значительный рост реэкспорта золота начался в ноябре 2023 года и продолжается до сих пор. При реэкспорте реэкспортируется 2/3 этого товара. Также следует отметить, что по состоянию на январь 2024 года реэкспорт за предыдущие 12 месяцев составляет 51,3% от общего объема экспорта.
Экспорт Армении в марте 2024 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года уже составил 11,2 млрд долларов, из которых лишь 54,7% или 6,1 млрд долларов приходится на экспорт драгоценных и полудрагоценных камней и металлов. В марте 2023 года по сравнению с аналогичным периодом 2022 года экспорт составил 6,3 млрд долларов, из которых экспорт драгоценных камней и металлов составил 1,3 млрд долларов или 20,2%. Драгоценные камни и металлы на сумму 6,1 млрд долларов в основном реэкспортированы из России в ОАЭ и Гонконг. По нашим оценкам, реэкспорт составит около 65% от 12-месячного экспорта на 11,2 млрд долларов в марте 2024 года.
Только в первом квартале 2024 года экспорт РА составил 4,4 млрд долларов, а импорт — 4,7 млрд долларов. Для сравнения, в первом квартале 2023 года экспорт составил 1,6 млрд (рост в 2,72 раза), а импорт — 2,7 млрд долларов (рост в 1,76 раза). В 2021 году экспорт составил 3,0 млрд, а импорт – 5,4 млрд долларов. За этот период импорт превысил экспорт в 1,62 раза, а за первые три месяца 2024 года соотношение составляет 1,07. Иными словами, за первые 3 месяца 2024 года импорт превышает экспорт всего на 7%, что на первый взгляд является большим прогрессом для исторически отрицательного торгового баланса Армении, однако структурные изменения говорят о другом.
Если в следующих кварталах 2024 года экспорт и импорт сохранят показатели первого квартала, то по итогам года экспорт составит около 18 млрд долларов, а импорт — 19 млрд долларов, то есть рост примерно в 2 и 1,6 раза соответственно.
В первом квартале 2024 года 74,6% экспорта составили драгоценные и полудрагоценные камни и металлы (3,3 млрд долларов). Большая часть — 76% или 2,5 млрд долларов (37,5 тонн) — это реэкспорт золота. Экспортная стоимость одной тонны составила 66,9 млн долларов. За тот же период импортировано 56,2 тонны золота на 2,2 млрд долларов. Стоимость импорта одной тонны — 39,6 млн долларов. Средняя цена тонны золота на международном рынке в этот период составила 73,1 млн долларов.
Если сравнить первый квартал 2024 года с первым кварталом 2023 года, то по товарным группам рост зафиксирован в основном: драгоценные камни и металлы (в 8,7 раза), текстиль и обувь (42,7%), руды и концентраты (18,5% восстановительного роста). Экспорт всех остальных традиционных товаров сократился: металлов и изделий из них — в 2,3 раза, транспортных средств и оборудования, которые, по нашим оценкам, являются реэкспортом из других стран в РФ, — на 12,4%, сельхозпродукции (кроме напитков) — на 17,0%, табака – на 6,1%, алкогольных и безалкогольных напитков – на 1,0%, химикатов – на 31,0%, электроэнергии – на 35,5%.
В целом наблюдается рост экспорта и экономической активности, что фактически связано со значительным увеличением реэкспорта золота. Без роста этого показателя вышеуказанные экономические показатели фиксируют снижение. В целом данное обстоятельство содержит большие риски, поскольку рост экономики в настоящее время связан с внешними стимулами, а в случае изменения любого из внешних факторов и существенного снижения реэкспорта золота, экономика становится уязвимой.