ՌԴ օդանավակայաններում ՀՀ-ից ժամանած ընկերությունների համար վճարների իրավիճակը կբարելավվի. Օվերչուկ
Ռուսական օդանավակայաններում Հայաստանից ժամանած ընկերությունների վճարների հետ կապված իրավիճակը կբարելավվի։ Այդ մասին Երևանում կայացած հանձնաժողովի նիստի շրջանակում լրագրողներին ասել է ՌԴ փոխվարչապետ, Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Միջկառավարական հանձնաժողովի նիստում շատ կարևոր պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել օդանավակայանի և աերոնավիգացիայի սակագների և վճարների ներդաշնակեցման աշխատանքների վերաբերյալ։ Դա (ակնհայտորեն) ավելի բարենպաստ պայմաններ կստեղծի հայկական ավիաընկերությունների համար, որոնք թռչում են դեպի Ռուսաստան»,- ասել է Օվերչուկը։
Նա նշեց, որ որոշման իրականացումը կբարելավի նաև երկու երկրների միջև զբոսաշրջության զարգացման հնարավորությունները։ Ռուսաստանում, նրա խոսքով, մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում Հայաստանի մշակույթի և պատմության նկատմամբ։
«Այստեղ զբոսաշրջիկների շատ մեծ հոսք է գնում՝ այս տարի Ռուսաստանի Դաշնությունից Հայաստան է այցելել մոտ 850 հազար մարդ։ Հայաստանից մոտ 260 հազար մարդ զբոսաշրջիկ է եկել Ռուսաստան»,- նշել է ՌԴ կառավարության փոխնախագահը։
ՌԴ կառավարության փոխնախագահի խոսքով՝ դրանք լավ ցուցանիշներ են, որոնք պետք է պահպանվեն։ Դրա համար կա առանձին ծրագիր, որն արդեն իրականացվում է, հավելեց նա։

Оверчук: Ситуация со сборами для компаний из Армении в российских аэропортах улучшится: это будет развивать туризм
Ситуация со сборами для компаний из Армении в российских аэропортах улучшится. Об этом вице-премьер РФ, сопредседатель межправкомиссии по экономическому сотрудничеству России и Армении Алексей Оверчук заявил журналистам на полях заседания комиссии в Ереване.
«На заседании межправкомиссии была достигнута очень важная договоренность о проведении работы по гармонизации аэропортовых и аэронавигационных тарифов и сборов. Это создаст (что очевидно) более благоприятные условия для армянских авиакомпаний, которые летают в Россию», - сказал Оверчук.
Он отметил, что реализация решения улучшит также возможности развития туризма между двумя странами. В России, по его словам, люди проявляют большой интерес к культуре и истории Армении.
«Сюда направляется очень большой турпоток, порядка 850 тыс. человек из РФ посетили Армению за этот год. Примерно 260 тыс. человек из Армении приехали туристами в Россию», - отметил зампред российского правительства.
По оценке зампреда российского правительства, это – хорошие показатели, которые нужно сохранить. Для этого имеется отдельная программа, которая уже реализуется, добавил он.