Կապիտալ ծախսերի կշիռը ՀՆԱ-ում էականորեն կմեծանա. ԿԲ նախագահ
Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է էականորեն մեծացնել կապիտալ ծախսերի կշիռը ՀՆԱ-ում՝ հասցնելով 5.9 տոկոսի, սակայն դրա հաշվին կավելանա պետական բյուջեի պակասուրդը ՝ կազմելով ՀՆԱ-ի 3.1 տոկոսը:
Այս մասին ասաց  ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանն ԱԺ-ում 2023 թվականին պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանն իր ելույթում:
Գալստյանը հիշեցրեց, որ նախանշվել է տնտեսական աճի 7 տոկոս մակարդակ: «Տնտեսական նախանշված աճի պայմաններում 2023-ի պետբյուջեի ծրագիրն ընդհանուր առմամբ նպատակադրում է հարկերը ՀՆԱ-ում ավելի դանդաղ աճ, սակայն կապիտալ ծախսերի և պարտքի կրճատման տեմպերի արագացում»,-ասաց ԿԲ նախագահը:
2023-ի համար նախանշված բարձր տնտեսական աճի հիմքում ընկած է արտադրողականության և մրցունակության աճի ապահովման համար անհրաժեշտ առանցքային ներդրումների, այդ թվում՝ պետական ներդրումների մասնաբաժնի էական մեծացումը և արտահանման աճի համար կայուն հիմքերի ձևավորումը:
Նախատեսվում է էականորեն մեծացնել կապիտալ ծախսերի կշիռը ՀՆԱ-ում՝ հասցնելով 5.9 տոկոսի և նվազեցնել ընթացիկ ծախսերը՝ հասցնելով 21.9 տոկոսի: Գալստյանը վստահեցրեց, որ 2023 թվականին ևս հարկաբյուջետային քաղաքականությունը կշարունակի սահուն կոնսոլիդացիայի իրականացումը՝ նպաստելով պարտքի բեռի նվազեցմանը՝ միաժամանակ այն համադրելով տնտեսական աճի խթանմանն ուղղված պետական ներդրումների էական մեծացման քաղաքականության հետ:
Ըստ Գալստյանի՝ ամբողջական պահանջարկի մեծ աճի պայմաններում պետական ծախսերի ընդլայնող քաղաքականությունը կարող է որոշակի ռիսկեր առաջացնել մակրոտնտեսական կայունության ապահովման տեսանկյունից: Ուստի, ԿԲ-ն անհրաժեշտ ուշադրության արժանի է համարում ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված հարկաբյուջետային ծախսային կանոնի պահպանումը և դրան համահունչ ընթացիկ ծախսերի հնարավորինս սահմանափակումն ու կապիտալ ծախսերի որդեգրված քաղաքականության արդյունավետ իրականացումը:
«2023 թվականին կապիտալ ծախսերի ավելացման հաշվին պետական բյուջեի պակասուրդը կավելանա՝ կազմելով ՀՆԱ-ի 3.1 տոկոսը, իսկ հարկաբյուջետային քաղաքականությունը կլինի չեզոք՝ նպաստելով նաև պարտքի բեռի 1 տոկոսային կետով նվազման. այն կկազմի շուրջ 49.7 տոկոս»,-ասաց Գալստյանը:
Այդուհանդերձ, 2023-ի համար սպասվող և ընթացիկ տարվանից շարունակվող ամբողջական պահանջարկի զգալի աճի պայմաններում մակրոտնտեսական կայունության ապահովման տեսանկյունից ԿԲ-ն կարևորում է շեշտադրել զգալի հակացիկլիկ հարկաբյուջետային քաղաքականության իրականացման անհրաժեշտությունը: Միաժամանակ 2023-ի պետբյուջեի ծրագրի լիարժեք իրականացումը ևս զգալիորեն կախված կլինի 2022 թվականին բարձր տնտեսական ակտիվությունը համարժեք մակրոտնտեսական քաղաքականությամբ կայուն, երկարաժամկետ աճի վերածելու կարողությունից:

В 2023 году необходимо проведение ощутимой сдерживающей фискальной политики - глава ЦБ
“В соответствии с задачами пятилетней программы правительства по повышению экономического потенциала, в 2023 г. установлен 7-процентный уровень экономического роста. Базой запланированного на будущий год высокого экономического роста является значительное увеличение доли ключевых инвестиций, в том числе государственных, и формирование устойчивых основ роста экспорта. Поэтому обеспечение экономического роста будет в значительной степени зависеть от реализации правительством крупных государственных инвестиций в инфраструктуру, в указанные сроки и в запрограммированных пропорциях, а также полной реализации предусмотренных правительством мер по привлечению инвестиций и развития экспорта”, - подчеркнул председатель Центрального банка (ЦБ) РА Мартин Галстян 16 ноября на очередном заседании НС, представляя заключение ЦБ по проекту закона "О Государственном бюджете Республики Армения на 2023 г.".
Коснувшись целей, намеченных проектом закона о государственном бюджете на 2023 г., докладчик отметил, что в следующем году фискальная политика продолжит реализацию плавной консолидации, способствующей снижению долговой нагрузки, сочетая ее с политикой значительного увеличения государственных инвестиций, направленных ​​на стимулирование экономического роста. С учетом значительного поступательного роста спроса, наблюдаемого в текущем году, особенно в сфере услуг, а также относительно скромных показателей улучшения индекса “налог-ВВП” в 2022 г., подчеркнута важность реализации в 2023 г. налоговых реформ, направленных на усиление рычагов, улучшающих собираемость налогов и обеспечивающих потенциальный уровень налогов, что будет способствовать макроэкономической стабильности за счет сдерживания совокупного спроса, в то же время формируя необходимые ресурсы для обеспечения непрерывности экономического роста.
Глава ЦБ, обобщая выступление, отметил, что в сложившейся ситуации важно проведение скоординированной денежно-кредитной и фискальной политики, поэтому для регулирования поступательного спроса и обеспечения макроэкономической стабильности в 2023 г. потребуется значительная адаптивная налогово-бюджетная политика. По М.Галстяну, полная реализация реформ и мер по совершенствованию расходов бюджета, увеличению доли капитальных затрат, а также улучшению собираемости налогов сформируют необходимые основы для повышения уровня ВВП-потенциала и обеспечения долгосрочного стабильного роста.