2022 թ. առաջին կիսամյակում ՀՀ՝ ԵԱՏՄ երկրների հետ փոխադարձ առևտուրն աճել է 52,5 տոկոսով. Փաշինյանը` Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ղրղզստանի Չոլպոն-Ատա քաղաքում մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստին:
Մինչ նիստի մեկնարկը ԵԱՏՄ անդամ-պետությունների կառավարությունների ղեկավարները մասնակցել են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կազմավորման 10-ամյակին նվիրված նամականիշերի թողարկման արարողությանը:
Վարչապետ Փաշինյանը ընդլայնված կազմով նիստին հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հարգելի անդամներ, նիստի հարգելի մասնակիցներ,
նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր ղրղզստանցի գործընկերներին և անձամբ Ակիլբեկ Ժապարովին ավանդական ջերմ հյուրընկալության և այսօրվա միջոցառումը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։
Անկեղծորեն ողջունում եմ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ և դիտորդ երկրների կառավարությունների ղեկավարներին, ինչպես նաև այսօրվա հանդիպման մասնակիցներին և հյուրերին։
Անկասկած, միջկառավարական խորհրդի նիստը լավ հնարավորություն է մի շարք առանցքային հարցերի շուրջ մտքերի փոխանակումը շարունակելու և համաշխարհային տնտեսության՝ վերջին ամիսներին աննախադեպ մասշտաբներ և խորություն ստացած մարտահրավերները նվազագույնի հասցնելու նպատակով փոխընդունելի լուծումներ մշակելու համար:
Չնայած համաշխարհային տնտեսական փոխակերպումներին և ֆինանսական համակարգերի զգալի ցնցումներին, եվրասիական ինտեգրացիայի առավելությունների շնորհիվ առևտրատնտեսական հարաբերություններում որոշակի դրական միտում է նկատվում:
Այս համատեքստում նշեմ, որ 2022 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանի տնտեսությունն ապահովել է ԵԱՏՄ երկրների հետ փոխադարձ ապրանքաշրջանառության ծավալների զգալի աճ։ Այդ ժամանակահատվածում ԵԱՏՄ երկրների հետ փոխադարձ առևտուրը 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 52,5 տոկոսով և կազմել 1,7 մլրդ ԱՄՆ դոլար, ընդ որում՝ ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի արտահանումն աճել է 48,9 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ 54,2 տոկոսով։
Նշեմ, որ փոխադարձ առևտրում արտահանման աճի տեմպերն ավելի բարձր են, քան հայկական արտադրանքի արտահանման աճի տեմպերը երրորդ երկրներ։ Վստահ եմ, որ հետագա համագործակցությունը ոչ պակաս արդյունավետ կլինի, այդ թվում՝ նոր նախաձեռնությունների իրականացման շնորհիվ:
Եվս մեկ հարց կա, որի վրա կցանկանայի իմ գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել։ Վերջին ամիսներին Միության արտաքին առևտրի կառուցվածքի փոփոխությունների պատճառով մաքսատուրքերի բաշխման հարցում զգալի շեղումներ են եղել։ Ելնելով դրանից՝ անհրաժեշտ ենք համարում առաջիկայում վերադառնալ բաժնեմասերի բաշխման միասնական մեթոդաբանության հաստատման հարցի քննարկմանը։
Հարգելի գործընկերներ, որպես երեկ՝ նեղ կազմով հանդիպմանը սկսված օրակարգային առանցքային հարցերի քննարկման շարունակություն, կցանկանայի կանգ առնել մեր Միության համար արդիական որոշ ասպեկտների վրա։
Նշեմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը մեծ նշանակություն է տալիս Միության ներսում գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորմանը և պատրաստ է կառուցողական երկխոսության՝ չլուծված հարցերի շուրջ կոնսենսուսի հասնելու համար։
Ապրանքների և ծառայությունների ամբողջական միասնական շուկայի հասնելու տեսանկյունից կարևոր ենք համարում տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների ոլորտում ինտեգրացիան։ Ճիշտ մոտեցման դեպքում տրանսպորտային-լոգիստիկ ոլորտը կարող է ԵԱՏՄ-ի զարգացման հիմնական շարժիչներից մեկը և միավորման համար մրցակցային առավելություն դառնալ՝ ստեղծելով տարանցիկ փոխադրումների բարենպաստ կազմակերպչական և տնտեսական պայմաններ։
ԵԱՏՄ-ի տրանսպորտային-լոգիստիկ համալիրի կառուցման համար անհրաժեշտ է համաժամանակացնել տնտեսական քաղաքականությունն ազգային և վերազգային մակարդակներում և ապահովել ինտեգրացիոն ենթակառուցվածքային նախագծերի նախագծման ու շահագործման մոտեցումների ընդհանրությունը:
Այս համատեքստում, ցանկանում եմ առանձնահատուկ նշել Եվրասիական զարգացման բանկի և Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի հետ ակտիվ համագործակցությունը՝ ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ կոոպերացիոն էֆեկտով ինտեգրացիոն նախագծերի խթանման հարցում։ Նոր կոոպերատիվ շղթաների ստեղծումն ու ֆինանսական ինստիտուտների գործիքակազմի օգտագործումն արդյունավետ խթան կծառայեն արդյունաբերական կոոպերացիայի զարգացման համար։
Առաջադրված խնդիրների լուծման ոչ պակաս կարևոր գործոն է թվայնացման առավելությունների օգտագործումը, որն իր հերթին ամուր հիմք է ստեղծում անդամ երկրների՝ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում արդյունավետ ինտեգրման և փոխգործակցության համար։ Համաշխարհային փորձը հստակ ցույց է տվել, թե որքան նշանակալի կարող է լինել դրա ներդրման տնտեսական ազդեցությունը։
Տնտեսության և առևտրի ոլորտում թվային տեխնոլոգիաների առաջխաղացումը կխթանի առկա խոչընդոտների նվազագույնի հասցնելը և նույնիսկ ամբողջական վերացումը, ինչն իր հերթին կբարձրացնի տնտեսական կապերի արդյունավետությունը և կկրճատի ծախսերը առևտրում և կոոպերացիոն շղթաներում։
Մեկ այլ կարևոր ոլորտ եմ համարում էլեկտրոնային առևտրի զարգացումը։ ԵԱՏՄ երկրների համար էլեկտրոնային առևտրի ոլորտում պետական կարգավորումն ու վերահսկողությունը գնալով ավելի արդիական են դառնում՝ թելադրելով հարկային վարչարարության լավագույն միջազգային փորձին համապատասխան հարկային մեխանիզմների ապահովմամբ հուսալի վերահսկողության համակարգի կառուցման անհրաժեշտությունը։
Հաշվի առնելով հարցի զգայունությունը՝ անհրաժեշտ է համատեղ ջանքերով օպերատիվ շարժվել էլեկտրոնային առևտրի նորմատիվ-իրավական միջավայրի բարելավման ուղղությամբ։
Ակնհայտ է, որ տնտեսական աճի բարձրացմանն ուղղված միջոցառումները կապված են կրթության, առողջապահության, սոցիալական պաշտպանության ոլորտների մի շարք խնդիրների լուծման հետ, և այս կապակցությամբ առաջնային է դառնում ԵԱՏՄ երկրների միջև տնտեսական բաղադրիչը սոցիալական և հումանիտար նախագծերով ամրապնդելու անհրաժեշտությունը։
Այս տեսանկյունից մենք ողջունում ենք ԱՊՀ և ԵԱՏՄ առաջին երիտասարդական ֆորումի անցկացումը։ Հուսով ենք, որ երիտասարդների հետ աշխատանքը հաստատապես կմտնի մեր կազմակերպության օրակարգ, իսկ ֆորումը կդառնա երիտասարդ մասնագետներին ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացման ներկա փուլում որոշումների կայացման գործընթացներում ներգրավելու արդիական ձևաչափ: Համոզված եմ, որ ֆորումի այսօրվա մասնակիցներից դուրս կգան նոր առաջնորդներ, որոնք կձևավորեն մեր երկրների պետական քաղաքականությունը։
Պատվիրակությունների հարգելի ղեկավարներ,
վերջում ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ համատեղ աշխատանքի համար։ Հայկական կողմը ևս մեկ անգամ հաստատում է իր պատրաստակամությունը՝ համագործակցելու մեր ընդհանուր օրակարգի առաջմղման գործում՝ ԵԱՏՄ անդամ երկրների քաղաքացիների բարեկեցությունն ապահովելու նպատակով։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են Միության շրջանակում գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորմանը, արդյունաբերական կոոպերացիայի ֆինանսավորմանը, տրանսպորտային ինտեգրացիոն նախագծերի զարգացմանը, ալկոհոլային շուկայի կարգավորումներին և էլեկտրոնային առևտրի հարկային վարչարարության առանձին ասպեկտներին վերաբերող հարցեր:
Նիստի ընթացքում որոշում է կայացվել Եվրասիական միջկառավարակն խորհրդի հաջորդ նիստն անցկացնել հոկտեմբերին` Երևանում:

За первое полугодия 2022 года взаимная торговля Армении со странами ЕАЭС увеличилась на 52,5%: речь премьер-министра Пашиняна на заседании Евразийского межправительственного совета
Премьер-министр Никол Пашинян в Чолпон-Ате принял участие в заседании Евразийского межправительственного совета в расширенном составе.
До начала заседания главы правительств государств-членов ЕАЭС приняли участие в церемонии гашения почтовых марок, выпущенных по случаю 10-летия Евразийской экономической комиссии.
Премьер-министр Пашинян в ходе расширенного заседания выступил с речью, в которой отметил:
“Уважаемые члены Евразийского межправительственного совета,
Прежде всего хотел поблагодарить наших киргизских коллег и лично Акылбека Усенбековича за традиционное гостеприимство и высокий уровень организации сегодняшнего мероприятия.
Искренне приветствую глав правительств государств-членов и государств-наблюдателей Евразийского экономического союза, а также участников и гостей сегодняшней встречи.
Безусловно, заседание межправительственного совета – это хорошая возможность для продолжения обмена мнениями по ряду ключевых вопросов, и выработки взаимоприемлемых решений с целью минимизации рисков, исходящих из вызовов мировой экономики, которые за последние месяцы приобрели небывалый масштаб и глубину.
Несмотря на глобальные экономические трансформации и существенные шоки финансовых систем, наблюдается определенная положительная динамика торгово-экономических отношений благодаря преимуществам евразийской интеграции.
В этом контексте отмечу, что за первое полугодие 2022 года экономика Армении обеспечила значительный рост объема взаимной торговли со странами ЕАЭС. За этот период взаимная торговля со странами ЕАЭС увеличилась на 52,5% по сравнению с аналогичным периодом 2021 года и составила 1,7 млрд. долларов США, при этом экспорт Армении со странами ЕАЭС увеличился на 48,9%, а импорт на 54,2%.
Отмечу, что показатель роста экспорта во взаимной торговле выше темпа роста экспорта армянской продукции в третьи страны. Уверен, что дальнейшее сотрудничество будет не менее плодотворным, в том числе и за счет реализации новых инициатив.
Ещё один вопрос, на который хотел бы обратить внимание моих коллег. За последние месяцы, в связи с изменениями структуры внешней торговли союза, наблюдаются существенные отклонения при распределении таможенных пошлин. Исходя из этого, считаем необходимым в самое ближайшее время вернуться к рассмотрению вопроса об утверждении единой методики распределения долей.
В продолжение начатого вчера в узком составе обсуждения ключевых вопросов повестки, хотел бы остановиться на некоторых аспектах, актуальных для нашего Союза.
Отмечу, что Республика Армения придает важное значение формированию общего рынка газа Союза и готова к конструктивному диалогу с целью достижения консенсуса по неурегулированным вопросам.
С точки зрения достижения полноценного единого рынка товаров и услуг, считаем важным интеграцию в сфере транспорта и инфраструктуры. При правильном подходе транспортно-логистическая отрасль может стать одним из основных драйверов развития ЕАЭС и конкурентным преимуществом объединения, создав благоприятные организационно-экономические условия для транзитных перевозок.
Для построения транспортно-логистического комплекса ЕАЭС необходима синхронизация экономической политики на национальном и наднациональном уровнях и обеспечение целостности подходов к проектированию и функционированию интеграционных инфраструктурных проектов.
В этом контексте, хочу особо отметить активное сотрудничество с Евразийским банком развития и Евразийским фондом стабилизации и развития как в двустороннем формате, так и в вопросе продвижения интеграционных проектов с кооперационным эффектом. Именно создание новых кооперационных цепочек и использование инструментария финансовых институтов послужат эффективным стимулом для развития промышленной кооперации.
Немаловажным фактором решения поставленных задач является использование преимуществ цифровизации, которая, в свою очередь, создает прочную основу для эффективной интеграции и взаимодействия государств-членов в сфере высоких технологий. Мировой опыт наглядно показал, насколько значительным может быть экономический эффект от ее внедрения.
Продвижение цифровых технологий в сфере экономики и торговли простимулирует минимизацию и даже полное устранение существующих барьеров, что, в свою очередь, повысит эффективность экономических связей, сократит издержки в торговле и кооперационных цепочках.
Еще одним важным направлением считаю развитие электронной торговли. Для стран ЕАЭС государственное регулирование и контроль в сфере электронной торговли становятся всё более актуальными, диктуя необходимость построения надежной системы контроля с обеспечением механизмов налогообложения в соответствии с лучшими мировыми практиками налогового администрирования.
Учитывая чувствительность вопроса, необходимо совместными усилиями оперативно двигаться в направлении совершенствования нормативно-правовой среды электронной торговли.
Очевидно, что меры по наращиванию экономического роста сопряжены с решением целого ряда вопросов в области образования, здравоохранения, социальной защиты, в связи с чем на первый план выходит необходимость подкрепления экономической составляющей социально-гуманитарными проектами между странами ЕАЭС.
С этой точки зрения, приветствуем проведение первого молодежного форума СНГ и ЕАЭС. Надеемся, что работа с молодёжью прочно войдет в повестку нашей организации, а форум станет актуальным форматом вовлечения молодых специалистов в процессы принятия решений на текущем этапе развития интеграционных процессов. Уверен, что из сегодняшних участников форума в будущем вырастут новые лидеры, которые будут формировать государственную политику наших стран.
Уважаемые главы делегаций,
В завершение хочу поблагодарить всех Вас за совместную работу. Армянская сторона в очередной раз подтверждает готовность к сотрудничеству по продвижению нашей общей повестки с целью обеспечения благосостояния граждан государств-членов ЕАЭС.
В ходе заседания были обсуждены вопросы формирования в рамках Союза общего рынка газа, финансирования промышленной кооперации, развития проектов транспортной интеграции, регулирования алкогольного рынка и отдельные аспекты налогового администрирования электронной торговли.
В ходе заседания было принято решение о проведении очередного заседания Евразийского межправительственного совета осенью в Ереване.