ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականի ելույթը Հայրենական Մեծ պատերազմի 75-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի բացմանը
ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականի ելույթ ունեցավ Հայրենական Մեծ պատերազմի 75-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի բացմանը, որին մասնակցում եր նաև Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
Մնացականյանը մասնավորապես նշեց․
"Մայիսի 9-ը մեր ընդհանուր տոնն է, մեր ընդհանուր հիշողության օրն է այն մասին, թե ինչպես ենք ուս ուսի մարտնչել, պայքարել և հաստատակամ քայլել միասին դեպի հաղթանակ։ Այս հաղթանակը նախկին ԽՍՀՄ բոլոր ժողովուրդների, ինչպես նաև հակահիտլերյան կոալիացիայի մաս կազմող ազգերի ընդհանուր ձեռքբերումն է։ Սա, իրավամբ, համաշխարհային տոն է, քանի որ Մեծ հայրենական, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը մարդկության ապագայի համար մղվող պայքար էր։
Մեր բոլորիս ընտանիքներում սերնդեսերունդ փոխանցվում են այդ պատերազմում ընկածների մասին հիշատակը, պատերազմի մասնակիցների հուշերը և ապրումները։ Եվ այդ հիշողությունը չի կարող թույլ տալ մոռանալ ճշմարտությունը, որ մեր ժողովուրդների անսասան եղբայրության, միասնականության և համախմբավածության շնորհիվ հնարավոր դարձավ հաղթել ֆաշիզմը և մաքրել աշխարհը այդ «ժանտախտ»-ից։ Այդ իսկ պատճառով, առավել անընդունելի են բոլոր նրանց ջանքերը, ովքեր փորձում են վերաշարադրել պատմությունը և խեղաթյուրել պատերազմի մասին ճշմարտությունը։
Մայիսի 9-ը տոն է յուրաքանչյուրիս համար, քանի որ ԽՍՀՄ տարածաշրջանում յուրաքանչյուր ընտանիքի հայր, որդի, եղբայր և թոռ գնացել է ռազմաճակատ։ Մեր պապերը և նախապապերը մարտնչել են ռազմաճակատում, անմարդկային ջանքեր գործադրել թիկունքում՝ չխնայելով սեփական կյանքն ու առողջությունը՝ այդպիսով հանդիսանալով հերոսության, ինքնազոհության, մեծահոգության և իրական հայրենասիրության օրինակ։
Իմ ընտանիքը, ես անձամբ մեծացել եմ այդ հուշերով, մեծացել եմ իմ պապի շնորհիվ, որը եղել է մարտիկ և կռվել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում, Հայրենական մեծ պատերազմում։
Հարգելի ընկերներ, հայերը հատուկ վերաբերմունք ունեն Հաղթանակի օրվա և ԽՍՀՄ ժողովորդի՝ Մեծ հայրենական պատերազմում դրսևորած հերոսության նկատմամբ։ Եվ դա պատահական չէ։
Մեծ հայրենական պատերազմի ռազմաճակատում Հայաստանից, այլ խորհրդային երկրներից և սփյուռքից մարտնչում էր հայ ժողովրդի 600 հազար զավակ, որոնց կեսը՝ 314 հազարը, չվերադարձավ ռազմաճակատից։
Ռազմի դաշտերում արիաբար մարտնչում էր Կարմիր բանակի 6 հայկական ազգային դիվիզիա, որտեղ կռվում էին Հայաստանի և հայ ազգի 60 հազար զավակներ։ Ի դեպ, դրանք Սովետական միությունում միակ ազգային դիվիզիաներն էին, որոնք մարտնչում էին Սովետա-Գերմանական ռազմաճակատների տարբեր հատվածներում: Այդ կազմավորումներից ամենահայտնի 89-րդ Թամանյան կարմրադրոշ, Կուտուզովի II աստիճանի շքանշանակիր հրաձգային դիվիզիան էր, որն անցել է Կովկասի նախալեռներից մինչև Բեռլին փառավոր ճանապարհը։
Հաղթանակի գործում մեծ ներդրոմ է ունեցել նաև Հայկական դիվիզիան, որը ցուցաբերած տարաբնույթ օգնության հետ մեկտեղ նաև ձևավորել է երկու տանկային շարասյուն՝ «Սասունցի Դավիթ» և «Մարշալ Բաղրամյան»:
Նացիզմի դեմ պայքարում մեծ մասնակցություն է ունեցել նաև հայկական սփյուռքը․ նրա ներկայացուցիչներն անդամակցել են Դիմադրության շարժումներին, կռվել են դաշնակիցների զորամիավորումներում, դրամական միջոցներ են հավաքել՝ Կարմիր բանակին օգնելու համար:
Այսօր, յուրաքանչյուր հայկական գյուղում, էլ չեմ ասում՝ քաղաքներում, խնամքով պահպանվում և բարեկարգվում են Հայրենական մեծ պատերազմում զոհվածներին նվիրված կոթողները: Նրանցից գրեթե բոլորն ընդգրկված են Հայաստանի կառավարության կողմից հաստատված պատմամշակութային հուշարձանների ցուցակներում՝ գտնվելով պետության պաշտպանության և խնամքի ներքո:
Իսկ մայիսի 9-ին, արդեն իսկ մի քանի տասնմամյա պատմություն ունեցող ավանդույթի համաձայն, տարբեր տարիքների, հայացքների հազարավոր մարդիկ, հանրապետության ղեկավար կազմը, ազգային բանակի հրամանատարական կազմը, դիվանագիտական կորպուսի ողջ անձնակազմը ծաղիկներով և ծաղկեպսակներով գալիս են «Հաղթանակի» զբոսայգի՝ hարգանքի տուրք մատուցելու Անհայտ զինվորի գերեզմանի մոտ։
Հայրենական մեծ պատերազմի ծանր փորձությունների ժամանակ ձևավորվեց   ռազմական առաջնորդների փայլուն աստղաբույլը. 5 մարշալ, 60 հայ գեներալ։ Մենք հատկապես հպարտանում ենք Խորհրդային Միության մարշալ Իվան Քրիստափորի Բաղրամյանի, Խորհրդային Միության ծովակալ Իվան Ստեփանի Իսակովի, Զրահատանկային զորքերի գլխավոր մարշալ Համազասպ Խաչատուրի Բաբաջանյանի, Ավիացիայի մարշալ Սերգեյ Ալեքսանդրի Խուդյակովի (Արմենակ Խանփերյանց), ինժեներական զորքերի մարշալ Սերգեյ Քրիստափորի Ագանովի և այլ գեներալների և ռազմական առաջնորդների անուններով։
118 հայեր և Հայաստանի բնակիչներ արժանացան  Խորհրդային Միության հերոսի բարձրագույն կոչմանը, իսկ քաջարի օդաչու Նելսոն Գեորգիևիչ Ստեփանյանը և Խորհրդային Միության Մարշալ Հովհաննես Քրիստափորի Բաղրամյանն այդ կոչմանն արժանացան երկու անգամ, 70 հազարից ավել հայ զինվորներ պարգևատրվել է ԽՍՀՄ շքանշաններով և մեդալներով։
Սիրելի հայրենակիցներ, հավետ փա՛ռք կյանքը մեր հայրենիքի ազատությանը և անկախությանը տված հերոսներին։ Փա՛ռք ու պատի՛վ մեր քաջարի հայրերին և պապերին, ովքեր անձնուրացորեն կռվել են առաջնագծում, աշխատել թիկունքում, կերտել Մեծ Հաղթանակը։
Այսօր, ինչպես և Հաղթանակի օրը, մենք ջերմորեն ողջունում ենք պատերազմի վետերաններին:
Անցնում են, տարիներ, տասնամյակներ․ ժամանակի ընթացքն անողոք է․ այսօր նրանցից ամենաերիտասարդները 94-95 տարեկան են, կամ անգամ ավելի մեծ: Այդ իսկ պատճառով մենք բոլոր վետերաններին մաղթում ենք քաջառողջություն, կենսախնդություն, լավատեսություն: Սերունդները պարտական են պատերազմի վետերանների սխրանքների առաջ: Խոնարհվում ենք ձեր առաջ, և շնորհակալ ենք այն բանի համար, որ մեզ հետ եք, այն ամենի համար, ինչ արել եք մարդկության համար և շարունակում եք անել մարդկանց համար՝ ձեր կյանքի անգնահատելի փորձը և ձեր հարուստ գիտելիքները փոխանցելով երիտասարդ սերունդներին"։

Выступление министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна на открытии выставки, посвященной 75-летию Великой Отечественной войны
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканович выступил на открытии выставки, посвященной 75-летию Великой Отечественной войны, в которой принял участие и министр иностранных дел России Сергей Лавров.
Мнацаканян, в частности, отметил: "9 мая - наш общий праздник, День нашей общей памяти о том, как мы сражались плечом к плечу, боролись и тверды в том, чтобы вместе идти к победе. Эта победа-общее достижение всех народов бывшего СССР, а также наций, составляющих часть антигитлеровской коалиции. Это, по праву, всемирный праздник, поскольку Великая Отечественная, Вторая мировая война была борьбой за будущее человечества.
В наших семьях из поколения в поколение передаются память о павших в этой войне, воспоминания и переживания участников войны. И эта память не может позволить забыть истину о том, что благодаря непоколебимому братству, единству и сплоченности наших народов стало возможным победить фашизм и очистить мир от этой «чумы». Поэтому более неприемлемы усилия всех тех, кто пытается переписать историю и исказить правду о войне.
9 мая - Праздник для каждого из нас, поскольку в СССР не было семьи, в которой не было бы участника войны. Наши деды и прадеды сражались на фронте, прилагали нечеловеческие усилия в тылу, не жалея собственной жизни и здоровья, тем самым являясь примером героизма, самопожертвования, великодушия и реального патриотизма.
Моя семья, я лично вырос с этими воспоминаниями, вырос благодаря своему деду, который был солдатом и воевал во Второй мировой войне, в Великой Отечественной войне.
Уважаемые друзья, армяне имеют особое отношение к Дню Победы и героизму народа СССР в Великой Отечественной войне. И это не случайно.
На фронте сражались 600 тысяч сынов армянского народа из Армении, других советских стран и диаспоры, половина из которых 314 тысяч не вернулись с фронта.
На поле боя сражались 6 армянских национальных дивизий Красной Армии, где воевали 60 тысяч сынов Армении и армянского народа. Кстати, это были единственные в Советском Союзе национальные дивизии, воевавшие на различных участках советско-германских фронтов.
В деле победы большой вклад внесла и армянская дивизия, которая наряду с оказанной разнообразной помощью сформировала также две танковые колонны - "Давид Сасунский" и  «Маршал Баграмян».
В борьбе с нацизмом большое участие приняла и армянская диаспора: ее представители вступили в Движении Сопротивления, воевали в рядах союзников, собирали денежные средства для помощи Красной Армии.
Сегодня в каждом армянском селе, не говоря уже о городах, бережно охраняются и благоустраиваются памятники, посвященные погибшим в Великой Отечественной войне.
А 9 мая, согласно традиции, имеющей уже несколько десятилетий, тысячи людей разных возрастов, взглядов, руководящий состав республики, командный состав национальной армии, весь персонал дипломатического корпуса с цветами и венками приходят в парк Победы, чтобы воздать дань уважения Могиле Неизвестного солдата.
Во время тяжелых испытаний в Великой Отечественной войне сформировался блестящая плеада военных деятелей - 5 маршалов, 60 армянских генералов. Мы особенно гордимся именами Маршала Советского Союза Ивана Христофоровича Баграмяна, адмирала Советского Союза Ивана Степановича Исакова, Главного маршала бронетанковых войск Амазаспа Хачатуровича Бабаджаняна, маршала авиации Сергея Александровича Худякова (Арменак Ханферянц), маршала инженерных войск Сергея Христофоровича Аганова и других генералов и военных лидеров.
118 армян и жителей Армении удостоились высшего звания Героя Советского Союза, а доблестный летчик Нельсон Георгиевич Степанян и Маршал Советского Союза Ованес Христофорович Баграмян удостоились этого звания дважды, более 70 тысяч армянских солдат были награждены орденами и медалями СССР.
Дорогие соотечественники, вечная слава героям, отдавшим жизнь свободе и независимости нашей Родины. Слава и честь нашим храбрым отцам и дедам, которые самоотверженно воевали на передовой, работали за спиной, созидали большую победу.
Сегодня, как и в День Победы, мы тепло приветствуем ветеранов войны.
Преклоняемся перед вами, и мы благодарны за то, что вы с нами, за все, что вы сделали для человечества и продолжаете делать для людей, передавая неоценимый опыт вашей жизни и свои богатые знания молодым поколениям".